Hrvatska 24:27 Poljska
Poljska

Napad pokopao nade

Ivana Strahija • subota, 16.08.2008.

U susretu s Poljacima slab nas je napad stajao pobjede. Premda Poljaci nisu uopće briljirali, s nezgodnom 6-0 obranom i ipak uspješnijom realizacijom no naši, na kraju su izvukli dva boda i osigurali drugu poziciju skupine.

Hrvatska – Poljska 24:27 (12:13)

Olimpijski rukometni turnir, skupina A, 4. kolo
Kina, Peking, OSC Gymnasium
Suci: Gjeding, Hansen (Danska)

Hrvatska: Sulić 1, Duvnjak 5, Lacković, Vori 1, Dominiković, Džomba 7, Horvat, Vuković 3, Šprem 1, Metličić 2, Valčić 4

Vezane vijesti

Obrane: Losert 6, Alilović 7
Sedmerci: 3/4
Isključenja: 4 minute

Poljska: Jaszka 3, Lijewski K. 3, Jachlewski 1, Tkaczyk, Bielecki, Siodmiak, Jurecki B.3, Jurasik 5, Jurecki M. 2, Tluczynski 7, Lijewski M. 3, Piwko

Obrane: Wichary 15, Szmal –
Sedmerci: 3/3

Utakmica s Poljacima započela je mnogo bolje no ona protiv Francuza. Imaju naši protivnici 1:0, no već u početnim minutama imamo prilike vidjeti Džombin specijalitet, neobranjiv šut sa sedam metara, a priključuje se i olimpijski debitant Šprem, koji u kontri zabija za potvrđivanje našega vodstva.

U razdoblju koje slijedi Hrvati vode glavnu riječ, imaju 6:2 i 7:3, a vesele Džombina majstorstva, kako s kaznenih sedam metara, tako i u igri. Nekoliko smo puta nespretnim Poljacima ukrali loptu pred nosom i postigli pogotke u kontranapadima.

No, nakon toga nam je napad jednostavno stao. Kao da smo zaboravili zabijati golove, ne ide Duvnjaku, ne može ni dotad savršeni Džomba s krila, dok s druge strane Krysztof Lijewski i Michal Jurecki trpaju koliko ide pored solidnog Alilovića. S pet pogodaka za redom Poljaci preuzimaju vodstvo.

Drže ga sve do dvije minute pred kraj poluvremena, kad Duvnjak pogađa nakon što je isto uspjelo Džombi i konačno smo opet u egalu s 12:12. Ostajemo s igračem manje, isključen je Valčić, a to zna iskoristiti Tluczynski, koji s krila matira našeg visokog vratara za 12:13 na poluvremenu.

U drugom se dijelu nastavlja lagano vodstvo Poljaka. Pet nam je minuta trebalo da koliko-toliko proradimo u napadu, pogađa Vuković za 14:15, potom Jurecki gubi loptu, a Džomba je koristi za svoj šesti gol i 15:15. Odličan Alilović na golu otvara nam prostor za vodstvo, i nakon par blokova neugodne poljske obrane Valčić nas vodi na +1.

U 38. minuti opet smo s igračem manje, no naš drugi vratar Venio Losert čuva mrežu od napada Poljaka, pa u krasnoj akciji Valčić asistira Suliću, a mi imamo dva pogotka više. Na nesreću, u dva je napada Lacković neuspješan, a Poljaci unatoč Losertu nisu, i opet smo u neugodnom egalu u 46. minuti susreta. Michal Jurecki potpuno preokreće rezultat samo trenutak potom, i na semaforu stoji 20:21. Nevjerojatno, ali u još jednoj kontri Poljaka pogađa Jaszka, a mi smo na –2.

Poljaci griješe kao da nam žele pomoći, ali mi to ne znamo iskoristiti. Ulazak Horvata ni malo ne mijenja uspješnost naše realizacije, a potom potpuno iznenađujuće i Džomba podbacuje sa sedam metara, odnosno njegov šut brani vratar Wichary. Poljaci u 26. minuti imaju igrača manje, naš kapetan Metličić postiže svoj drugi pogodak na susretu i imamo 23:24, a poljski napad opet uspješno – griješi.

No, nismo ni mi ništa spretniji što se napada tiče, i prije no što smo se snašli zaostajemo čak tri pogotka.

Tako je katastrofalno slab napad Hrvata pokopao nade za drugo mjesto skupine, koje će sasvim zasluženo pripasti Poljacima. O tome svjedoči i statistika, koja kaže kako Lacković nije realizirao ni jedan od tri šuta, Metličić je imao svega dva od 10, a Vuković tri od sedam.