Iznenađenja niželigaša u francuskom kupu, Rennes izbacio Marseille

Petar Jenjić, Filip Mihoković • nedjelja, 21.01.2024.

Odigrano je šest susreta 1/16 finala francuskog kupa. Od prvoligaša su pobjede upisali Strasbourg, Le Havre i Lille, dok su Rouen i Sochaux šokirali Toulouse i Reims nakon izvođenja jedanaesteraca...

Šesnaestina finala francuskog kupa donijela je uzbudljive trenutke i nekoliko iznenađenja. Rennes je nakon boljeg izvođenja penala izbacio Marseille. Strasbourg je uvjerljivo slavio 3:1 protiv pretposljednje momčadi Ligue 1 Clermonta, a Lille i Le Havre su ostvarili minimalne pobjede nad Racingom i Chateaurouxom. Iznenađenje kola priredili su niželigaši Rouen i Sochaux koji su iz francuskog Kupa izbacili favorizirane Toulouse i Reims nakon izvođenja jedanaesteraca.

Igraj na utakmice Ligue 1 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Dramatično je bilo u Rennesu gdje je istoimeni domaćin slavio protiv Marseille nakon boljeg izvođenja penala. Poslije 90 minuta igre bilo je 1:1, a strijelci su bili Jordan Veretout s jedne i Martin Terrier s druge strane. Domaćin je još promašio i kazneni udarac koji je izveo Benjamin Bourigeaud.

Utakmica je otišla na penale, a u osam serija nijedan izvođač nije promašio. Onda je Samuel Gigot bio neprecizan kod Marseille, a na drugoj strani Mahamadou Nagida zabio za prolazak dalje.

Pretposljednja momčad francuske lige Clermont ugostila je devetoplasirani Strasbourg. U okršaju prvoligaša bolji su bili gosti visokom pobjedom 3:0. Strasbourg je došao do vodstva u 32. minuti. Abakar Sylla naletio je na loptu u šesnaestercu te svladao golmana udarcem u donji desni kut gola.

Gostujuća momčad dominirala je posjedom i stvorenim prilikama, a vodstvo je udvostručila u 49. minuti pogotkom Habiba Diarre kojeg je u prostoru pronašao Dilane Bakwa. Strasbourg je do kraja susreta došao i do trećeg pogotka, a sudionici su ponovno bili Diarra i Bakwa, ovog puta u zamijenjenim ulogama. U 60. minuti Diarra daje sjajan pas Bakwi koji plasira loptu u donji lijevi kut za potvrdu pobjede.

Clermont je propustio priliku za počasni pogodak u 88. minuti kada je Shamar Nicholson promašio kazneni udarac, no Mehdi Zeffane šalje odbijanac po sredini gola za konačnih 3:1.

Iako je dominirao posjedom lopte, Lille se podosta namučio na gostovanju kod niželigaša Racinga. Ipak je na kraju minimalnom pobjedom slavio francuski prvoligaš, a odlučujući pogodak postigao je Hakon Arnar Haraldsson. 20-godišnji Islanđanin u 33. minuti svladava protivničkog vratara te donosi Lilleu prolaz u osminu finala francuskog Kupa.

Utakmica između Rouena i Toulousea obilovala je pogocima i kaznenim udarcima. Domaćina je do vodstva doveo Omar Bezzekhami u 16. minuti, a prvoligaš samo tri minute kasnije vraća rezultat u prvotno stanje pogotkom Vincenta Sierra s bijele točke.

Toulouse u 32. minuti dolazi do vodstva nakon što je Cristian Casseres pronašao Yanna Gbohoa, a Hicham Benkaid nije iskoristio jedanaesterac za izjednačenje u 41. minuti. Samo dvije minuti kasnije, Rouen ima novi kazneni udarac, a ovog puta precizan je bio novi izvođač Valentin Sanson.

Benkhaid se iskupio za promašeni jedanaesterac asistencijom Sofyaneu Bouzamouchaiju u 64. minuti, no niželigaš nije uspio zadržati vodstvo do kraja susreta. U drugoj minuti sudačke nadoknade Sierro pronalazi Rasmusa Nicolaisena, a Danac prvoligašu donosi šansu da ostvari prolaz u osminu finala Francuskog kupa izvođenjem jedanaesteraca. Nakon izvođenja 12 jedanaesteraca bolji je bio Rouen, a jedini promašaj za Toulouse imao je Gabrielo Suazo.

U četvrtom susretu niželigaš Chateauroux ugostio je 14. momčad Ligue 1, Le Havre. Prvoligaš je slavio minimalnom pobjedom, a odlučujući pogodak postigao je 18-godišnji francuski napadač Steve Ngoura.

U posljednjem susretu između Sochauxa i Reimsa niželigaš je dobrano namučio francuskog prvoligaša i izbacio ga. Reims je došao do vodstva već u šestoj minuti pogotkom Emmanuela Agbadoua, a Sochaux okreće susret u svoju korist pogocima Diega Michela u 21. minuti i Alexa Daha u 45. minuti koji je bio precizan s bijele točke.

Prvoligaš je uspio doći do izjednačenja u 82. minuti drugim pogotkom Agbadoua, no nakon izvođenja jedanaesteraca, ipak je slavio Sochaux s promašenim jednim kaznenim udarcem u odnosu na Reimsova dva.