Vodeni sportovi

Pao svjetski rekord u Fukoki: Australka srušila rekord star 14 godina

HINA, Krešimir Milić • srijeda, 26.07.2023.

Osvojila je zlatnu medalju na 200m slobodno. To joj je druga zlatna medalja na ovom Svjetskom prvenstvu…

Australska plivačica Mollie O’Callaghan osvojila je zlatnu medalju na 200m slobodno na Svjetskom prvenstvu u Fukuoki isplivavši pritom novi svjetski rekord 1:52.85.

Mlada 19-godišnja Australka je oborila dosadašnji svjetski rekord Talijanke Federice Pellegrini koja je 2009. isplivala rezultat 1:52.98.

"Šokirana sam, nevjerojatno. Bila sam ozlijeđena i htjela sam se dobro zabaviti, nisam očekivala rekord", kazala je O’Callaghan koja je postavila četvrti svjetski rekord na ovom prvenstvu.

"Konkurencija je bila vrlo jaka. Nisam razmišljala o rezultatu, plivala sam najbolje što mogu", dodala je O’Callaghan koja je za rekord dobila 30.000 dolara.

Njezino je to drugo zlato na ovom SP-u nakon štafete 4x100m slobodno, te ukupno peto u karijeri. Na posljednjim OI u Tokiju osvojila je i tri zlata, sva tri u štafetama. Srebro je osvojila njezina sunarodnjakinja Ariane Titmus s rezultatom 1:53.01, dok je broncu osvojila Kanađanka Summer McIntosh sa 1:53.65, što je novi svjetski juniorski rekord.

Francuz Loon Marchand je osvojio drugo zlato u Fukuoki pobijedivši na 200 delfin s rezultatom 1:52.43. Francuz je prije tri dana skinuo zadnji svjetski rekord najvećeg olimpijca svih vremena, Michaela Phelpsa na 400 mješovito. Marchand je srušio rekord uvjerljivo, plivao je 4:02.50 minuta ili sekundu i 30 stortinki brže od Phelpsa.

Na 200 delfin nije ugrozio svjetski rekord Mađara Kristofa Milaka iz Budimpešte prošle godine (1:50.34), međutim osvojio je novo zlato na ovom SP-u, ukupno četvrto u karijeri. Drugi je bio Poljak Krzysztof Chmielewski s rezultatom 1:53.62, a broncu je osvojio Japanac Tomoru Honda (1:53.66).

Na 800 slobodno pobijedio je Tunižanin Ahmed Hafnaoui s rezultatom 7:37.00 ispred Australca Samuela Shorta (7:37.76), dok je broncu osvojio Amerikanac Bobby Finke (7:38.67). Druga je to medalja za 20-godišnjeg Tunižanina u Fukuoki nakon što je bio drugi na 400 slobodno, disciplini u kojoj je osvojio olimpijsko zlato u Tokiju. Hafnaoui je ovom pobjedom uzvratio 19-godišnjem Shortu koji je ispred njega osvojio zlato na 400m.

U finalu utrke na 50 m prsno pobijedio je Kinez Haiyang Qin s rezultatom 26.29 osvojivši još jedno zlato nakon što je slavio i na dvostruko dužoj dionici. Drugi je bio Amerikanac Nick Fink s rezultatom 26.59, a bronca je pripala Kinezu Jiajunu Sunu s rezultatom 26.79. U posljednjoj finalnoj disciplini današnjeg programa, utrci mješovitih štafeta 4×100 mješovito pobijedili su Kinezi (3:38.57), ispred Australaca (3:39.03) i Amerikanaca (3:40.19). Ova disciplina je u programu SP-a od 2015. godine.