EP 2024., nokaut faza, Osmina finala, 30.06.2024, 18:00 h, Gelsenkirchen, Arena AufSchalke
Suci: Umut Meler, Emre Eyisoy, Kerem Ersoy (Turska)

Branimir Korać • nedjelja, 30.06.2024.

Malo je nedostajalo da ovo Prvenstvo bude označeno katastrofalnim tonovima za Englesku. Sekunde su je dijelile do ispadanja, ali uspjela je u 95. minuti izboriti produžetke i onda odmah doći do vodstzva...

Cole Palmer
66'
21
Eberechi Eze
84'
17
Ivan Toney
90'+4'
16
Conor Gallagher
106'
14
Ezri Konsa
106'

Tomaš Suslov
61'
9
Robert Boženik
61'
11
Laszlo Benes
82'
21
Matuš Bero
82'
6
Norbert Gyömber
90'+3'
10
Lubomir Tupta
109'
Francesco Calzona

Borbena Slovačka imala je prolaz na dlanu, ali nije izdržala. U 95. minuti Englezi su uspjeli izboriti produžetke, brzo su došli do preokreta i prolaza.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Engleska je u grupnoj fazi izgledala dosta bezvoljno i loše dok je Slovačka upravo suprotno, igrala s puno žala, svladala i Belgiju, no unatoč svemu tome i dalje se na Slovake gledalo s dosta podcjenjivanja.

A da ovo neće biti nimalo jednostavan posao za Engleze vidjelo se od samog početka, Slovačka je igrala vrlo pokretljivo, brzo je izlazila u kontre, posebno preko lijevog krila i stvarala tako probleme Englezima.

Posebno opasan bio je Haraslin koji je jako dobro surađivao sa Strelecom dok engleska obrana kao da nije ozbiljno shvaćala te prijetnje.

U 12. minuti malo je nedostajalo da Slovačka povede, ali u posljednji trenutak Trippier je izbio loptu u posljednji trenutak ispred Streleca koji bi imao doslovno prazna vrata.

U 25. minuti Slovačka dolazi do vodstva. Vrlo lijepa kombinacija, lopta za Streleca koji je gura prema Schranzu, on dolazi pred Pickforda i rutinski zabija za vodstvo.

Do kraja prvog dijela Engleska je malo podigla ritam, ali nije uspjela slomiti Slovačku, čak niti stvoriti konkretniju priliku iz koje bi došla do poravnanja.

Početkom drugog dijela Engleska dolazi do pogotka. Trippier je dao loptu u peterac za Fodena koji lako zabija, ali nakon VAR provjere pogodak nije priznat zbog zaleđa Fodena.

Ubrzo su Slovaci zaprijetili udarcem s centra, Strelec je uočio da je Pickford daleko od gola, al.i lopta je otišla malo pokraj vratnice.

Uslijedilo je razdoblje u kojem su Englezi pokušavali doći do pogotka i poravnanja, ali su jako teško dolazili do prilika.

U 78. minuti su ipak imali sjajnu situaciju, ubačena je lopta idealno na glavu Kanea, ali on puca pokraj gola. Tri minute kasnije nova prilika, opalio je izvana Declan Rice, snažan udarac s 20 metara, ali lopta pogađa vratnicu.

I kada se već činilo da će Slovačka proći dalje, krasnim pogotkom u 95. min uti Jude Bellingham izborio je produžetke! Nakon ubačaja iz auta iz gužve u 16 metara Bellingham je pogodio škaricama i izjednačio na 1:1.

Potpuni šok za Slovake stigao je na samom startu produžetka. Nakon 50 sekundi igre Engleska dolazi do preokreta, Palmer je ubacio iz slobodnog udarca, Dubravka izbacuje loptu, ona dolazi do Ezea koji puca loše, ali Toney glavom prebacuje na drugu stranu za Kanea koji glavom zabija za 2:1.

U završnici prvog produžetka Slovaci su imali jako dobru priliku za povratak u susret, međutim Pekarik iz peterca nije uspio ugurati loptu u mrežu.

U ndrugom produžetku Engleska je iskontrolirala utakmicu i upisala je pobjedu 2:1. test