HT Prva liga, 36. kolo, 21.05.2022, 20:00 h, Stadion u Maksimiru
Suci: Patrik Kolarić, Bojan Zobenica, Marjan Tomas
Martin Baturina 90'+12'
3:1(0:0) Hajduk
Marko Livaja 90'+4'
Hajduk

Luda utakmica za kraj, Dinamo na proslavi u maratonskoj nadoknadi svladao Hajduk!

Jan Šneler, Matej Kačan • subota, 21.05.2022.

Luda sezona HT Prve lige završila je na lud način. Derbi Dinama i Hajduka donio je 3:1 pobjedu Modrih, a čak tri gola pala su u dugoj sudačkoj nadoknadi...

Maratonska utakmica Dinama i Hajduka završila je pobjedom Modrih premda je i splitska momčad pokazala vrlo dobru igru u prilično dobrom i sadržajnom derbiju. Sjajna je ovo uvertira za finale Hrvatskog nogometnog kupa koji je na rasporedu za par dana, ali i za sljedeću godinu u kojoj bi obje momčadi ponovno trebale biti u glavnoj ulozi.

Kako se i očekivalo prije susreta, Hajduk nije s najjačim snagama izašao na Maksimir na megdan novom/starom prvaku. Splićane očekuje finale Kupa za nekoliko dana i razumljivo je zašto je Valdas Dambrauskas želio sačuvati najbolje što ima.

Utakmica je počela dosta dobro i dinamično, s nekoliko solidnih šansi za svake strane. U 13. minuti Sadegh Moharrami lijepo je uposlio Brunu Petkovića, ali napadač Dinama slabo puca.

Nekoliko minuta kasnije, Hajduk je došao do prilike preko Marina Ljubičića, ali nije se najbolje snašao te se mreže još uvijek nisu tresle. Nizali su se tako napadi, obje momčadi bile su raspoložene za igru, ali nedostajalo je koncentracije u završnici napada.

Takav ritam više manje zadržao se gotovo do kraja prvog dijela, no pogotke nismo vidjeli. Možda i najbolje poluvrijeme što se tiče derbija ove sezone, barem ako gledamo aktivnu igru, a pogodaka začudo nije bilo.

U nastavku drugog dijela, Dinamo je brzo poveo. Luka Ivanušec odlično je tukao s dvadesetak metara, ali njegov udarac završava na vratnici. Loptu uzima Moharrami, odmah ubacuje u peterac gdje spremno čeka Petković i pogađa za 1:0.

Nakon postignutog pogotka, Dinamo je dosta stao s pritiskom i narednih dvadesetak minuta prošlo je u znaku Hajdukovih prilika. Nisu to i dalje bile jasno izrađene prilike, no Hajduk je sve opasnije pritiskao posljednju Dinamovu liniju.

U 68. minuti gosti su došli do izjednačenja, sudac je pokazao na centar, međutim nakon pregleda snimke jasno je bilo kako je lopta nakon noge pogodila u ruku Marka Livaju te ušla u mrežu. Gol je poništen, no igra nije nastavljena jer je sa sjeverne maksimirske tribine poletjelo nekoliko desetaka baklji.

Prekid je trajao više od 10 minuta, a po nastavku igre ponovno bolji Hajduk. Dobre dvije prilike imali su Bili te u četvrtoj minuti nadoknade konačno izjednačili. Livaja je bio u glavnoj ulozi, u šesnaestercu je primio loptu i pokraj Petra Bočkaja poslao u mrežu za 1:1.

Činilo se da će dosta prijateljski što se tiče prekršaja i kartona derbi završiti remijem, ali u samoj završnici Dinamo je došao do još dva gola. U okrugloj 100. minuti, nakon dodavanja Martina Baturine, koji je ujedno i pokrenuo kontru, miran na drugoj stativi bio je Mislav Oršić.

Samo dvije minute kasnije, ponovno Baturina u glavnoj ulozi, sjajan posao napravio je u šesnaestercu i na kraju poentirao za konačnih 3:1 za kraj jedne vrlo dobre i uzbudljive HNL sezone.