Tudor potvrdio prolaz Rakowa, Tolić ublažio poraz Slovana, Barišić asistirao

Branimir Korać, HINA • utorak, 15.08.2023.

Odigrani su svi uzvratni susreti trećeg pretkola Lige prvaka osim dvoboja između Dinama i AEK-a koji su svoju prvu utakmicu odradili večeras. Dvojica Hrvata upisala su se u uzvratima među strijelce...

Hrvatski nogometaš Tin Jedvaj odigrao je svih 120 minuta za Panathinaikos koji je boljim izvođenjem 11-eraca izbacio Marseille u trećem pretkolu Lige prvaka.

Igraj na utakmice Lige prvaka na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Nakon što je prvi susret u Ateni završio pobjedom Panathinaikosa 1:0, Marseille je u uzvratu na svonm Velodromeu bio nadomak prolaska jer je do sudačke nadoknade vodio s 2:0 golovima veterana Aubameyanga u drugoj minuti i prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. No, duboko u sudačkoj nadoknadi drugog dijela Panathinaikos je dobio kazneni udarac nakon što je lopta pogodila u ruku Guendouzija, a Ioannidis je bio siguran izvođač za smanjenje na 2:1 i odlazak u produžetak.

Kako se u dodatnih pola sata rezultat nije mijenjao, prišlo se izvođenju 11-eraca, a jedini neuspješan bio je Guendouzi koji je tako postao "tragičar" Marseillea. Nije se proslavio niti trener Marcelino koji je u 120. minuti promijenio vratara, umjesto Paua Lopeza za 11-erce je izabrao Blanca, ali taj izbor se pokazao potpunim promašajem jer Blanco nije obranio niti jedan od pet udaraca gostiju.

Panathinaikos će u četvrtom pretkolu igrati protiv Brage.

Hrvatski reprezentativac Borna Barišić bio je asistent za pogodak kojim je škotski doprvak Rangers izborio prolazak protiv švicarskog Servettea, njegov je ubačaj u 50. minuti kapetan Tavernier glavom proslijedio u mrežu za konačnih 1:1 što je Rangersu uz 2:1 uspjeh iz prve utakmice prije šest dana osigurao prolazak dalje. Servette je poveo golom Kutese u 22. minuti. Barišić je odigrao čitav susret za Rangers koji će u četvrtom pretkolu igrati protiv PSV-a iz Eindhovena koji je u trećem pretkolu izbacio austrijski Sturm s uvjerljivih 7:2. Nakon 4:1 u Eindhovenu prošlog tjedna, u utorak je u Grazu bilo 3:1 za nizozemski sastav.

Ranije je hrvatski nogometaš Fran Tudor bio strijelac za poljskog prvaka Rakow iz Czestochowe u 1:0 (0:0) gostujućoj pobjedi protiv ciparskog Arisa iz Limassola čime je potvrdio prolazak svoje momčadi u posljednje, četvrto pretkolo s obzirom na 2:1 uspjeh iz prve utakmice. Tudor je mrežu domaćih zatresao u 49. minuti sjajno izvedenim slobodnim udarcem s 20-ak metara. I Tudor i Zoran Arsenić su odigrali čitav susret za Rakow koji će za ulazak u natjecanje po skupinama Lige prvaka igrati protiv FC Kopenhagena koji je nakon drame 11-eraca u Pragu izbacio Spartu.

Nakon 0:0 u Kopenhagenu u prvoj utakmici, u uzvratu u Pragu palo je šest golova, od toga četiri u produžetku. Kopenhagen je poveo nakon 15 sekundi golom Larssona, na 1:1 poravnao je Birmančević u 80. pa se otišlo u dodatnih pola sata. U produžetku je Sparta vodila s 2:1 i 3:2 preko Lacija u 105. i Olatunjija u 107. minuti, ali Claesson je dva puta vraćao stvari na početak, u trećoj minuti nadoknade prvih 15 minuta produžetka te u 112. minuti. Prilikom izvođenja 11-eraca sva četiri igrača danskog prvaka bila su precizna dok su dva igrača Sparte bila neuspješna.

Tako će Sparta u četvrtom pretkolu Europske lige igrati protiv lošijeg iz ogleda zagrebačkog Dinama i grčkog AEK-a u kojem nakon prve utakmice u Zagrebu prednost od 2:1 ima AEK.

Marko Tolić bio je strijelac počasnog gola za Slovan iz Bratislave u 1:3 (0:2) porazu na gostovanju kod Maccabija u Haifi. Tolić, koji je u igru ušao u 67. minuti, u 85. je smanjio na 2:1. Strijelci za Maccabi bili su Pierrot u 29., Sabia u drugoj minuti sudačke nadoknade te David u trećoj minuti nadoknade drugog poluvremena.

Kako je i prva utakmica u Bratislavi završila pobjedom izraelskog prvaka od 2:1, Maccabi će igrati u četvrtom pretkolu protiv Young Boysa.

Josip Ćalušić je odigrao čitav susret za TSC iz Bačke Topole koji je i na svom terenu uvjerljivo izgubio od Brage. Nakon 3:0 u prvoj utakmici za portugalski sastav, u uzvratu je bilo 4:1 za Bragu.

Ivan Posavec igrao je do 78. minute za ljubljansku Olimpiju koja je i u uzvratnom dvoboju izgubila od Galatasaraya, nakon 0:3 iz prve utakmice u Ljubljani, u uzvratu u Istanbulu Galatasaray je slavio s 1:0 golom Icardija u 24. minuti. Galatasaray će u posljednjem pretkolu igrati protiv norveškog Moldea koji je nakon produžetka izbacio KI Klaksvik s Farskih Otoka.

REZULTATI UZVRATNIH UTAKMICA 3. PRETKOLA LIGE PRVAKA (u zagradama su rezultati prvih susreta):
Aris Limassol - Rakow 0:1 (Tudor 49) (1:2)
Maccabi Haifa - Slovan Bratislava 3:1 Pierrot 29, Sabia 45+2, David 90+3 / Tolić 85)
Sparta Prag - FC Kopenhagen 3:3 (Birmančević 80, Laci 105, Olatunji 107 / Larsson 1, Claesson 105+3, 112) (0:0) 11-erci: 2:4
Molde - KI Klaksvik 2:0 (Eriksen 17, Linnes 112) (1:2)
Galatasaray - Olimpija Ljubljana 1:0 (Icardi 24) (3:0)
TSC - Braga 1:4 (Rakonjac 40 / Pizzi 9, Bruma 13, 16, Al Musrati 21)
Sturm - PSV Eindhoven 1:3 (Boving 26 / Veerman 32, De Jong 40, Pepi 85-11m) (1:4)
Servette - Rangers 1:1 (Kutesa 22 / Tavernier 51) (1:2)
Marseille - Panathinaikos 2:1 (0:1) 3:5