Rasplet u Ligue 1: Tudor i Messi oprostili se porazom, Nantes izborio ostanak, Monaco ostao bez Europe

Petar Jenjić • subota, 03.06.2023.

Odigrano je posljednje kolo ove sezone u Ligue 1. Već od ranije bilo je jasno da ispadaju Angers, Troyes i Ajaccio, a posljednji je putnik u niži rang Auxerre. Nantes se pobjedom protiv Angersa spasio, dok se Lionel Messi od PSG-a oprostio porazom, kao i Igor Tudor od Marseillea...

Svoju posljednju utakmicu na klupi Marseillea Igor Tudor zaključio je porazom u gostima. Pogodak za pobjednički Ajaccio postigao je u završnici susreta Clement Vidal, za oproštaj njegove momčadi od najvišeg ranga nakon samo jedne sezone.

Igraj na nogometne utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Posljednju utakmicu za PSG, Lionel Messi okončao je domaćim porazom od Cleremonta 3:2. Parižani su tako osvojili naslov s 85 bodova, jednim više od Lensa.

Domaćin je poveo u 16. minuti kada je glavom poentirao Sergio Ramos nakon ubačaja Vitinhe, a prethodno je poništen gol gostima zbog igranja rukom. Vodstvo je podebljao Kylian Mbappe iz penala tri minute kasnije, da bi Clermont smanjio vrlo brzo. Nakon velike pogreške domaće obrane zabio je Johan Gastien.

U završnici poluvremena gosti su promašili penal preko Grejohna Kyeija, ali su u sudačkoj nadoknadi ipak poravnali preko Mehdija Zeffanea kojem je to bio prvi pogodak za klub. Potpuni preokret gostima je donio Kyei koji koljenom iz blizine skreće loptu u gol.

Nantes ostaje u prvoj ligi. Nakon 14 utakmica bez pobjede, u zadnjem kolu svladali su Angers koji se davno oprostio od Ligue 1. Pogodak vrijedan ostanka stigao je u 16. minuti kada je ubacio Ludovic Blas, a loptu u gol skrenuo Ignatius Ganago. S obzirom na poraz Auxerrea, ostali su bod iznad linije.

Dvoboj praktički sredine ljestvice otišao je na stranu Nice koji je slavio protiv Lyona rezultatom 3:1. Tako je sezonu zaključila na 58 bodova, četiri manje od današnjeg protivnika.

Nica je do vodstva stigla u petoj minuti kada je katastrofalno reagirao Jerome Boateng koji je želio vratiti loptu svom golmanu, no postigao je autogol. Udvostručio je domaćin prednost u 28. minuti kada je mrežu zatresao Gaetan Laborde, da bi već pet minuta kasnije poentirao i Terem Moffi.

Odličnu akciju odigrao je Lyon u 41. minuti Rayan Cherki je asistirao, a Jeffinho matirao protivničkog čuvara mreže. Dejan Lovren bio je van kadra Lyona zbog ozljede.

Sljedeće sezone će Europsku ligu igrati Rennes koji je slavio u gostima kod Bresta s 2:1 i tako došao do četvrtog mjesta i 68 bodova, dva više od Lillea koji je večeras odigrao "samo" 1:1 u gostima kod Troyesa.

Rennes je vodio od 13. minute pogotkom Benjmanina Bourigeauda, dok je rezultat poravnao Haris Belkebla iz kaznenog udarca u 36. minuti. Novi penal gostujući je klub dobio u završnici prvog poluvremena, a ponovno je poentirao isti igrač.

Lovro Majer odigrao je cijelu utakmicu za pobjedničku momčad.

Nakon samo jedne sezone u najvišem rangu, Auxerre se vraća u Ligue 1. Kombinirano s porazom od Lensa 3:1 i pobjedom Nantesa protiv Angersa ostali su u zoni ispadanja.

Gosti su do vodstva stigli u 19. minuti preko Alexisa Claude-Maureica na proigravanje Loisa Opende. Isti igrač upisao se u strijelce u 48. minuti nakon jedne pogreške protivničkog vratara. Uslijedila je nova greška u 71. minuti, ovoga puta golmana s druge strane, kojom je Auxerre smanjio zaostatak.

To ipak nije dugo potrajalo, do 78. minute kada je Openda ponovno zabio, svega desetak sekundi nakon što je na drugoj strani veliku šansu promašio domaćin. Do kraja se stanje na semaforu više nije promijenilo, na razočaranje domaćih navijača.

Katastrofalan kraj sezone za Monaco koji je poražen na domaćem terenu protiv Toulousea 2:1 te sezonu zaključio na šestom mjestu sa 65 osvojenih bodova.

Za pobjedu gostiju zabijali su Zakaria Aboukhlal i Rhys Healey, dok je jedini gol za ekipu iz Kneževine zabio Wissam Ben Yedder. Monaco je sezonu zaključio s tri uzastopna poraza.