Zimski sportovi

Odermatt drugim mjestom u spustu osigurao Veliki kristalni globus

HINA, Matej Kačan • srijeda, 16.03.2022.

U Courchevelu se odvija završnica Svjetskog skijaškog kupa, a prva muška disciplina koja je razriješena je spust. Posljednju pobjedu odnio je Vincent Kriechmayr, ali Veliki kristalni globus ide Marcu Odermattu...

Austrijanac Vincent Kriechmayr pobjednik je zadnjeg spusta sezone kojeg su skijaši vozili u srijedu na završnici Svjetskog kupa u Courchevelu, a Švicarac Marco Odermatt službeno je osvojio Veliki kristalni globus zauzevši drugo mjesto u utrci.

Olimpijski pobjednik u veleslalomu, 24-godišnji Odermatt je prvi put u karijeri osvojio Kristalni globus, naslijedivši prošlogodišnjeg pobjednika Alexisa Pinturaulta. U ukupnom poretku je Odermatt slavio s nedostižnih 1.459 bodova, tri utrke prije kraja, drugi je Aleksander Aamodt Kilde s 1.100 bodova, dok je treći Norvežanin Henrik Kristoffersen s 874 boda. Zadnji Švicarac koji je osvojio Kristalni globus bio je Carlo Janka 2010. godine.

Kriechmayr je pobijedio u današnjem spustu s vremenom 1:50.43, a Odermatt je bio drugi s 34 stotinke sporijim vremenom (1:50.77), a treći je još jedan Švicarac Beat Feuz s 54 stotinke sporijim vremenom (1:50.97).

Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde zauzeo je četvrto mjesto (zaostatak 85 stotinki) te osvojio Mali kristalni globus u spustu. Kilde je u poretku spustaša vodeći sa 620 bodova, 13 više od Feuza, četverostrukog uzastopnog osvajača malog globusa u spustu. Talijan Dominik Paris je u ukupnom plasmanu spusta zauzeo treće mjesto s 522 boda.

Sutra se u Courchevelu vozi superveleslalom.