HT Prva liga, 33. kolo, 29.04.2022, 18:00 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Ivana Martinčić, Sanja Rođak-Karšić, Nikola Kečkiš, Dario Kulušić
Matija Frigan 51'
Hrvatski dragovoljac

Hajduk pogotkom Livaje teškom mukom svladao Dragovoljac i poslao ga u Drugu HNL

Matej Kačan • petak, 29.04.2022.

Nogometaši Hajduka mnogo teže od očekivanog upisali su pobjedu u 33. kola HT Prve lige. Pogodak za ostanak u utrci za naslov, ali i ispadanje Dragovoljca zabio je Marko Livaja...

Filip Braut
65'
14
Marino Kukoč
75'
26
Ante Kuliš
82'

Dragan Tadić

Na Poljudu su na otvaranju 33. kola nade jednih ostale na životu, a nade drugih su ugašene. Marko Livaja prekinuo je post koji je trajao od veljače, pogodio 23. put u HT Prvoj ligi ove sezone, ovaj put za 2:1 pobjedu Hajduka i matematičko ispadanje Hrvatskog dragovoljca.

Hajduk je u susret krenuo silovito, brzo je dao pogodak, ali je nakon toga potpuno stao. Naredali su Bili u prvih šest minuta pet udaraca, od čega su dva završila u mreži, a jedan legalno.

Krenulo je udarcem Krovinovića visoko preko gola nakon 30 sekundi igre, a onda se nameće Marko Livaja koji je nakon utakmice pauze prvo zatresao mrežu iz zaleđa, pa s 20 metara natjerao Šubarića na obranu i korner.

Iz tog kornera izrodio se još jedan korner, a iz tog pogodak. Krovinović je ubacio, Ferro s ruba peterca pucao nisko i slabo. Šubarić je to odlučio odbiti, a u gužvi u petercu najbolje se snašao Nikola Kalinić koji je loptu poslao u mrežu.

Imao je Kalinić još jedan udarac ubrzo u devetoj minuti nakon što mu je loptu prebacio debitant Rokas Pukštas, ali je prebacio gol iz mrtvog kuta, a onda Hajduk staje i Dragovoljac preuzima sve više rizika.

I gostima je ova utakmica bila imperativ jer poraz je značio i definitivno ispadanje u 2. HNL. Hajduk se okrenuo kontroli susreta, ali dosta je griješio u zadnjoj liniji pa je pružao i neke šanse gostima.

U 20. minuti sumnjiva situacija, Livaja je sjajnim dodavanjem izbacio Davida Čolinu koji je s lijeve strane krenuo sam na gol, a kad je već prošao Šubarića vratar i jedan stopet gostiju u duelu su mu odnijeli loptu.

Traže domaćini penal, čini se da je i kontakta bilo, ali sutkinja Martinčić i VAR soba kažu da elemenata za najstrožu kaznu nema.

Kao da je Hajduk dodatno potonuo nakon toga pa uskoro dolazi prvi udarac gostiju preko Karrice pa umalo zicer za istog igrača kad je Lovre Kalinić pokupio loptu tik ispred napadača, pa i prvi udarac u okvir gola kad je Hodža tukao točno u vratara s 25 metara u 37. minuti.

Začuli su se zvižduci s poljudskih tribina, a onda je mladi Pukštas gotovo sam zakuhao sjajnu priliku. Livaja je poslao svijeću, a Amerikanac je u duelu glavom sam sebi gurnuo loptu naprijed, izašao na Šubarića iskosa desno i lobao ga, ali i poslao loptu kraj gola.

Bilo je to u 39. minuti, a do kraja poluvremena još se bilježe manje opasni pokušaji Mikanovića na jednoj i Brtana te Karrice na drugoj strani. Na kraju Hajduk vodi na odmoru, ali uz nezadovoljavajuću igru po svojim standardima.

Ta je igra kažnjena na otvaranju drugog dijela, u 51. minuti. Izgubio je domaćin loptu na sredini, ona je odmah proslijeđena desno Bristriću koji vidi višak i niskom u sredini pronalazi Matiju Frigana koji gađa mrežu.

Okrenulo je to utakmicu naglavačke, odjednom se Hajduk morao trgnuti iz letargije u koju je upao i tražiti pobjedu. Nasrnuli su odmah Bili pa traže penal u 55. kad su Galešić i Smolčić startali na Kalinića, ali penala nema.

Uglavnom su se pokušaju Hajduka lomili u bloku domaćih, a u 57. skoro iz bloka pada autogol kad je netko skinuo loptu s noge Kalinića, ali pogodio svog igrača pa se lopta odbila malo kraj gola.

U 66. Bili opet žele kazneni udarac, ovaj put nakon pada Čoline nakon duela sa Šubarićem, no opet nema zvižduka. U posljednjih 20 minuta linije su se raspale, Hajduk je pritisnuo, a gosti kreću čuvati bod.

Nije bilo pravih prilika, tek u 80. ubačaj Ferra koji je vjetar nosio u mrežu, ali čupa Šubarić, pa sva silina udaraca i pokušaja u bloku između 81. i 83. minute.

No, onda se nakon dva mjeseca posta i pogotka u porazu od Rijeke ukazao Livaja. Dambrauskas je uveo Gerga Lovrencsicsa, ovaj mu odmah vratio sjajnim ubačajem u 87. minuti koji je "u trepavicu" pogodio Livaju, a ovaj nema problema s peterca zatresti mrežu po 23. put ove sezone.

Utakmica se nakon toga opet okrenula, Hajduk je čuvao vodstvo i trošio vrijeme. Gosti su se probali othrvati matematičkom ispadanju, ali prave prilike nisu stvorili pa ovako i službeno idu u Drugu HNL.

Bili su se sa 66 bodova približili Dinamu na tri boda, preskočili su Osijek koji ima 64 i mirno čekaju dvoboje Osijeka i Istre 1961 te Lokomotive i Dinama.