Barcelona visokom pobjedom svladala Alaves, Gironi samo bod protiv Real Sociedada

Branimir Korać, Filip Mihoković • subota, 03.02.2024.

Barcelona i Valencia vratile su se na pravi put ostvarivši pobjede u 23. kolu La Lige, dok je susret između favoriziranog Las Palmasa i pretposljednje Granade završio remijem. Girona je kod kuće odigrala bez pogodaka protiv Real Sociedada..

Odigrana su četiri susreta 23. kola La Lige. U prvome susretu Valencia je izdržala pritisak zadnjeplasirane Almerije te slavila 2:1. U okršaju 19. i devete momčadi španjolskog prvenstva, Granada je ugostila Las Palmas te upisala remi 1:1, a Barcelona je uvjerljivo slavila nad Alavesom 3:1 unatoč igraču manje od 72. minute. Valencia je tako došla do važnih bodova za priključenje utrci za plasman u najboljih šest Španjolske, a momčad Xavija Hernandeza približila se u vrhu Gironi i Real Madridu. Girona je remizirala bez pogodaka protiv Real Sociedada.

Igraj na utakmice La Lige na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Valencia je sjajno otvorila utakmicu dvama brzim pogocima, a stečeno vodstvo nije ispustila do kraja susreta. U 14. minuti Diego Lopez uputio je loptu u šesnaesterac, a tamo je bio sam Hugo Duro, koji udarcem iz prve donosi vodstvo domaćinu. Samo devet minuta kasnije, Pepelu je sjajnim centaršutom uposlio Romana Jaremčuka, a Ukrajinac loptu glavom šalje u desni kut za udvostručenje vodstva.

Nakon odmora budi se gostujuća momčad. U 50. minuti Alejandro Centelles probio se po lijevoj strani te uputio oštru loptu u šesnaesterac na koju je naletio Sergio Arribas i klizećim startom pospremio u mrežu te vratio nadu Almeriji. Ipak je na kraju Valencia izdržala gostujući pritisak te slavila 2:1, a vodstvo je mogla i podebljati u 62. minuti, no Pepelu je s bijele točke pogodio lijevu vratnicu.

Granada je protiv Las Palmasa, u drugom susretu večeri, tražila važne bodove za izbjegavanje relegacije, no nakon što je ostala bez igrača manje u početku susreta, uspjela je izboriti remi. Kamil Piatkowski srušio je Munira El Haddadija kao zadnji igrač te mu je dodijeljen crveni karton nakon provjere VAR-a. Domaćin je unatoč tome uspio doći do vodstva u završnici prvog dijela; Sergio Ruiz je u 43. minuti uputio dugačku loptu u šesnaesterac, a tamo se našao Bruno Mendez koji prima loptu na prsa i šalje u desni kut za 1:0.

Las Palmas je ostvario apsolutnu dominaciju, osvojivši posjed za loptu 78:22 te uputivši ukupno 16 udaraca u odnosu na Granadinih tri. Devetoj momčadi La Lige nedostajala je realizacija, no ipak je Sergi Cardona centaršutom uposlio Pejina, a španjolski veznjak glavom donio izjednačenje za konačnih 1:1. Granada je došla i do pobjedničkog gola u 73. minuti, no strijelac Myrto Uzuni bio je u zaleđu.

Barcelona je protiv Alavesa upisala visoku pobjedu 3:1 te se približila vrhu španjolske tablice. Katalonce je u vodstvo doveo Robert Lewandowski u 22. minuti nakon sjajne reakcije na loptu Ilkaya Gundogana. Nijemac je uputio loptu u šesnaesterac, a iskusni Poljak još je jednom demonstrirao napadačku klasu, svladavši Antonija Siveru za minimalno vodstvo gostujuće momčadi prije odmora.

Xavijeva momčad nije popustila intenzitet niti u drugome dijelu. U 49. minuti Pedri je dugom loptom na drugoj vratnici pronašao Gundogana, a Nijemac je sjajnim udarcem udvostručio vodstvo Katalonaca. Samo dvije minute kasnije, nadu Alavesu vraća Samu Omorodion. Centaršut Alexa Sole 19-godišnji napadač glavom poentira za 2:1, no ipak je na kraju bolja bila Barcelona.

Posebno intrigantnu partiju odigrao je mladi Vitor Roque. 18-godišnji Brazilac u 59. minuti zamijenio je strijelca i asistenta Gundogana, a samo četiri minute nakon i sam se upisao među strijelce. 17-godišnji Hector Fort pronašao je samog Roquea, a Brazilac udarcem iz prve donio potvrdu pobjede Barcelone. Osim što je postavio konačnih 3:1, Roque je u razmaku od pet minuta zaradio dva uzastopna šuta kartona zbog udarca laktom i oštrog starta te bio isključen samo 13 minuta nakon što je ušao u igru i postigao posljednji pogodak.

Girona i Real Sociedad sastali su se na kraju današnjeg programa, a susret je okončan bez pogodaka.