Ostali sportovi

SP u hokeju: Slijede četvrtfinala

Ivor Krapac • srijeda, 10.05.2000.

Posljednji dan natjecanja po skupinama na svjetskom prvenstvu A-skupine hokeja na ledu u St.Petersburgu u Rusiji otklonio je dvojbu oko posljednjeg četvrtfinalista. Očekivalo se da će Norvežani savladati Italiju i nametnuti Kanadi, koja je igrala kasnije, dodatni pritisak.

Od toga, međutim, nije bilo ništa, jer su skandinavci "uprskali stvar" odigravši neodlučeno. S Italijom su, inače, u drugom dijelu natjecanja svi lako izašli na kraj, iz čega možemo izvući zaključak da Norvežani nisu ni zaslužili prolazak dalje. Tvrdu i napetu utakmicu riješili su pogoci Matsa Trygga u 25. minuti, odnosno Bruna Zarrilla, koji je u 59.minuti "raspršio" sve nade Norvežana.

Kanada se, zahvaljujući talijanskoj pomoći, riješila briga, a pobjedom nad Slovačkom uspjela je čak doći i do trećeg mjesta, te tako izbjeći SAD u četvrtfinalu. Utakmicu su bolje otvorili Slovaci povevši u 14.minuti pogotkom Lubomira Hurtaja. Dotad prilično mirna igra razbuktala se u druge dvije trećine. Kanađani iz svoje prve prilike s igračem više uspijevaju u 25.minuti izjednačiti zaslugom Stevea Sullivana. Nova brojčana prednost nije im se, međutim, isplatila, jer je Miroslav Satan postigao u 34.minuti pogodak s igračem manje. U 38.minuti rezultat za Kanađane poravnava Brendan Morrison i - opet smo na početku. Slovaci treći put vode nakon 48 sekundi posljednje trećine, strijelac Lubos Bartecko, ali nakon toga potpuno posustaju omogućivši svojim protivnicima potpuni preokret, kojeg su izveli Sullivan (njegov drugi pogodak) u 46.minuti i Jeff Finley 56 sekundi kasnije.

Švicarska je trebala u utakmici protiv već otpisane Bjelorusije pobjedu od tri gola razlike za preotimanje prvog mjesta reprezentaciji SAD-a, pa je njihov trener odmah krenuo "va banque", što je u prvih deset minuta urodilo plodom, jer su Švicarci uspjeli ostvariti željenu prednost zaslugom dvostrukog strijelca Ive Ruthemanna(2. i 8. minuta), te Patricka Fischera(3.). Takav tempo, naravno, nisu mogli stalno držati, pa su se, zadovoljni rezultatom, opustili i omogućili Bjelorusima povratak u utakmicu pogotkom Sergeja Stasa u 15.minuti. Druga trećina potpuno je uništila sve švicarske nade u prvo mjesto. Nakon samo 25 sekundi Bjelorusi, sa brojčanom prednošću na ledu, dolaze na 3-2 zaslugom Alekseja Kalyuzhnog, a četiri minute kasnije rezultat poravnava Viktor Karachun. U 31. minuti zbio se potpuni preokret, Bjelorusi prvi put dolaze u vodstvo pogotkom s igračem manje, što dovoljno govori o koncentraciji Švicaraca u tim trenucima. Strijelac je po drugi put bio Stas. Posljednji dio igre više nije mogao ništa bitno promijeniti, pa bjeloruski hokejaši koriste potpunu opuštenost svojih suparnika za postavljanje konačnog rezultata dvije minute do kraja, pogotkom Vasilija Pankova s igračem više.

Za kraj smo ostavili konačno buđenje Rusa iz "zimskog sna". Pobjeda nad Šveđanima, kojima je propao pokušaj proboja na drugo mjesto u grupi, pokazala je da je i za domaćine bilo mjesta u četvrtfinalu, no ne sa igrom kakvu su prikazali u prethodnim utakmicama. Rusi su igrali puno kolektivnije i agresivnije, želeći se, vjerojatno, na taj način bar malo iskupiti pred svojim navijačima. Junak dana bio je Alexander Kharitonov sa dva pogotka(u 4. i 27. minuti) i asistencijom za poentiranje Alexandera Prokopieva u 43. minuti, kad su Rusi imali igrača manje na ledu. Posljednji je ruski pogodak na prvenstvu zabio u 57.minuti Pavel Bure, dok su se kod Šveđana u strijelce upisali P.J. Axelsson u 4., te Peter Nordstrom u 57.minuti. U borbi za opstanak također je sve riješeno, Austrijanci su se spasili velikim preokretom(od 0-2 do 3-2) u posljednjoj trećini utakmice protiv već sigurne Ukrajine, dok Francuzima nije pomogla ni visoka pobjeda protiv Japana. Njih će slijedeće godine zamijeniti Njemačka, dok će Japanci vrlo vjerojatno ponovno izboriti nastup u najjačoj skupini posredstvom azijskih kvalifikacija.