U totalnoj ludnici zadnjeg kola - Lazio prvak!

Bernard Jurišić • nedjelja, 14.05.2000.

Prvak Italije, po drugi put u svojoj povijesti je rimski Lazio! Momčad našeg Alena Bokšića u posljednjem je kolu pretekla Tudorov Juventus, uz veliku pomoć Perugije Mikija Rapaića i otvorila veliko slavlje među titulama gladnim navijačima rimskih “orlova”.

Protekli je tjedan obilježio skandal oko poništenog regularnog gola Parme protiv Juventusa u predzadnjem kolu, no zadnja je nedjelja ovogodišnjeg prvenstva sve nadmašila. Bilo je tu prekida, odgoda, obrata, oproštaja, ova će nedjelja ostati zapamćena kao jedna od najdramatičnijih u bogatoj povijesti talijanskog calcia...

VeronaRoma2:2

Lazio je uspio, prednost Juventusa koja se činila nedostižnom, koja je iznosila i velikih 9 bodova, je prestignuta, Lazio je po drugi put u svojoj povijesti, nakon 1974. prvak Italije.

Skandal oko suca Massima De Santisa koji je u prošlom kolu poništio regularan gol Parme protiv Juventusa, ipak će pasti u zaborav, regularnost prvenstva koja je došla pod upitnik - titulom Lazija izgubiti će na važnosti. Posljednje kolo ponudilo je - dramu...

Počelo je mirno, sve do 33. minute i Lazio i Juventus igrali su bez pogodaka, što je nosilo vodu na mlin Juventusa. Tada je dosuđen prvi od dva jedanaesterca u dvije minute za Rimljane protiv Reggine, oba su uspješno realizirali Simone Inzaghi i Veron. Činilo se da je Lazio svoj dio posla obavio i sve su se oči okrenule prema Perugiji, upravo gradu u kojem je prošle godine Milan proslavio titulu, i to baš u borbi s Laziom. Poluvrijeme je u Perugiji završilo bez golova, a igrači su jedva dočekali posljednji zvižduk ćelavca Colline, da pobjegnu od snažnog pljuska koji je počeo.

A baš je taj pljusak najavio velike nevolje oko 16 sati, kada je trebalo početi drugo poluvrijeme. Igrači i suci nisu mogli napustiti tunel i izaći na teren jer je prolom oblaka bio upravo nevjerojatan, nekoliko je puta tek Collina s kišobranom izlazio na travnjak i ispitivao stanje terena. Utakmica je kasnila, deset, petnaest minuta, druge su se utakmice već igrale, a regularnost završnice ponovno je došla u pitanje. Čuvši za događaje u Perugiji, u Rimu nisu htjeli započeti utakmicu, te su dvije utakmice koje su odlučivale prvaka - čekale milost s neba. U Rimu se čekalo točno 20 minuta, nakon čega je sudac morao dati znak za početak utakmice, bez obzira što je pljusak još bjesnio u Perugiji.

Diego Simeone je pečatirao pobjedu Lazija u 73. minuti, no i krcati Olimpijski stadion u Rimu više je slušao vijesti s radija, nego pratio događanja na travnjaku. Hoće li se u Perugiji utakmica nastaviti, hoće li se prekinuti, i kad će se odigrati? Pitanja su se rađala jedno za drugim. Neizvjesnost je prekinuo - Pierluigi Collina, koji je nakon sat vremena obavijestio sve da će se utakmica - nastaviti. Točno sat i 11 minuta poslije predviđenog starta.

No, tu uzbuđenjima nije bio kraj, upravo u trenucima kad se Collina spremao započeti drugi dio u Perugiji, nekoliko stotina navijača Lazija utrčalo je s tribine na travnjak Olimpijskog stadiona, pa je utakmica između Lazija i Reggine prekinuta u 85. minuti. Ipak, prekid je trajao tek desetak minuta, dok radosne navijače njihovi kolege nisu vratili tamo gdje im je i mjesto - na tribinu. Utakmica je privedena kraju, legenda Roberto Mancini oprostio se desetak minuta prije kraja utakmice od aktivnog igranja, a najbolji poklon stigao mu je iz Perugije. Momčad Mikija Rapaića pogotkom Calorija povela je protiv Juventusa u 50. minuti.

Oko 60 000 nazočnih na Olimpijskom stadionu u Rimu ostalo je na svojim mjestima pratiti svih 45 minuta utakmice u Perugiji, a pogodak Calorija dočekali su erupcijom oduševljenja. Juventus je napadao do kraja, no Perugija nije htjela dopustiti da se i drugu godinu zaredom na njenom travnjaku slavi naslov prvaka Italije. Kad je Collina odsvirao svoj posljednji zvižduk u sezoni 1999/2000., počelo je veliko Laziala, kako onih na stadionu, tako i ostalih koji su se počeli okupljati po gradu. Prva čestitka Rimljanima stigla je od predsjednika Juventusa Giannija Agnelija, koje je poručio: ”Čestitam Laziju na osvojenoj tituli, ali i Juventusu na svemu što su pokazali ove sezone. Vidimo se dogodine na istom mjestu.”

Sezona još uvijek nije završena za Inter i Parmu, koje očekuje majstorica za plasman u Ligu prvaka. Pobjedama protiv Cagliarija i Leccea, ove su dvije momčadi završile sezonu s jednakim brojem bodova, što u talijanskom zakoniku znači - igranje majstorice. Mario Stanić bio je najbolji igrač Parme, strijelac dva gola protiv Leccea, kod Intera na Sardiniji Dario Šimić je također odigrao svih 90 minuta. Šimićevu momčad na po završetku sezone očekuju dva velika ogleda - uzvrat finala Kupa protiv Lazija, te borba za ulazak u najskuplje europsko natjecanje protiv Parme.

Veliku je simboliku, ali i rezultatsku važnost, imala utakmica Milana i Udinesea. Baš protiv kluba u kojem je stvorio "ime i prezime" te preuzeo Milan prije dvije sezone, Alberto Zaccheroni vjerojatno je odradio svoju posljednju utakmicu za kormilom crveno-crnih. Visokom pobjedom od 4:0, Zaccheronijev Milan zalupio je Udineseu vrata Europe, a promovirao Ukrajinca Andriya Shevchenka u njegovoj prvoj sezoni u najboljeg strijelca lige s 24 postignuta gola. Gabriel Batistuta hat-trickom se oprostio od sezone, a još nije poznato da li i od dresa Fiorentine (spominju se Manchester United, Inter i Lazio). Firentinci su u posljednjem kolu ipak osigurali nastup u Kupu Uefe.

Dakle, prvak Italije, po drugi put u povijesti je rimski Lazio, u Ligu prvaka osim Rimljana plasirao se i Juventus, dok će u kvalifikacije na najjače europsko natjecanje ići Milan i bolji iz majstorice Inter - Parma. U Kup UEFA će lošiji iz spomenute majstorice, te Roma i Fiorentina, ligu napuštaju Torino, Venezia, Cagliari i Piacenza.