SP 2022., nokaut faza, Osmina finala, 05.12.2022, 16:00 h, Al Janoub Stadium, Al Wakrah
Suci: Ismail Elfath, Kyle Atkins, Corey Parker (SAD)
Japan
Japan
Daizen Maeda 43'
2:4(1:0, 1:1, 1:1 pp, 2:4 pen) Hrvatska
Ivan Perišić 55'
Hrvatska

Čudesni Livaković zaustavio Japance i doveo Hrvatsku među osam najboljih na svijetu!!!!

Branimir Korać • ponedjeljak, 05.12.2022.

Ne može s Hrvatskom jednostavno i lako!!!! Ponovno drama u nokaut fazi i ponovno pobjeda na jedanaesterce! U Rusiji je Subašić skidao penale, ovaj put Dominik Livaković, obranio je tri udarca Japancima i odveo Hrvatsku u četvrtfinale!!!!

Takuma Asano
64'
9
Kaoru Mitoma
64'
19
Hiroki Sakai
75'
10
Takumi Minamino
87'
17
Ao Tanaka
106'

Zlatko Dalić

Japan je igrao baš onako kako se od njega i očekivalo. Ako pokušaj presinga nije uspio, vraćao se u obrambeni blok i odličnim kretanjem spriječio je nekakvu kombinaciju koja bi dovela Hrvatsku u neku kvalitetniju priliku.

S druge strane napadi Japana bili su brzi, pokušavali su čim prije doći do 16 metara i onda gurati loptu s bokova iza leđa hrvatske obrane što je u nekoliko navrata izgledalo dosta opasno.

Hrvatska je prvi put ozbiljno zaprijetila u osmoj minuti kada je Perišić iskoristio pogrešku japanske obrane, došao sam ispred Gonde iskosa, ali japanski vratar brani. Lopta se odbija do Kramarića koji se gradi i to predugo traje te ostaje bez udarca.

U 26. minuti Gvardiol je poslao sjajnu loptu u prostor za Petkovića koji bježi u 16 metara, ali kasni s dodavanjem na drugu stranu za Kramarića i Japanci čiste.

Nakon toga Hrvatska se malo pogubila, do kraja poluvremena samo je jednom stvorila konkretan pritisak kada je lopta bila ubacivana 4-5 puta u 16 metara, ali nikako je nitko nije mogao skrenuti prema golu.

U 43. minuti Japan dolazi do vodstva. Ubačena lopta, na drugoj vratnici Petković je nije uspio iskontrolirati, odbila se do Maede koji je iz blizine šalje u mrežu.

U drugom dijelu trebalo je deset minuta da Hrvatska napravi ono što je trebala češće raditi tijekom prtvog dijela. Lovren je idealno centrirao u sredinu na Ivana Perišića koji glavom sjajno pogađa.

Bolje je Hrvatska izgledala u drugom dijelu, ubrzo je odlično izvana opalio i Modrić, ali sjajno brani Gonda da bi glavom probao i Budimir nakon ubačaja Kramarića, ali nije pogodio.

Dalić je uveo u igru osim Budimira i Pašalića, pokušavalo se s njima dvojicom stvoriti pritisak na zadnju liniju.

Do kraja regularnog dijela promjena nije bilo i otišlo se u produžetke.

Hrvatskoj produžeci nisu nikakva novost, sedam od zadnjih osam utakmica na velikim natjecanjima okončana su nakon produžetaka ili penala.

U produžecima se vodila velika bitka, igra se malo raspala na obje strane i čekao se kraj.

Odluka je pala s 11 metara gdje je briljirao Dominik Livaković koji je skinuo tri penala Japancima. Mario Pašalić pogodio je zadnji penal i moglo je krenuti veliko slavlje.