Europska liga, nokaut faza, Finale, 22.05.2024, 21:00 h, Dublin, Aviva
Suci: István Kovács, Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (svi Rumunjska)
3:0(2:0) Bayer Leverkusen
Bayer Leverkusen

Ademola Lookman odveo Atalantu do povijesnog trofeja, Bayer prvi put poražen

Branimir Korać • srijeda, 22.05.2024.

Bayer Leverkusen nije uspio ostvariti nevjerojatan cilj, završiti sezonu bez poraza i s tri trofeja u džepu. Atalanta je bila bolja u finalu Europske lige s 3:0 na krilima Ademole Lookmana koji je postigao hat-trick...

Giorgio Scalvini
46'
8
Mario Pašalić
57'
10
El Bilal Toure
84'
33
Hans Hateboer
84'
2
Rafael Tolói
90'+1'
Victor Boniface
46'
8
Robert Andrich
68'
23
Adam Hložek
68'
14
Patrik Schick
81'
19
Nathan Tella
81'
Xabi Alonso

Atalanta je osvojila svoj prvi europski trofej slaveći u finalu Europske lige protiv Bayera iz Leverkusena s 3:0. Bayerov san o sezoni bez poraza je uništen na korak do ostvarenja. U njegovoj pretposljednjoj utakmici u sezoni je poražen i ujedno je ostao bez velikog trofeja.

Igraj na nogometne utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Gian Piero Gasperini u potpunosti je nadmudrio Xabija Alonsa, Atalanta je potpuno zakočila Apotekare koji nisu bili niti sjena onog Bayera kakvog smo navikli gledati ove sezone.

Atalanta je remetila napade Bayera od samog početka, a s druge strane imala je ubojitog Ademolu Lookmana koji je postigao tri krasna pogotka.

Već u 12. minuti Atalanta je povela. Koopmeiners je proigrao Zappacostu koji ubacuje loptu u sredini, potpuno je zaspao Palacios koji je ostao stajati, a Ademola Lookman prvi dolazi do lopte i zakucava je neobranjivo u mrežu.

Nastavila je Atalanta s dobrom igrom i stigla je do novog pogotka. U 26. minuti krasan gol Lookmana, dobio je loptu na 25 metara, krenuo u sredinu, lakoćom prošao Xhaku i opalio s 18 metara u suprotni kut.

Bayer je bio u zaostatku i nikako nije mogao uhvatiti pravi ritam. Atalanta je dominirala, igrala je sjajno i stvarala velike probleme okomitim dolascima na obranu Bayera. Imao je u završnici poluvremena i De Ketelaere dobru priliku, ali Kovar dobro brani.

U drugom dijelu nije bilo nekih velikih promjena. Atalanta je i dalje odlično stajala na travnjaku i nije dopustila Bayeru da stvori pritisak. Imali su Nijemci nekoliko pokušaja, ali ništa što bi posebno zabrinulo Mussa.

U 75. minuti uništena je svaka nada Bayera. Scamacca je vukao kontru, dao loptu Lookmanu koji je opalio s 12-13 metara pod gredu za 3:0.

Do kraja susreta Talijani su lakoćom zadržali prednost i upisali visoku pobjedu.

Ovo je Atalanti tek drugi veliki trofej u povijesti, prvi nakon osvojenog Kupa Italije 1963. godine.

U finalnom dvoboju Mario Pašalić igrao je od 57. minute, a Josip Stanišić na drugoj strani je odradio prvo poluvrijeme.