Sopić dan nakon poraza na Maksimiru: 'Možemo izgubiti i 5:0, ali moramo igrati od noge do noge'

Mario Borko • ponedjeljak, 26.02.2024.

Rijeka je u posljednjoj minuti derbija u Maksimiru poražena od Dinama. Presudio je Fran Brodić golom iz kaznenog udaraca, a dan nakon utakmice Željko Sopić je hladne glave iznio svoje dojmove…

SuperSport HNL iz kola u kolo piše nove priče i rasplete. “Tko bi gori, eto je doli, a tko doli gori ustaje“ i tako u krug. Nakon ovog vikenda Dinamo je taj u kojem cvjeta proljeće, a Hajduk i Rijeka ti nad kojima se skuplja oblak kritičara. Ipak bez obzira na poraz od Dinama, Riječani su i dalje vodeći i sve drže u svojim rukama. Svjestan je toga i trener Željko Sopić koji gostujući u emisiji Radio Rijeke Pod stijenama Kantride otkrio glavne razloge poraza i naznačio stvari koje u budućnosti treba popraviti.

Igraj na utakmice SuperSport HNL-a na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

“Bolan poraz je cijena odrastanja. Ne bi bio problem da nas je Dinamo razigrao i zabio gol, ali kada u 93. minuti imamo loptu pod kontrolom i trebamo je samo izbiti, a mi napravimo nešto drugo, onda dođe do problema. U situaciji kada dobijete gol u zadnjoj minuti odigrali najbolju ili najgoru utakmicu morate biti utučeni kad vam se sve svede na kazneni udarac u zadnjim sekundama koji odluči jako bitan susret. Rekao sam nakon utakmice, a i sada ću ponoviti da smo i dalje prvi na ljestvici i to što se dogodilo neće nas ni malo sputati na našem putu. Idemo dalje, glave gore i to je to. U pobjedi se ne uzvisi u porazu se ne ponizi, znamo koji je naš put.“

Modri su slavili pogotkom Frana Brodića iz kaznenog udarca u posljednjoj minuti susreta. Prekršaj za najstrožu kaznu napravio je Bruno Goda, ali trener i momčad čvrsto stoje iz njega: “Ekipa smo i naravno da ćemo mu dati podršku jer mu nije lako. To je nogomet jednom suze drugi put radost. To ne može razumjeti samo netko tko nije igrao nogomet, nesmotrena reakcija, želio je najbolje, ali ispalo je kako je ispalo.“

Iako je u najavi utakmice rekao da će igrati napadački i da u Maksimiru može izgubiti, ali teško da će se to dogoditi, trener Rijeke je ipak već početnim sastavom naznačio da će igrati opreznije. Tako je nakon tri utakmice u kojima je skupio svega dvadesetak minuta od prve minute u vrhu napada krenuo Franjo Ivanović. Mladi napadač nije se najbolje snašao, a umalo je zbog neopreznosti zaradio i isključenje, pa je zamijenjen na poluvremenu.

“Imali smo manjih problema s Obregonom koji cijeli tjedan nije participirao u trenažnom procesu. Na zagrijavanju je ponovno osjetio zadnju ložu pa smo se odlučili za Franju Ivanovića, a da Mirko Marić uđe kasnije. Sama zamjena na poluvremenu je potencirana time da Ivanović ne dobije drugi žuti karton. Znamo da je mlad dečko da energetski silno izgara i pun je motiva i energije, ali nekad jednostavno treba stisnuti kočnicu u nekim nesmotrenim reakcijama kojima može naštetit ekipi.“

Isto tako u početni sastav se vratio i iskusni Matej Mitrović. Niko Galešić je u izostanku bivšeg reprezentativca iskočio u prvi plan i odigrao odlično, ali Sopić se na teškom gostovanju odlučio za iskustvo ispred forme: “Razgovarao sam s Mitrovićem i Galešićem ovaj tjedan i objasnio da će Matej početi utakmicu jer znamo da Dinamova igra jako ovisi o Bruni Petkoviću. Ako ne mogu probiti bok, preskakanjem igre idu na njega, a on tu ima izvanserijsku kvalitetu i zato nam je trebao iskusan i čvrsti igrač koji će odgovoriti tim zahtjevima igre. Nakon analize utakmice ja se ne mogu oteti dojmu da smo ili zbog zadovoljstva rezultatom ili zbog straha igrali onako kako ja ne želim. Morali smo pokušati igrati nogomet jer ova Rijeka dok sam joj ja na čelu neće nabijati duge lopte jer to nije nogomet koji ja želim da igramo i koji ćemo do kraja prvenstva igrati. Možemo izgubiti i 5:0, ali moramo igrati od noge do noge.“

Još jedna žrtva u idejama trenera Rijeke ispao je Marco Pašalić. On je po svom ulasku u nekoliko situacija namučio Maura Perkovića, ali bilo je i prilika u kojima je mogao bolje reagirati. Novopečeni hrvatski reprezentativac bez gola je još od kraja listopada. “Marco se u obećavajućoj situaciji poskliznuo, ali mislim da je jako dobro ušao u utakmicu. Kreirao je našu najbolju šansu gdje je pronašao Mirka Marića. On je u toj situaciji odlučio puknuti petom, a teško je sad reći da li ju je mogao primiti i bolje reagirati. Izvrsno se izborio za situaciju kad je krenuo jedan na jedan s Theophileom, a u prvom dijelu smo imali nekoliko situacija u kojima bismo da je Grgić bolje primio loptu imali vrlo dobru priliku. Sve u svemu muška utakmica, ali meni je kao treneru žao da nismo više težili nogometu u drugom dijelu nego smo preskakali igru. To treba otvoreno reći i ne treba se iza toga skrivati. To nije utjecalo na krajnji rezultat, ali Rijeka ne smije tako igrati.“

Iako je Dinamo u petnaestak dana odigrao pet utakmica, a manje od 72 sata prije početka derbija izbacio je Real Betis, Rijeka je bila ta koja je pred kraj utakmice energetski pala i naposljetku u samoj završnici izgubila utakmicu. “Svježina je jedno, a kuraža je drugo. Kada dođete na Maksimir morate imati i jedno i drugo. Od naših plemenitih igrača Fruk je izašao iz igre, a Jankovića nije bilo. Probali smo s Petrovićem, a dali smo trebali dati šansu Bandi posljednjih deset minuta sada s odmakom mislim da, da. S druge strane moramo vidjeti što ćemo napraviti u utakmici s Varaždinom s obzirom na to da nema Fruka ni Jankovića. Morat ćemo izrotirati vezni red, ali najprije u srijedu imamo jako važnu utakmicu protiv Rudeša. Imamo neke igrače koji su načeti i koji neće moći participirati od prve minute, ali idemo u Zagreb s gardom pobjednika. Znamo da u kupu skidamo 18 igrača, ali vodimo ih sve. Neki dečki iz drugog reda će dobiti šansu i na njima je da ju iskoriste.“

Rijeka se u srijedu ponovo vraća u Zagreb. Ovog puta na zapadu grada igra četvrtfinale kupa protiv Rudeša. Momčad Davora Mladine je bez pobjede u prvenstvu, ali je u kupu na svom stadionu iznenadila Slaven Belupo i nada se da isto može ponoviti i protiv Riječana.

“Cilj je samo prolaz, umjetnički dojam je nebitan. Igramo već treću utakmicu u gostima da dođemo do kakve takve šanse da osvojimo kup na našoj Rujevici.“

Za kraj Sopić nije htio komentirati pritisak koji Dinamo i Hajduk vrše na sudačku organizaciju: “Suce neću komentirati. To je tako u hrvatskom nogometu već 20 godina, ali ne igra se nogomet samo zbog Dinama i Hajduka ima tu i ostalih klubova koji igraju. Njihov pritisak i unutarnje i vanjske borbe me ne zanimaju. Nakon poraza od Slaven Belupa moja momčad je upisala šest pobjeda i sama se izborila za prvo mjesto na ljestvici. Mi smo i dalje vodeći i iako nismo sretni jer smo jučer izgubili na takav način, to nas mora učvrstiti.“