Poraz od pet milijuna dolara i Xavijeva poruka igračima

Mario Borko • petak, 22.12.2023.

Barcelona je samo 32 sata nakon dramatične pobjede protiv Almerije odigrala prijateljsku utakmicu, na drugom kraju svijeta u Dallasu protiv meksičkog Club Americe, a Xavi je tu priliku iskoristio da nekim igračima pošalje poruku…

Barcelona je u srijedu kasnim pogotkom Sergija Roberta prekinula niz od tri utakmice bez pobjede i s 3:2 pobijedila Almeriju. Već tijekom protekle noći aktualni prvaci Španjolske odigrali su unaprijed zakazanu prijateljsku utakmicu protiv Club Americe u Dallasu i izgubili 3:2. Prema pisanju španjolskih medija motiv za odigravanje ovakve utakmice bio je plijen od pet milijuna eura koji je s obzirom na financijsku situaciju u klubu bio prijeko potreban.

Igraj na nogometne utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Teško izborena pobjeda protiv Almerije ostavila je iza sebe repove iz svlačionice. Xavi je navodno već na putu do svlačionice šutirao i udarao sve što mu se našlo na putu, a po ulasku u nju je psovkama nastavio urlati i vrijeđati ono što su njegovi igrači prezentirali na terenu. Optužio je momčad za nedostatak duha, duše i ambicije te rekao da želi da trče kao svinje, pišu španjolski mediji.

Xavijevog ispada nije bio pošteđen nitko pa tako ni najiskusnija i najveća zvijezda momčadi, Robert Lewandowski, od kojeg je Španjolac tražio da konačno počne pokretati 'prokletu stvar'. Poljak nije u najboljoj formi i u posljednjih sedam utakmica zabio je samo jedan gol, ali je naposljetku uspio asistirati za pobjednički pogodak.

Žrtve su na poluvremenu bili Joao Felix i Andreas Christensen, dok je drugi mirno prihvatio zamjenu, mladi Portugalac je ponovno pokazao svoj ćudljivi temperament. Kao svojevrsna kazna bila je ta da su obojica protiv Meksikanaca krenuli od prve minute.

Barcelonu je kao kapetan predvodio Frankie de Jong, a najviše se u prvom dijelu istaknuo šesnaestogodišnji, Lamine Yamal, koji je i doveo Barcu u vodstvo. Ipak prvo ime susreta bio je, Julian Quinones koji je najprije izjednačio rezultat, a nakon što su Španjolci na odmor otišli s prednošću koju im je donio Marc Guiu, Quinones svojim drugim pogotkom ponovno vrača stvari na početak. Poraz vrijedan pet milijuna eura Blaugrani je nanio, Henry Martin, pogotkom za 3:2, u 82. minuti.

Peterostruku prvaci Europe imat će priliku konsolidirati svoje redove do iduće godine i gostovanja kod Las Palmasa kad ćemo vidjeti hoće li Xavi i dalje imati podršku igrača i je li njegov agresivni ispad dugoročno donio pozitivne stvari.