Vodeni sportovi

Sjajna obrana Španjolaca bila je previše za Hrvatsku, ništa od plasmana u finale Svjetskog prvenstva

Branimir Korać, Mihaela Bradovski • petak, 01.07.2022.

Italija i Španjolska borit će se za naslov svjetskog vaterpolskog prvaka. Španjolska je u polufinalu visoko slavila protiv Hrvatske s 10:5...

Španjolska - Hrvatska 10:5 (3:3, 2:0, 2:2)

Suci: Boris Margeta (Slovenija), Frank Ohme (Njemačka)

Španjolska: Unai Aguirre (12 obrana), Alberto Munarriz Egana 1, Alvaro Granados Ortega 4, Bernat Sanahuja 2, Miguel de Torro Dominguez 1, Marc Larumbe Gonfaus, Martin Famera, Sergi Cabanas Pegado, Roger Tahull Compte, Felipe Perrone Rocha, Blai Mallarach Guell 2, Alejandro Bustos Sanchez, Eduardo Lorrio

Hrvatska: Marko Bijač (2 obrane), Loren Fatović, Ivan Krapić, Franko Lazić, Luka Bukić 2, Ante Vukičević, Marko Žuvela 1, Jerko Marinić Kragić, Josip Vrlić, Andrija Bašić 1, Konstantin Harkov 1, Toni Popadić (6 obrana)

Kretanje rezultata: 1:0 Munarriz, 1:1 Žuvela, 2:1 De Torro, 2:2 Bukić, 2:3 Harkov, 3:3 Mallarach, 4:3 Granados, 5:3 Granados, 6:3 Sanahuja, 6:4 Bukić, 7:4 Sanahuja, 7:5 Bašić, 8:5 Granados, 9:5 Mallarach, 10:5 Granados

Hrvatska vaterpolska reprezentacija nije uspjela izboriti plasman u finale Svjetskog prvenstva. Španjolci su bili prejaki, odigrali su sjajno utakmicu i potpuno zasluženo su prošli dalje.

Hrvatska je imala velikih problema u napadu, obrana nije bila tako loša koliko je napad bio problematičan i bez rješenja za sjajnu španjolsku obranu. Kako je susret odmicao tako je i tinejdžer na vratima Španjolske Unai Aguirre bio sve bolji i branio sa sve više samopouzdanja te je bilo samo pitanje s kolikom će razlikom Španjolska slaviti.

Prva dionica bila je ravnopravna i završila je 3:3, a onda su krenuli problemi. Španjolska je potpuno zatvorila prilaze prema svom golu i Hrvatska nikako nije mogla do pogotka. U drugoj dionici nije zabila nijedan gol, tu se počela uvlačiti i nesigurnost i problemi su bili sve veći.

Serijom 4:0 Španjolska se odvojila na 6:3, Hrvatska je uspjela s dva gola u trećoj dionici držati priključak, ali to je bilo sve.

U zadnjoj četvrtini Španjolska je brzo došla do pogotka, Hrvatska je pokušavala bržom realizacijom napraviti nešto više, ali jednostavno u toj brzopletosti nije bilo preciznosti i mirnoće i nikako nije mogla do gola.

Kada su Španjolci otišli na 9:5, priči je bio kraj. Do završetka susreta ostalo je vrlo malo vremena, i samo se čekao kraj.

Hrvatska tako odlazi u borbu za treće mjesto gdje će joj protivnik biti Grčka dok Španjolska u borbi za zlato igra protiv Italije.

Četvrta četvrtina

Kraj, Španjolska ide u finale.

10:5 - Granados. I to je to. Pet razlike, manje od tri minute do kraja, Španjolska će igrati s Italijom u finalu, a Hrvatska će se s Grčkom boriti za broncu.

I još napad Španjolska.

9:5 - Ogromnih plus četiri za Španjolsku, Mallarach, tri i pol minute do kraja.

Pet minuta do kraja.

Nije dobro, sve je više brzopletosti u napadu, pokušava se čim prije doći do realizacije.

8:5 - Vrlo brz napad Španjolaca i Granados završava u bliži kut.

Počela je zadnja dionica, Španjolska prvi napad.

Treća četvrtina

Brani Bijač, 7:5 kraj treće dionice.

7:5 - Krasan gol Bašića! Snažno izvana od vratnice!

Na golu Hrvatske je sada Marko Bijač.

Aguirre sjajno skida čisti zicer.

7:4 - Imala je Hrvatska napad za gol zaostatka, nije ga iskoristila i odmah Sanahuja na drugoj strani vraća na tri razlike.

6:4 - Napokon! Bukić! Njegov drugi gol.

6:3 - Sanahuja, ovo je već 4:0 serija Španjolske.

Ne ide pa ne ide. Krapić s igračem više sam pred Aguirreom i pogađa španjolskog vratara.

Hrvatska i dalje nema rjrešenje za španjolsku obranu, nije toliko probolem raspoloženi vratar koliko sjajno postavljena obrana.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Druga četvrtina

Kraj prvog poluvremena, 5:3 vodi Španjolska, Hrvatska bez gola u drugih osam minuta.

Hrvatski napad je potpuno stao, totalna bezidejnost, ali srećom obrana je jako dobra.

Srećom dobra obrana Hrvatske, Španjolska postaje bez pogotka.

Velika greška Vukičevića, ispala mu je lopta u posve čistoj i mirnoj situaciji. Španjolska može još povećati prednost.

5:3 - Prvo odvajanje Španjolaca, Granados drugim golom zaredom koristi igrača više.

Aguirre sjajno skida zicer Vrliću.

4:3 - Granados vraća prednost na stranu Španjolske s igračem više.

Prvi napadi u drugoj dionici nisu bili uspješni na obje strane.

Prvi napad Hrvatska.

Prva četvrtina

Kraj prve četvrtine, 3:3.

3:3 - Mallarach s igračem više od grede za 3:3 17 sekundi prije kraja prve četvrtine.

Još jednom dobra obrana Hrvatske!

2:3 - Odmah na drugoj strani brzi napad Hrvatske, Harkov je sam pred golom i lako zabija! Hrvatska vodi!

Velika obrana Popadića s igračem manje!

2:2 - Bukić se izvukao na lijevo krilo i rutinski realizirao igrača više!

2:1 - S igračem više De Torro zabija, dobro se izborio za poziciju u dvoboju s Krapićem.

Ne da se Popadić! Perrone ga je probao lukavo lobovati, ali Toni to lakoćom skida.

Nema pogotka niti Hrvatske, ponovno lijepa akcija, ali Lazić ne zabija.

Veliki promašaj Granadosa, imao je dobar kut, ali pogađa vanjski dio mreže.

1:1 - Odmah Hrvatska odgovara, s igračem više nakon lijepe akcije Žuvela zabija. Kopija njegovog gola protiv Srbije.

1:0 - Španjolci već nakon 15 sekundi dolaze do vodstva, Munarriz 1:0.

Hrvatski vaterpolisti došli su do polufinala Svjetskog prvenstva i sa Španjolskom se bore za mjesto u velikom finalu. Već više puta se govorilo o tome kako je Hrvatska predstavljala određenu nepoznanicu jer je riječ o novoj reprezentaciji s čak osmoricom debitanata na velikim natjecanjima. Međutim dečki su reagirali odlično i u najtežoj i najvažnijoj utakmici ove selekcije, u četvrtfinalu su izdominirali i slavili protiv Srbije s 14:12.