HT Prva liga, 35. kolo, 14.05.2022, 19:05 h, Gradski stadion u Poljudu
Suci: Zdenko Lovrić, Marjan Tomas, Kristijan Novosel, Ivan Matić
Filip Krovinović 54'
3:1(1:1) Istra 1961
Abdallahi Mahmoud 15'
Istra 1961

Livaja dvaput s bijele točke za preokret, Hajduk sigurno drugi i sanja o prvom mjestu

Matej Kačan • subota, 14.05.2022.

Nogometaši Hajduka uz dva su kaznena udarca i s igračem više izveli preokret protiv Istre 1961 te 3:1 slavljem imaju sigurno drugo mjesto na kraju sezone, a i dalje sanjaju o prvom...

Iako je odigrao jako loše prvo poluvrijeme, Hajduk je ipak ostao u igri za titulu prvaka, uspješno se za ovosezonsko izdanje lige oprostio od Poljuda i osigurao je drugo mjesto ove sezone.

Bili su u pretposljednjem kolu svladali Istru 1961 preokretom uz dva pogotka Marka Livaje s bijele točke i jednim Filipa Krovinovića. No, nije se tako činilo u prvom dijelu koji je bio za zaborav.

Hajduk je ušao uspavano i praktički ništa se na terenu ne događa do 15. minute kad Josip Elez za Ferra u zadnjoj liniji šalje nepreciznu loptu, Abdallahi Mahmoud to siječe i sam izlazi na vratara te lako zabija.

Bio je to šok za Poljud i nokdaun za Hajduk pa u 30. minuti Luka Hujber ostaje sam na sedam metara i ima priliku matirati Hajduk i odlučiti prvenstvo, ali mu u posljednji tren smeta Čolina i lopta odlazi preko gola.

Ništa Hajduk nije pokazao do 41. minute osim Marca Fosstija i njegovog udarca s 20 metara, ali onda je složena jedna bolja akcija i odmah je to penal i pogodak. Čolina je prošao lijevom stranom i niskom loptom je tražio peterac.

Tamo je Marin Ljubičić koji je uputio udarac i on je obranjen, ali je pao nakon što ga je. čini se, Mauro Perković zahvatio po stopalu pa sudac pokazuje na bijelu točku. Dugo je potom trajala VAR provjera, penal ostaje upitan, ali je potvrđen pa Marko Livaja s bijele točke izjednačava.

Sva nadanja Istre 1961 ubrzo su do kraja pala u vodu jer u četvrtoj minuti nadoknade Mahmoud s leđa gazi i ozljeđuje Lovrencsicsa. Imao je već žuti pa je otišao na rano tuširanje, a Lovrencsics je na poluvremenu napustio igru.

Hajduk je uz bolji momentum i igrača više brzo preokrenuo u drugom dijelu. Otvorili smo pokušajem Livaje u 46., a onda u 48. opet imamo VAR provjeru pa penal. Caseres je s obje ruke srušio Grgića na pod prilikom kornera i kazneni udarac je jasan.

Livaja je precizan i u 51. pa Hajduk vodi, a ubrzo je i sve riješeno kad je tri minute kasnije Filip Krovinović krasno pogodio s 15 metara za, ispostavilo se, konačnih 3:1.

Nije tu Hajduk stao pa su izvana pokušavali Livaja, Melnjak i ostali, ali neprecizno ili točno u Majkića koji je odlično branio sve, a u 76. je Emir Sahiti odličnim udarcem s 15 metara zatresao gredu.

Nastavio je Hajduk pritiskati i pokušavati, Nikoli Kaliniću Majkić odlično skida u 82. pa u 87. Biuk ima sjajan slalom i prodor, ali Majkić izlazi i tjera ga na udarac kraj vrata.

Posljednje uzbuđenje na susretu ipak je pripalo Istri jer je u petoj minuti nadoknade Perković odlično pucao glavom nakon kornera, ali Lovre Kalinić odbija rukom u gredu, a ubrzo je susret i gotov.

Hajduk tako s 35 odigranih susreta ima 72 boda, bod manje od Dinama i nadat će se pomoći Šibenika ne bi li bio u prilici da u posljednjem kolu na Maksimiru sam odlučuje o sudbini i naslovu. Osigurano je i drugo mjesto, Osijek je na sad već dalekih sedam bodova minusa.