HT Prva liga, 21. kolo, 29.01.2022, 17:05 h, Šubićevac
Suci: Mario Zebec, Kruno Šarić, Kristijan Novosel
Filip Krovinović 68'
Hajduk

Batarelo poklanjao penale, Livaja ih zabio i slomio hrabri Šibenik

Matej Kačan • subota, 29.01.2022.

Bez pretjerano prekrasne igre, ali vrlo učinkovito su nogometaši Hajduka prošli kroz Šibenik na otvaranju proljetnog dijela. Hajduk je slavio s 3:1...

Ivan Delić
69'
94
Christopher Attys
77'

Valdas Dambrauskas

Nogometaši Hajduka na pravi su način otvorili proljetnu fazu prvenstva. Splićani igrom nisu briljirali, ali su odradili posao uz pomoć šibenske obrane te su s 3:1 svladali Šibenik u dalmatinskom dvoboju.

Činilo se da stvari kreću dobro za Hajduk u ranoj fazi. Nakon jako čvrstog početka Šibenika koji je iznenađujuće dobro i hrabro stao visoko, Hajduk se pribrao i brzo poveo.

U 15. minuti Hajduk napada, jedna lopta dolazi do Jana Mlakara na čiju nogu u 16 metara neoprezno staje Ivica Batarelo. Sudac Mario Zebec na prvu je kazao kako se igra nastavlja, no nakon VAR provjere bilo je jasno da je to penal.

Loptu je uzeo Marko Livaja, greške nije bilo i Hajduk je rano poveo. Nastavili su gosti nakon toga pritiskati, dobro je u 23. Livaja napao i povratnom tražio nekoga u sredini, ali nije našao nikoga.

Imao je i Stipe Biuk dobrih situacija, ali uvijek je nedostajao potez više ili manje. Propušteno Hajduka zato je Šibenik nadoknadio i kaznio u 25. minuti jako lijepim golom.

Dobra akcija, Kvesć po lijevoj strani za Suada Sahitija, ovaj kratko ostavlja natrčalom Mariju Ćuriću koji s 18 metara sjajno gađa Kalinićev kut.

Bio je to ozbiljan udarac za Hajduk koji se potom na nekoliko minuta pogubio, ali uskoro je opet krenuo igrati i nizati prigode.Tako u 38. ubačaj traži Livaja, ali lopta odlazi u korner, a onda najbolje prigode za Hajduk.

Iz tog kornera ubacio je Gergo Lovrencsics, u skoku je Nikola Katić koji gađa gredu, lopta se odbija Livaji na metar od gola i ovaj gađa stativu pa Hajduk propušta ogromnu šansu.

U 42. Josip Vuković iz daljine sjajno gađa, ali Lovre Rogić još bolje brani, a onda Hajduk dolazi do novog penala i novog vodstva uz gol Livaje.

U skoku je nesretnik Batarelo bio s Elezom, lopta je stopera Hajduka okrznula i pogodila Batarela u visoku podignutu ruku, a Zebec opet gleda VAR i pokazuje na bijelu točku.

Opet Livaja, opet zalet i lagani udarac. Ovaj put Rogić gađa stranu, ali udarac ide točno u malu mrežicu i neobranjiv je za domaćeg vratara pa Hajduk ipak na poluvrijeme ide s vodstvom.

Mogli su zato Bijeli opuštenije ući u drugi dio, ali svejedno nisu zaigrali onako lepršavo i dobro kako su znali pred kraj jesenskog dijela. U 47. Šibenčani traže penal nakon što je lopta iz blizine pogodila Vukovića u lakat, ali nema najstrože kazne.

Hajduk je dizao intenzitet i pritisak, htio je treći gol i rješenje utakmice, ali radili su gosti greške u izgradnji napada pa nemaju pravih prilika sve do 60. minute kad je napokon dobro izigrano, ali Lovrencsicsev ubačaj Ljubičić šalje široko pored vrata.

S druge strane, hrabri Šibenik je pokušavao doći do novog poravnanja, ali nije uspijevao složiti nešto konkretno osim lošeg pokušaja Ćurića u 61. pa prvih 20 minuta drugog dijela svrstavamo u red n pretjerano zanimljivog nogometa.

I napokon je u 68. Hajduk došao do trećeg gola, i to prekrasnog. Osvojili su Bijeli loptu na svojoj polovici, brzo su je iznijeli kombinacijom Ljubičić i Fossati, Talijan dugom s desne prebacuje na Filipa Krovinovića koji fantastičnim udarcem s 18 metara gađa gornji kut vrata i Rogić tu ne može ništa.

Mogao je zato Hajduk mirno privesti susret kraju, a u 78. opet gosti žele penal. Krasno je David Čolina izbačen desno, on još bolje proigrava Livaju koji ide na udarac na petercu. Loše je zahvatio, a nakon udarca ga je "pokupio" Stefan Perić, ali Zebec i VAR su nijemi.

U 86. nova krasna akcija Hajduka, Krovinović je odlično prebacio na Janija Atanasova koji sam izbija na Rogića, ali se umjesto udarca odlučuje na povratnu Ljubičiću pa to obrana čisti.

Nije do kraja bilo velikih uzbuđenja, pitanje pobjednika bilo je riješeno pa je preostalo potrošiti vrijeme i tražiti još pokoji pogodak na svakoj strani. Nije ih bilo pa Hajduk slavi s 3:1.

Ta pobjeda Bijele smješta na samo dva boda od vodeće trojke, ponajprije Osijeka koji je kiksao protiv Slavena, dok Rijeka i Dinamo igraju međusobno u nedjelju. Livaja je s dva gol stigao do brojke od 15 i mjesta prvog strijelca lige. Šibenik je na 22 boda, koliko od danas ima i Slaven s kojim će igrati u sljedećem kolu.