Belgijke osvojile prvo zlato na Eurobasketu slavljem protiv Španjolki

HINA, Krešimir Milić • nedjelja, 25.06.2023.

Najzaslužnija za trijumf belgijskih košarkašica bila je Emma Meesseman s 24 koša i osam skokova. Dosadašnji najveći uspjeh bile su im dvije brončane medalje osvojene na EuroBasketu 2021. i 2017. godine...

Košarkašice Belgije su po prvi put u povijesti osvojile zlatnu medalju na Europskom prvenstvu pobijedivši reprezentaciju Španjolske sa 64:58 (13:17, 12:15, 18:16, 21:10) u finalnoj utakmici odigranoj u nedjelju u ljubljanskoj Areni Stožice.

Igraj na košarkaške utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

U dvoboju u kojem su obrane bile bolji dio pa je svaki koš imao veliku važnost, Španjolke su veći dio utakmice provele u vodstvu, a do najvećih 10 koševa prednosti došle su u 29. minuti (48:38). Tada ništa nije ukazivalo na preokret koji se dogodio u posljednjih 11 minuta utakmice, tijekom kojih je reprezentacija Belgije postigla jedan koš više (26) nego u cijelom prvom poluvremenu.

Belgijke su prvo u zadnjih 50 sekundi treće četvrtine zaostatak od 10 koševa prepolovile pa su u zadnjih deset minuta ušle s -5 (43:48). Španjolke su uspijevale održavati prednost do 36. minute, kad je Belgija prvi put na utakmici povela (55-54) tricom najbolje igračice finala Emme Meesseman.

U neizvjesnoj završnici belgijske košarkašice su pogodile svih šest slobodnih bacanja i tako postale 12. ženska reprezentacija u povijesti koja je osvojila naslov prvaka Starog kontinenta. Dosadašnji najveći uspjeh bile su im dvije brončane medalje osvojene na EuroBasketu 2021. i 2017.

Najzaslužnija za trijumf belgijskih košarkašica bila je Emma Meesseman s 24 koša i osam skokova. Kyara Linskens je ubacila 18 poena i imala 15 skokova, dok je 13 koševa postigla Julie Vanloo. Španjolke su u svom šestom finalu po drugi put osvojile srebrnu medalju, a uz četiri zlata imaju i pet osvojenih bronci.

Qeralt Casas je s 14 koševa bila najbolji strijelac španjolske reprezentacije, a Raquel Carrera je ubacila 12 poena uz sedam skokova. Belgijke su nadskakale Španjolke (38:28), ali ih je veći broj izgubljenih lopti (20:13) gotovo odveo u poraz. No, Belgijke su pogodile 22 od 25 slobodnih bacanja, što se baš u završnici pokazalo odlučujućim.

Brončanu medalju osvojila je Francuska koja je u utakmici za 3. mjesto pobijedila Mađarsku s 82:68. Francuskinjama je to osmo uzastopno odličje na europskim prvenstvima na kojima su 2009. osvojile naslov prvakinja, od 2013. do 2021. su nanizale pet srebrnih medalja, a 2011. i 2023. su došle do bronce.