EP 2024., nokaut faza, Četvrtfinale, 05.07.2024, 18:00 h, Stuttgart, Stuttgart Arena
Suci: Anthony Taylor, Gary Beswick, Adam Nunn (Engleska)
Njemačka

Olmo golom i asistencijom odveo Španjolsku u polufinale nakon više od 120 minuta borbe!

Branimir Korać • petak, 05.07.2024.

Odličan četvrtfinalni dvoboj Europskog prvenstva pripao je Španjolcima. Nakon produžetaka slavili su s 2:1, a čovjek odluke bio je Dani Olmo koji je bio strijelac i asistent...

Daniel Olmo
8'
4
Nacho
46'
11
Ferran Torres
63'
6
Mikel Merino
79'
21
Mikel Oyarzabal
79'
9
Joselu
102'
Robert Andrich
46'
17
Florian Wirtz
46'
18
Maximilian Mittelstädt
57'
9
Niclas Füllkrug
57'
13
Thomas Müller
80'
16
Waldemar Anton
91'
Julian Nagelsmann

Njemačka i Španjolska na taktičkom planu odigrali su u velikoj mjeri onako kako se i pretpostavljalo da će odigrati. Čvršći nastup Njemačke, Španjolska brža i s pokušajima da visoko omete napade Njemačke.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

U skladu s tim Njemačka je krenula dosta agresivno i u prvih desetak minuta igrači su gotovo više vremena proveli ležeći na travnjaku nego što se igralo.

U tome je stradao Pedri koji je nakon jednog dvoboja s Tonijem Kroosom napustio igru već u osmoj minuti, a zamijenio ga je Dani Olmo.

Prvu konkretniju prijetnju imali su Španjolci u 15. minuti kada je Yamal opasno pucao iz slobodnog udarca, a lopta prolazi malo pokraj vratnice.

Njemačka je prvi put zaprijetila u 21. minuti kada je Kimmich ubacio loptu s desne strane, u skoku je bio najviši Havertz koji puca glavom, ali bilo je to preslabo za Unaija Simona.

Do kraja prvog dijela još dva pokušaja izvana Laportea i Olma, ali rezultat se nije mijenjao.

Španjolska je ostavila nešto bolji dojam i Nagelsmann je na odmoru tražio promjene u veznom redu i uveo je Wirtza i Andricha.

U drugi dio bolje je ušla Španjolska. Prvo je Morata iz teške pozicije odlično reagirao i iz okreta skoro zabio, a onda u 52. minuti Španjolska dolazi do vodstva.

Yamal je dobio odličnu loptu na desnoj strani, uočio je u sredini dolazak Olma, poslao mu loptu na 16 metara, a Olmo utrčava iz drugog plana, nitko ga ne prati i lakoćom zabija za 1:0.

Njemačka više nije imala što čekati i što je utakmica više odmicala, bila je sve opasnija i agresivnija.

U 77. minuti malo je nedostajalo da dođe do pogotka, Wirtz je proigrao Füllkruga koji pogađa vratnicu, a ubrzo sjajnu priliku ima Havertz nakon velike pogreške Simona, probao je lobovati vratara Španjolske, ali lopta ide preko gola.

Njemački pritisak je sve više rastao i nagrada je stigla u 89. minuti. Ubačena lopta došla je na drugu vratnicu do Kimmicha koji je spašava i glavom spušta prema Wirtzu, a on odmah pogađa u sam kut za 1:1.

Izborila je Njemačka tako produžetke u kojima se igralo ipak dosta opreznije, nitko nije htio preuzeti na sebe neki veći rizik.

U prvom produžetku Wirtz i Oyarzabal pucali su izvana, dosta neloše, a početkom drugog produžetka njemačka klupa skočila je na noge. Lopta pogađa Cucurellu u ruku u 16 metara, ali čini se da je tome prethodilo malo zaleđe Fullkruga.

Španjolska je ipak izborila polufinale i prije penala. U 119. minuti Dani Olmo je zaokružio fantastičan dan sjajnim centaršutom na glavu Merina koji zabija za 2:1.

Do kraja susreta Njemačka je najveću priliku imala preko Fullkruga koji je glavom pucao iz blizine pokraj vratnice.

Španjolska tako ulazi u polufinale nakon prave drame i više od 120 minuta žestoke borbe. test