Union Berlin nakon drame ostao u ligi, Stuttgart preskočio Bayern i završio drugi

Mario Borko • subota, 18.05.2024.

Posljednje 34. kolo Bundeslige donijelo je mnoštvo uzbuđenja. Bayer Leverkusen okončao je sezonu bez poraza, Stuttgart je završio drugi, Köln ispao iz lige, a Bochum će se za ostanak boriti u doigravanju...

Union Berlin – Freiburg 2:1

Nevjerojatnu utakmicu gledali smo u Berlinu. Unionu je za ostanak trebala pobjeda i poraz Bochuma kod Werdera. Freiburg se u slučaju pobjede Bayerna kod Hoffenheima mogao dokopati Europe. Rezultati drugih utakmica išli su u prilog oba kluba, ali u Berlinu je mogao biti samo jedan pobjednik.

Igraj na nogometne utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Josip Juranović mogao je biti heroj, ali u 38. minuti Noah Atubolu brani njegov udarac s bijele točke. U 68. minuti Benedict Hollerbach zabija za vodstvo Željeznih, ali nije se mogla izbjeći luda završnica. Ritsu Doan u 85. zabija za 1:1 i vraća Berlinčane na 16. poziciju koja vodi u doigravanje za ostanak.

Ipak u sudačkoj nadoknadi domaći su dobili još jednu priliku iz kaznenog udarca, a Atubolu brani još jedan jedanaesterac, ovoga puta Kevinu Vollandu. Srećom po Union Jan Haberer bio je na odbijenoj lopti i svojim prvim golom ove sezone donio pobjedu i ostanak u ligi.

Union je ovu sezonu započeo kao jedan od četiri njemačka kluba koji igraju u Ligi prvaka, a sad se 15. mjesta i ostanka u ligi dokopao u posljednjim sekundama. Freiburg je na kraju završio deseti i iduće sezone neće igrati u Europi.

Borussia Dortmund – Darmstadt 4:0

Ova utakmica nije imala nikakav rezultatski značaj. Dortmund je u finalu Lige prvaka i siguran četvrti, a Darmstadt je odavno u drugoj ligi. Ipak navijači Crno-žutih ovaj će susret zauvijek pamtiti jer je to bio posljednji nastup Marca Reusa na Westfalenu. Legendarni igrač oprostio se golom i asistencijom.

Slika 1 od 1.

Dortmund je slavio s 4:0, a osim Reusa u listu strijelaca upisali su se i Ian Maatsen, Julian Brandt i Donyell Malen.

Bartola Franjića nije bilo u sastavu, a Matej Maglica odradio je svih 90 minuta za Darmstadt.

Stuttgart – Borussia Moenchengladbach 4:0

Švabe su trebale pobjedu i kiks Bayern Münchena kako bi sezonu završile na drugom mjestu Bundeslige. One su svoj posao odradile rutinski, a pomogao im je i Hoffenheim koji je srušio Bavarce. Stuttgart je tako završio drugi, prvi puta nakon 21 godine, a u međuvremenu su jednom bili prvaci.

Nevjerojatni Serhou Guirassy zabio je dva gola u prvom djelu i tako se zaustavio na 28 golova u Bundesligi. Woo-Yeong Jeong i Silas Katompa Mvumpa postigli su još dva gola u drugom dijelu za uvjerljivo 4:0 slavlje.

Navijači Stuttgarta prethodne dvije sezone slavili su ostanak u ligi, a sada Ligu prvaka i povijesni uspjeh. Za Borussiju je dobro da se sezona završila. Ovo je za njih bila šesta utakmica bez pobjede, a 14. mjesto i jedan bod iznad zone ispadanja navijači će čim prije pokušati zaboraviti.

Bayer Leverkusen – Augsburg 2:1

Apotekari ovoga puta nisu svojim navijačima priredili šokantnu završnicu. Protiv Augsburga su već u 27. minuti vodili s 2:0, a u drugom dijelu su, uz male probleme, očuvali vodstvo i slavili s 2:1.

Slika 2 od 2.

Strijelci su bili Viktor Okoh Boniface i Robert Andrich, a za Augsburg je počasni pogodak postigao Mert Komur u 62. minuti. Josip Stanišić u igru je ušao u 82. minuti, a Dion Drena Beljo u sudačkoj nadoknadi.

Bayer je povijesnu sezonu završio s 90 bodova i predstoje mu dva finala: Europske lige i DFB kupa. Bavarci su sezonu okončali s pet uzastopnih poraza i tako ostali sedam bodova kratki za Europom.

Wolfsburg – Mainz 05 1:3

Vukovi su nakon odlaska Nike Kovača uspjeli povezati tri pobjede u nizu i tako se spasiti od borbe za ostanak, ali svi problemi nisu nestali što se moglo vidjeti danas protiv Mainza 05. Iako je Wolfsburg poveo preko Kevina Paredesa, Nullfünferi su preokrenuli i slavili s 1:3.

Mainz je pobjedom skočio na 13. mjesto, a u slučaju poraza išao bi u dodatne kvalifikacije. Brajan Gruda, Sepp van den Berg i Jonathan Burkardt donijeli su vrlo vrijedna tri boda i ostanak u ligi.

Lovro Majer odigrao je svih 90 minuta, a Wolfsburg je sezonu završio 12. Navijači Mainza ovaj će bijeg s dna dugo pamtiti jer su njihovi ljubimci u posljednjih devet kola ostali neporaženi, ostvarili su pet pobjeda i zasluženo će i druge godine igrati Bundesligu.

Werder Bremen – Bochum 4:1

Gostima je u ovoj utakmici bio potreban bod kako bi osigurali ostanak u Bundesligi, ali do njega nisu uspjeli doći. Werder je profesionalno odradio posao i slavio s 4:1. Strijelci su bili: Marco Friedl, Anthony Jung, Jens Stage i Romano Schmid.

Bochum je u 80. minuti gubio s 3:0, pet minuta prije kraja Christopher Antwi-Adjei smanjuje zaostatak, ali povratka nije bilo. Plavi su tak porazom pali na 16. mjesto koje vodi u dodatne kvalifikacije, a tamo će igrati protiv Fortune Düsseldorf ili Kiela. Bremen je pobjedom sezonu okončao kao deveti.

Heidenheim – Köln 4:1

Za ostanak Kolna u ligi igrala je samo teorija, ali ona je za 36. minuta pala u vodu. Eren Dinkci zabio je dva, a Kevin Sessa jedan gol za 3:0 vodstvo domaćih. Steffen Tigges vratio je kakve-takve nade u 64. minuti, a Jan-Niklas Beste otklonio je sve dvojbe oko pobjednika u 78.

Heidenheim je premijernu sezonu u Bundesligi završio na sjajnom osmom mjestu i Europa mu je izmakla za samo četiri boda. Köln se nakon pet sezona u Bundesligi vraća u Drugu Bundesligu.

Eintracht Frankfurt – RB Leipzig 2:2

Sudar četvrtog i šestog na ljestvici bio je puno važniji za Eintracht. U utakmici smo vidjeli četiri gola, a dva su pala iz kaznenog udarca. Xavi Simons zabio je za vodstvo RB Leipziga u 42. minuti s bijele točke. Benjamin Šeško svojim 14. golom povećao je vodstvo gostiju na 0:2.

Domaći se nisu predali. Hugo Ekitike u 60. minuti zabija za 2:1, a Omar Marmoush u 77. iz kaznenog udarca postavlja konačnih 2:2. Hrvoje Smolčić bio je na klupi, ali nije dočekao svoju šansu.

Frankfurt je bodom zadržao šesto mjesto i igrat će u Europskoj ligi, a Leipzig će u Ligu prvaka.