Taylor Fritz po treći puta osvojio Eastbourne i tako prestigao Ivu Karlovića

HINA, Mario Borko • subota, 29.06.2024.

13. tenisač svijeta lakše se od očekivanog obračunao s Australcem Maxom Purcellom. Fritz je treći put u karijeri osvojio Eastbourne, a to mu je ovog puta pošlo od ruke bez izgubljenog seta...

Američki tenisač Taylor Fritz svladao je Australca Maxa Purcella sa 6:4, 6:3 u subotnjem finalu ATP turnira u Eastbourneu te postao prvi tenisač s tri naslova u 29-godišnjoj povijesti ovog natjecanja koje se od 1995. do 2008. odigravalo u Nottinghamu.

Igraj na teniske mečeve na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Fritz je potpuno izdominirao finale. 94. tenisač svijeta nije mu mogao parirati i na terenu je izdržao samo sat i 11 minuta. U prvom setu nije bilo break prilika, sve do vodstva 5:4 za Amerikanca. U devetom gemu iskoristio je prvu priliku, koja je odmah značila i osvajanje seta sa 6:4.

Jedan break bio je dovoljan Fritzu i u drugom setu. Purcell je spasio tri prilike za oduzimanjem servisa, ali pokleknuo je kod zaostatka 3:2 i 13. tenisač svijeta je nakon toga meč mirno priveo kraju sa 6:4, 6:3.

Fritz je u Eastbourneu slavio i 2019. te 2022., čime je bio izjednačen s još petoricom tenisača koji imaju po dva naslova, među njima je i Ivo Karlović (2007., 2008.), pobjednik posljednja dva izdanja turnira dok je domaćin bio Nottingham. Ostali dvostruki pobjednici su Šveđanin Jonas Bjorkman (1998., 2002.), kanadski Britanac Greg Rusedski (1997., 2003.), te još uvijek aktivni Francuz Richard Gasquet (2005., 2006.) i Španjolac Feliciano Lopez (2013., 2014.).

Fritzu je ovo bilo 14. finale u karijeri i osmi naslov te drugi u 2024., čime je ovaj 26-godišnji Amerikanac treću sezonu zaredom došao do najmanje dva pojedinačna trofeja na ATP Touru.

Njegov australski vršnjak Max Purcell, koji je iz kvalifikacija došao do prvog pojedinačnog finala u karijeri, nije uspio postati deveti tenisač u ovoj sezoni s osvojenim premijernim naslovom. Da mu je to pošlo za rukom, bio bi prvi kvalifikant i najniže rangirani pobjednik u povijesti turnira.