Cibona praznih ruku u Kragujevcu

Ivor Krapac • srijeda, 17.03.2010.

Prošlotjedni oproštaj od Eurolige očito je donio pad koncentracije košarkaša Cibone, koji su u razmaku od nekoliko dana pretrpjeli i drugi uzastopni poraz u NLB ligi. Cibosi su u pretposljednjem kolu regularnog dijela pali u Kragujevcu...

Četverostruki sudar klubova iz Hrvatske i Srbije u pretposljednjem kolu regionalne lige zasad donosi samo loše vijesti hrvatskim predstavnicima. Nakon što su u utorak Zagreb CO i Zadar pretrpjeli poraze od Hemofarma i Crvene zvezde, dan kasnije je bez uspjeha bila i Cibona, koju je u Kragujevcu sa 72:64 iznenadio domaći Radnički. Cibosi su time ispustili mogućnost da sami odlučuju o zadržavanju prvog mjesta uoči Final Foura i sada više ne ovise o sebi, već o rezultatima Partizana.

Nakon izjednačenog početka, prva četvrtina ubrzo je donijela odvajanje Radničkog. Cibona je krenula s dvije trice Sama Udriha za ranih 6:4, dok je domaće vukao Mladen Pantić, koji je ubilježio osam poena u seriji od 12:1 i odlasku svoje momčadi do 16:7 u šestoj minuti.

Nekoliko loših minuta koštalo je Cibonu prvog osjetnijeg minusa, no nakon 21:14 na kraju prve dionice, u drugoj nije dugo trebalo da se dogodi povratak u egal. Trica Gordona i dva poena Bagarića brzo su donijeli smanjenje na 21:19, a Andrić i Tomas u nastavku su se pobrinuli za preokret do 34:32 u 17. minuti, što je bilo prvo vodstvo Cibosa nakon 6:4 s početka utakmice.

Do kraja prvog poluvremena Cibona je bila i na +4, a poeni Leona Radoševića, o kojem se posljednjih dana puno pričalo, donijeli su 38:35 pri odlasku na 15-minutni predah u svlačionicama. Momčad Velimira Perasovića je, tako, u drugoj dionici napravila dobar posao, dok je Radnički mogao stajati i lošije da nije bilo šuterski raspoloženog Marka Brkića, koji je s tri trice u četvrtini pokazao najviše u svojoj momčadi.

Početak treće dionice donio je nastavak Ciboninog naleta. Lukša Andrić je s četiri poena odveo Perasovićevu momčad do +5, a dvica Vukušića i treća današnja trica Udriha povisili su na okruglih i najvećih 47:37 sredinom četvrtine. No, domaći su ponovno pronašli odgovor u raspoloženom Brkiću, koji je s osam poena u kratkom razdoblju približio Radnički na samo 48:45, a s tih tri razlike ušlo se i u posljednjih deset minuta (51:48).

Kako se pokazalo, brzo ispuštenih deset poena prednosti bilo je samo uvod u probleme Cibosa u završnoj četvrtini. U tom razdoblju potpuno se raspucao Dragan Milosavljević, koji je tricom prvo osigurao poravnanje na 53:53, a zatim s još dvije donosio vrijednih +6 svojoj momčadi, uključujući i 66:60 na ulasku u završnicu utakmice.

Dok je Milosavljević "torpedirao" s vanjskih pozicija, Cibona nije nalazila pravi odgovor u napadu. S nekoliko loših reakcija tada se po negativnom istaknuo Jamont Gordon, koji je, bez obzira na muke s osobnim pogreškama, u ranijem dijelu utakmice dobro razigravao momčad, ubilježivši osam asistencija - no, u završnici je posustao, nakon pete osobne zaradio i tehničku i time pomogao Radničkom da lakše doplovi do pobjede.

Kako su u tim trenucima promašivali i Tomas i Andrić, Perasovićeva momčad više nije ozbiljnije zaprijetila preokretom, a Aleksić iz slobodnih bacanja i Urazmanov posljednjim poenima na utakmici na koncu su domaćima donijeli slavlje s osam poena prednosti.

Najefikasniji igrač pobjednika bio je Brkić (26 poena, šest skokova), a Milosavljević se pridružio s 13 poena i četiri asistencije. Cibonu je s 15 poena vodio Samo Udrih, Gordon je dodao 12 poena i osam asistencija, Tomas 11 poena (1/8 za tricu) i pet asistencija, a Andrić 11 poena i sedam skokova.

Prije Final Foura, Cibosima u regionalnoj ligi još preostaje posljednje kolo regularnog dijela u Draženovom domu protiv Cedevite. Ta utakmica na rasporedu je u subotu u 18 sati.