Završnica, polufinale, 22.08.2008, 14:15 h
Island 36:30 Španjolska
Španjolska

Protiv Španjolske za broncu

Petar Plevnik • petak, 22.08.2008.

U drugom polufinalnom susretu rukometnog turnira Island je potvrdio odličnu formu posve nadigravši Španjolce, koji će u susretu za treće mjesto biti posljednja prepreka Hrvatskoj na putu do olimpijske bronce...

Iako su im nakon vrlo dobrih igara u skupini mnogi predviđali pad u daljnoj fazi natjecanja, Islanđani ne samo da su uspješno prošli četvrtfinale već su u današnjem polufinalu potpuno nadigrali Španjolce i stigli do svog prvog olimpijskog finala u povijesti.

Islanđani su furiozno krenuli u susret i dok su se Španjolci nisu ni okrenuli semafor je nakon pet minuta igre pokazivao 5:0 za Island, a do prvog pogotka šokirani su Španjolci stigli tek u šestoj minuti preko Garabaye. Nakon odličnog islandskog otvaranja, uslijedio je period bolje španjolske igre, pa tako Španjolci serijom 4:0 u 12. minuti dolaze na samo pogodak zaostatka (8:7), da bi u 16. minuti Lozano zabio za prvo izjednačenje na susretu (9:9).

Do završetka prvog dijela igralo se u serijama, pa tako Island od 16. do 22. minute ostavlja Španjolce bez pogotka, a postiže četiri te odlazi na 13:9, da bi Španjolci istom mjerom uzvratili u periodu od 22. do 27. minute i tri minute prije odlaska na odmor stigli do novog izjednačenja (13:13). Kraj prvog dijela, kao i početak, pripao je Islanđanima, koji na odmor odlaze s dva pogotka prednosti (17:15).

Prednost Islanda od gol ili dva razlike trajala je do šeste minute nastavka kada serijom 3:0 momčad Gudmundura Gudmundssona u 39. minuti odlazi na četiri pogotka razlike (24:20). Posljednjih 20 minuta susreta prednost Islanđana rasla je iz minute u minutu, a najviša je bila u 53. minuti kada su Islanđani otišli na čak sedam pogodaka razlike (33:26). Španjolci su tri minute prije kraja pogotkom Romera uspjeli doći na četiri razlike, da bi u samoj završnici Islanđani stisnuli gas te u konačnici stigli do uvjerljivih 36:30 i prvog nastupa u olimpijskom finalu.

U redovima Islanda najraspoloženiji sa sedam pogodaka bili su Geirsson i Valur Gudjon Sigurdsson, dok je vratar Gustavsson upisao 15 obrana. Kod Španjolaca sedam pogodaka Rocasa, po pet su postigli Juan Garcia i Iker Romero, dok je Hombrados upisao 18 obrana.