Konferencijska liga, nokaut faza, Finale, 25.05.2022, 21:00 h, National Arena, Tirana
Suci: István Kovács, Vasile Florin Marinescu, Ovidiu Artene (Rumunjska)
Roma
Roma
Nicolò Zaniolo 32'
1:0(1:0) Feyenoord
Feyenoord

Rim slavi! Roma u Tirani do povijesne titule osvajača Konferencijske lige!

Branimir Korać • srijeda, 25.05.2022.

Prvo izdanje Konferencijske lige pripalo je Romi! Rimljani su u velikom finalu u Tirani upisali 1:0 pobjedu protiv Feyenoorda...

Sérgio Oliveira
17'
37
Leonardo Spinazzola
66'
17
Jordan Veretout
66'
14
Eldor Šomurodov
87'
5
Matías Viña
87'
Jens Toornstra
60'
11
Bryan Linssen
75'
2
Marcus Holmgren Pedersen
75'
23
Patrik Wålemark
87'
9
Alireza Jahanbakhsh
87'
Arne Slot

Veliko finale Konferencijske lige u Tirani donijelo je zanimljivu utakmicu između Rome i Feyenoorda i u konačnici pobjedu Rimljana koji nisu imali jednostavan posao.

Roma je u finale ušla kao papirnati favorit, ali Feyenoord je igrama u dosadašnjem dijelu Konferencijske lige pokazao kako nije protivnik koji se smije podcijeniti. Vrlo dinamična momčad stvarala je probleme Romi koja je većim dijelom susreta očajnički pokušavala spriječiti motorične Nizozemce da dođu do pogotka.

Prvo poluvrijeme igralo se u Rominom ritmu. Imao je Feyenoord veći posjed, ali nije se dovoljno brzo rješavao lopte, Roma je čekala na priliku i dočekala ju je.

U 32. minuti fantastična lopta Mancinija koji je prebacio Traunera, Zaniolo je u 16 metara primirio loptu prsima i zatim je poslao u mrežu.

Prije i nakon toga uglavnom se igralo između dva kaznena prostora i praktički bez ikakvih pokušaja prema golu u prvom dijelu.

Najveće uzbuđenje uz pogodak dogodilo se u 15. minuti kada je Jose Mourinho morao posegnuti već za prvom promjenom, zbog ozljede je igru morao napustiti Henrih Mhitarjan.

U drugom dijelu Feyenoord je zaigrao bolje i bio je konkretniji.

Već u 47. minuti velika opasnost pred golom Rome i dosta sreće za Rimljane. Nakon ubačaja s desne strane Mancini je skrenuo loptu u vratnicu, ponovno je došla lopta do gostiju, pucao je Dessers, ali brani Patricio.

Feyenoord je opasno pritisnuo u početku drugog dijela pa je u 50. minuti Malacia punom snagom opalio s 18 metara, Patricio je sjajno reagirao i uspio odbiti loptu koja odlazi u gredu.

Preživjeli su Rimljani taj uvodni pritisak te su u nastavku susreta i oni prijetili, opasno je izvana opalio Veretout, a najbolju priliku propustio je Pellegrini koji je u 85. minuti bio praktički sam u 16 metara, ali nije zabio.

Pokušali su Nizozemci u završnici susreta još žešće pritisnuti, ali Roma se dobro branila i Feyenoord nije opasno zaprijetio.

Roma je prvi pobjednik Konferencijske lige i zauvijek će ostati upisana u povijest osvojivši svoj prvi europski trofej od 1961. godine!