SP 2022., skupina G, 1. kolo, 24.11.2022, 11:00 h, Al Janoub Stadium, Al Wakrah
Suci: Facundo Tello, Ezequiel Brailovsky, Gabriel Chade (Argentina)
1:0(0:0) Kamerun
Kamerun

Embolo zabio svom Kamerunu i odveo Švicarsku do pobjede

Branimir Korać • četvrtak, 24.11.2022.

Švicarska je krenula u Svjetsko prvenstvo pobjedom 1:0 protiv Kameruna. Bili su Švicarci bolji protivnik u drugom dijelu, ali prvo poluvrijeme pripalo je Kameruncima koji svoje prilike nisu znali iskoristiti...

Fabian Frei
72'
19
Noah Okafor
72'
9
Haris Seferović
72'
25
Fabian Rieder
81'
18
Eray Comert
90'
Gael Ondoua
69'
10
Vincent Aboubakar
74'
7
Georges-Kevin Nkoudou
74'
6
Nicolas Ngamaleu
81'

Rigobert Song

Samuel Eto'o predvidio je da će u finalu Svjetskog prvenstva igrati Maroko i Kamerun, ali baš mu zasad priča i ne drži vodu. Maroko je remizirao s Hrvatskom, a Kamerun je poražen od Švicarske 1:0.

Kamerunci su u prvom poluvremenu bili bolji protivnik, u drugom dijelu su potpuno pali i Švicarska je preuzela stvari u svoje ruke. Vodila je već od početka drugog dijela i to joj je ipak olakšalo posao.

Od desete minute i prve kontre Kamerun je u prvom poluvremenu radio nered u praktički svakom prelasku preko centra.

U desetoj minuti pobjegao je u kontru Mbuemo, morao je proigrati samog Choupu Motinga, ali nije, pucao je u Sommera koji odbija loptu do Toko Ekambija koji također i dalje ima samog Choupo Motinga, puca i on, ali preko gola.

Nastavili su Kamerunci prijetiti, stvarali su prilike, a u 41. minuti Choupo Moting je bio u odličnoj poziciji, ali nije poslao loptu u mrežu, pogodio je Akanjija.

Švicaraca nije bilo praktički nigdje, a mogli su povesti u sudačkoj nadoknadi prvog dijela. Nakon kornera u skoku je bio Akanji, ali s pet metara unatoč sjajnom ubačaju, nije dobro zahvatio loptu.

Odmah na početku drugog dijela Švicarska je povela. Shaqiri prima loptu na desnu stranu, povlači prema naprijed, ubacuje u kazneni prostor gdje Embolo iz prve, sa šest metara, pogađa mrežu.

Taj pogodak nekako je zakočio Kamerunce koji nikako nisu mogli vratiti onu igru iz prvog dijela. S druge strane Švicarci su nastavili prijetiti pa je tako sjajnu šansu propustio Vargas, a na kraju i Seferović tako da je ostalo tih 1:0 za dobar start Švicarske.