SuperSport Hrvatska nogometna liga, 6. kolo, 21.08.2022, 21:05 h, Gradski stadion u Poljudu

Matej Kačan • nedjelja, 21.08.2022.

Nogometaši Hajduka upisali su treću pobjedu ligaške sezone u šestom kolu SuperSport HNL-a. Na Poljudu su s 2:1 svladali Lokomotivu golovima iz prekida...

Prvi susret na Poljudu i pobjeda uz preživljen dolazak jako neugodne momčadi između dva susreta s Villarrealom. Premda nije bilo spektakularno, 2:1 uz sve gore navedeno svakako je vrlo pozitivna večer za splitski Hajduk protiv Lokomotive.

Dosta dobro se Lokomotiva držala, pa čak možemo i reći da je dominirala kroz prvi dio prvog poluvremena. Stala je u srednji blok odakle je lako uzimala lopte i napadala, a Hajduk je ograničila na duga dodavanja koja je ometao vjetar.

Opasno je također bilo iz par prekida Lokosa, ali bez pravih udaraca do 14. minute i pokušaja Kulenovića na jednoj, odnosno 25. i Mlakara na drugoj strani.

No, od te 25. minute Hajduk je zagospodario terenom i sretno te spretno dao dva gola. Druga veća prijetnja je u 27. minuti kad Melnjak lijepim okretom i udarcem sa sedam metara koji od bloka ide u korner.

Nakon tog kornera Bijeli zbog igranja rukom žele penal, VAR šuti, ali uskoro će Bijeli i do vodstva, a VAR do posla. U 32. fantastično zabija novi igrač Hajduka Chidozie Awaziem.

U maniri najvećih napadača je stoper Hajduka nakon jednog prekida ubačaj primio, loptu digao nogom pa se okrenuo, smirio prsima i tako izbacio dvojicu, a onda mirno zabio kraj Čavline s nekih osam metara.

Nedugo nakon te majstorije iskazao se mladi vratar Lokosa jer brani udarac Livaje glavom iz velike blizine, što nije nešto s čime se mnogi u HNL-u mogu pohvaliti. No, iz te obrane i kornera pao je drugi gol.

Kratko je ubacio Krovinović, Melnjak glavom prebacuje na samu crtu gdje je zaboravljen Lukas Grgić koji gura loptu u gol. Prvo su suci rekli da je to učinio rukom pa se pali VAR.

Nakon pet minuta provjere oko ruke i zaleđa pokazano je da je zabio prsima, kao i da je bio u dozvoljenoj situaciji pa je pogodak iz 39. minute priznat u 45., a imamo i dugu nadoknadu iz koje se nije izrodilo ništa pa Hajduk ima ugodno vodstvo na poluvremenu.

U drugom poluvremenu opet se zaigralo oprezno, uglavnom je Hajduk kontrolirao utakmicu i nismo skoro ništa vidjeli nekih 15-20 minuta osim pokojeg pokušaja Hajduka preko Krovinovića i Livaje.

Aktivan je po lijevoj strani i Stipe Biuk, njegovi ubačaji ne pronalaze cilj i u jeku kontrole susreta za Hajduk sve se naglo zakompliciralo. Iskoristio je Silvijo Goričan uljuljkanu obranu i pobjegao, dobio je loptu i u kaznenom prostoru ruši ga Awaziem.

Odmah je pokazano na bijelu točku, nema ni žaljenja ni diskusije ni VAR-a jer sve je čisto, a s 11 metara precizan je Sandro Kulenović. Označilo je to da u preostalih 15 minuta Lokosi idu na sve ili ništa po bod.

No, nisu mnogo toga stvorili i tek im je jedna neopreznost mogla donijeti gol. U 80. je jedna niska lopta dugo išla, Elez je gradio prema Kaliniću koji ne izlazi dovoljno pa Kulenović dolazi do lopte i puca, ali ravno u istrčalog Kalinića.

I to je zapravo bilo sve od pravih šansi, neke svijeće u Hajdukov kazneni prostor obrana je izbila, kontre domaćih nisu imale pravu završnicu i na kraju Hajduk bez velike igre, ali dosta rutinski dolazi do pobjede.

Treće je to slavlje i deveti bod za Bijele koji se s trećeg mjesta okreću Villarrealu, dok je Lokomotiva još na svojih šest bodova.