HT Prva liga, 8. kolo, 12.09.2021, 17:00 h, Aldo Drosina
Marko Livaja 52' (11m), 57' (11m), 74'
Hajduk

Livaja novom simultankom donio Hajduku bodove u Puli

Matej Kačan • nedjelja, 12.09.2021.

Nogometaši Hajduka uspješno su apsolvirali osmo kolo HT Prve lige. Deseti bod na četvrtom gostovanju Hajduk je uzeo s 3:1 protiv Istre na pogon Marka Livaje...

Nogometaši Hajduka uspješno su se oporavili od poraza protiv Rijeke prije reprezentativne pauze te su uspješno krenuli u period nakon iste stanke. Splićani su gostovali kod Istre 1961, a slavili su s 3:1.

Sva tri pogotka djelo su Marka Livaje, a prva dva su pala iz dva brza kaznena udarca početkom drugog poluvremena koji su stigli kao naručeni jer Hajduk u prvom dijelu u Puli nije pokazao mnogo.

Istina, bilo je i posjeda i više udaraca od domaćina u prvih 45 minuta, ali se to uglavnom svelo na besciljno kruženje oko čvrstog bloka domaće ekipe. Hajduk je uglavnom napade Istre opstruirao visokim pritiskom, ali po osvojenoj lopti nije bilo dovoljno brzine i kombinatorike.

Ipak, složili su gosti pokoju priliku poput one iz osme minute kad je Sahiti pucao u blok, i to nakon što mu je Mlakar dodao loptu pod startom Marina pa su gosti htjeli kazneni udarac.

U 16. minuti Hajduk pokušava ubačajem, s druge stative je Livaja vratio Simiću čiji je udarac iz blizine blokiran, a bilježimo i još dva pokušaja Josipa Eleza nakon kornera na prvoj stativi, slična pogotku protiv Rijeke, ali u vanjsku mrežu.

Istra se oslobodila i krenula igrati tek u drugoj polovici prvog dijela, ali ništa ozbiljno nije stvorila iz svojih izlazaka. Tako prvo poluvrijeme po dosta sunčanom i vrućem terenu završava bez pogodaka i većih uzbuđenja.

Gustafsson je potez povukao na poluvremenu, u igru je ubacio Atanasova umjesto blijedog Eduoka pa je Livaju i Krovinovića preselio bliže protivničkom golu i Hajduk je odmah zaigrao življe.

Isplatilo se to vrlo brzo jer već u 50. minuti Marin opet kasni u duel, sad protiv Sahitija i ruši ga na samom rubu 16 metara. Bel nije razmišljao, odmah je pokazao na bijelu točku gdje ne griješi Livaja.

Samo četiri minute kasnije novi penal, ovaj put su gosti ukrali loptu na sredini i gurnuli Livaju na desnu stranu, ovaj ulazi u 16, dribla Galileu koji je podmetnuo nogu, a Livaja je pao i natjerao Bela da opet pokaže na bijelu točku.

Livaja je ovaj put pucao u drugu stranu, opet bez greške i Hajduk je odjednom imao riješenu situaciju. Nastavio je Hajduk dobro, lijepo je funkcioniralo to s Krovinovićem na poziciji desetke pa je u 61. baš on izbačen u priliku s desne strane, ali je Lučić dobro obranio bliži kut.

U 74. je Hajduk stigao i do trećeg gola, opet Livaja. Krovinović je sjajno u prostor poslao Livaju, Hajdukova desetka je pobjegla čuvaru, došla pred Lučiča i rutinski zabila za 3:0.

Mogao je Krovinović do nove asistencije u 77., sad već goropadni Hajduk je opet nasrnuo i Krovinović loptom u prostor pronalazi natrčalog Biuka s lijeve strane čiji je udarac ipak blokiran.

U 80. minuti bilježimo dva događaja vrijedna notiranja, izlazak Livaje iz igre uz ovacije, ali i debi Nikole Katića za Hajduk, a to je označilo i prelazak gostiju na igru s tri stopera.

Počasni gol pao je u 87. minuti, i to na dosta bizaran način. Lopta je iz ubačaja stigla do Diona Belje na drugoj stativi koji puca glavom, a Kalinić čupa loptu uz stativu. No, nogometaši Istre govorili su da je lopta prešla crtu pa se gledao VAR, a u sobi su vidjeli da je lopta bila unutra pa pišemo 3:1.

Dosta rutinski i uz tek pokoju nervozniju reakciju u duelima je privedena utakmica kraju, Istra u ovo nedjeljno poslijepodne definitivno nije imala napadačkih oružja za zaprijetiti Hajduku, dok su gosti imali vrhunsku klasu za rješavanje utakmice pa su opet na diobi vrha uz Dinamo i Rijeku.