Ni Bjelica nema lijeka za Apotekare, povijesno sramoćenje Bayerna

Mario Borko • subota, 06.04.2024.

Bayer Leverkusen nastavlja svoj fantastičan niz i još uvijek ne zna za poraz. Nenad Bjelica sa svojim Union Berlinom prošao je kao i gotovo svi dosadašnji protivnici Bayera i nije pronašao način kako ga svladati. S druge strane minhenski Bayern pak nastavlja s ogromnim oscilacijama. Novi poraz upisao je u gostima kod Heidenheima gdje je vodio na odmoru 2:0 i upisao poraz 3:2...

Šest kola prije kraja Bundeslige samo dva boda dijele Bayer Leverkusen od povijesnog naslova prvaka. Apotekari su u Berlinu s 0:1 pobijedili Union, a Bayern Munchen je s 3:2 poražen kod Heidenheima. U borbi za ostanak Koln je s dva gola u sudačkoj nadoknadi srušio Bochum, a Mainz je s 4:0 razbio Darmstadt. RB Leipzig je s 1:4 prohujao Freiburgom.

Igraj na utakmice Bundeslige na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Nenad Bjelica nije uspio u naumu da bude prvi trener koji će ove sezone pobijediti Xabija Alonsa. Apotekari su od početka susreta dominirali, a sve ono najvažnije zbilo se u sučevom dodatku prvog dijela. Najprije je u 48. minuti Robin Gosens zaradio drugi žuti karton, a dvije minute kasnije Christopher Trimmel je skrivio kazneni udarac. Kapetan Uniona je rukom pokušao zaustaviti udarac gostiju, a njegovu nesmotrenost, u pogodak je pretvorio Florian Wirtz.

Što se tiče desnih bekova hrvatske reprezentacije, Josip Juranović u igru je ušao u 63. minuti, a Josip Stanišić cijeli je susret odgledao s klupe.

Bayer je pobjedom došao na 76 osvojenih bodova i već u idućem kolu protiv Werder Bremena na domaćem terenu može osigurati prvi naslov u povijesti. Union je ostao 12., a idućem kolu gostuje kod Augsburga.

Debitant u Bundesligi Heidenheim došao je do najveće pobjede u klupskoj povijesti. Momčad iz Baden-Wurttemberg do senzacionalnog slavlja, protiv najtrofejnijeg njemačkog kluba, stigla je nakon što je bila u zaostatku od dva gola. Harry Kane u 38. i Serge Gnabry u 45. minuti pogocima su zaključili prvo poluvrijeme koje je prošlo u dominaciju Bavaraca. U drugom dijelu potpuno drugačija priča. Domaćini su u dvije minute izjednačili na 2:2, strijelac je u 50. bio Kevin Sessa, a u 51. Tim Kleindienst.

Potpuni preokret kompletiran je u 79. minuti. Haktab Omar Traore osvojio je više od 50 metara terena, odlično poslužio Marvina Pieringera koji asistira Kleindienstu, za konačnih 3:2. 28-godišnji Nijemac je u prošlom kolu dva gola zabio Stuttgartu, a sada je to ponovio protiv Bayerna. Bavarci su do kraja pokušali sve, ali šesti poraz ove sezone, drugi za redom, bio je neizbježan.

Heidenheim je s 33 boda na desetom mjestu i još uvijek se može uključiti u borbu za Europu, a Bayern se okreće prvom četvrtfinalnom susretu Lige prvaka. Još uvijek aktualni prvaci Njemačke u utorak gostuju u Londonu kod Arsenala.

Koln i Bochum igrali su utakmicu vrijednu šest bodova. Gosti su do 90. minute vodili s 0:1 i na projiciranoj su tablici imali deset bodova prednosti ispred Kozlića. Na kraju utakmice razlika iznosi samo četiri boda. Felix Passlack u 53. minuti doveo je Bochum u vodstvo i do posljednje minute regularnog dijela činilo se da sve ide po planu. Igrači Kolna nisu se predavali i to im se vratilo u 90. minuti kada Steffen Tigges zabija za izjednačenje, a samo dvije minute kasnije Luca Waldschmidt donosi potpuni preokreti i vraća vjeru u opstanak.

Kozlići zaostaju bod za mjestom koje vodi u doigravanje za ostanak u ligi i četiri za današnjim protivnikom koji je u sigurnoj zoni. U idućem kolu gostuju kod Bayerna. Bochum je sa šest poraza i tek jednim remijem u posljednjih sedam kola, jednu mirnu sezonu pretvorio u borbu za goli život, a ona se idućeg vikenda nastavlja protiv Heidenheima.

U još jednom derbiju začelja Mainz je razmontirao Darmstadt i praktički ga poslao u drugu ligu. Andreas Hanche-Olsen i Brajan Gruda s jednim, te Jae-Sung Lee s dva pogotka donijeli su tri dragocjena boda svojoj momčadi. Karnevalski klub je u posljednje tri utakmice osvojio sedam bodova i borbu za opstanak idući tjedan nastavlja sa 16. mjesta, a u goste mu dolazi Hoffenheim. Darmstadtu sigurna zona bježi 11 bodova i do kraja im igra još samo teorija. Bartol Franjić, nakon suspenzije u prošlom kolu, odigrao je svih 90 minuta.

RB Leipzig je bez problema u gostima pobijedio Freiburg. Lois Openda je s dva gola i dvije asistencije bio apsolutni junak Crvenih bikova. Utakmica je bila riješena već u prvom dijelu kad su gosti stigli do prednosti od 0:3. Amadou Haidara je već u drugoj minuti usmjerio utakmicu, a Openda je s dva gola do kraja prvih 45 minuta riješio stvar. Lucas Holer je kod 0:2 promašio kazneni udarac i tako propustio šansu da Brazilce iz Breisgaua vrati u igru.

Benjamin Šeško povećao je vodstvo u 54. na 0:4, a legenda Freiburga Vincenzo Grifo samo je ublažio poraz. Momčad Marca Rosea vodi veliku borbu za mjesto koje vodi u Ligu prvaka i privremeno je skočila na željeno četvrto mjesto, a Freiburg je usprkos porazu i dalje u borbi za Europu.