Momčad s dva lica

Ivor Krapac • ponedjeljak, 07.12.2009.

Hrvatski predstavnici imali su polovičan učinak proteklog vikenda u 11. kolu NLB lige. Dok su Zagreb CO i Cedevita slavili kod kuće, Cibona i Zadar doživjeli su poraze u gostima, a Zadrani su time nastavili negativni niz koji traje još od kraja siječnja. Toliko dugo nisu ubilježili gostujuću pobjedu u regionalnom društvu...

Teško je razumijeti i objasniti učinak košarkaša Zadra u posljednjih 15-ak utakmica NLB lige, uključujući i završnicu prošle sezone. Na domaćem parketu sve ide po željama, s devet pobjeda u isto toliko regionalnih nastupa u dvorani Krešimira Ćosića, no istovremeno, na gostujućim terenima niže se poraz za porazom, a kao posljednji uspjeh pamti se 78:62 protiv Krke u Novom Mestu 31. siječnja.

Sedmi uzastopni NLB-ligaški poraz u gostima Zadrani su pretrpjeli u subotu u Podgorici, bez previše nade i puno otpora domaćoj Budućnosti, koja ih je slomila s 97:81. Momčad Zmage Sagadina držala se u igri u prvom poluvremenu, s 55:45 za domaće nakon 20 minuta, u trećoj četvrtini bilo je i samo 57:53 za Budućnost, no nakon što su domaći pobjegli do 80:61 uoči posljednje četvrtine, bilo je jasno da stiže novo gostujuće razočaranje.

Može li Zadar u gostima? Pobjeda protiv Šiauliaija u Litvi u Eurokupu nekoliko dana prije Podgorice donijela je nešto više optimizma, no nakon loše večeri protiv Budućnosti sve se vratilo na staro - a stvari neće postati lakše, do kraja godine Sagadinovoj momčadi slijede još dva teška gostujuća izazova, protiv Zagreba u Trnskom i Union Olimpije u Ljubljani. No, na njihovu sreću, Zadrani će u međuvremenu jednu utakmicu odigrati i kod kuće, u subotu u idućem NLB kolu dočekuju Crvenu zvezdu.

Bez željenog rezultata u gostima ostala je i Cibona, koja je uz loš šut (3/21 za tricu, ukupno 33 % iz igre) i probleme u napadačkoj igri (samo pet asistencija) sa 71:63 izgubila od Union Olimpije. Bila je to jedna od onih utakmica s kvalitetno obavljenim poslom u obrani, ali bez pravog učinka Cibosa na drugom kraju parketa, što nije bilo dovoljno za pobjedu u derbiju kola.

Momčad Velimira Perasovića je, tako, ostala praznih ruku i drugi put u posljednja tri kola, nakon gostujućeg poraza od Crvene zvezde prije 15-ak dana, ali s obzirom na start s 8-0, još uvijek nema razloga za veću brigu. Cibosi su i dalje na vrhu ljestvice uz omjer 9-2, a novu pobjedu tražit će u nedjelju u Draženovom domu protiv Radničkog.

Zagreb CO zadržao je korak s Union Olimpijom (8-3) i priključak s Cibonom uz očekivanih 84:69 protiv Heliosa u Trnskom. Gosti iz Domžala potpuno su slomljeni u drugom poluvremenu odlaskom momčadi Denisa Bajramovića do 15 poena prednosti, a u nastavku više nije bilo većih problema, štoviše, domaći su vodili i s više od 20 razlike.

Uz novu pobjedu i guranje u zaborav 37 poena minusa kolo ranije u Draženovom domu, Mravima je dobra vijest bio i nastup oporavljenog Nikše Prkačina, koji je počeo u petorci i ubilježio šest poena za 13 minuta, ali i povratak Petra Babića, uz odigranu posljednju minutu i pol. Ukoliko ne bude novih problema s ozljedama i(li) bolestima, Zagreb će u kompletnijem sastavu u narednom kolu u subotu nastupiti na teškom gostovanju kod Hemofarma u Vršcu.

Cedevita je za svoju pobjedu morala raditi duže, 45 minuta, uz 93:86 protiv Širokog u produžetku. Bila je to utakmica s velikim brojem prekršaja, pogotovo gostujuće momčadi, u kojoj su čak petorica igrača (Štemberger, Čolak, Špralja, Puljko, Grgat) prijevremeno morala iz igre zbog pet osobnih, a kada je momčadi Slobodana Subotića najviše trebalo, novopridošli Marino Baždarić pokazao je zbog čega je doveden, uz ubilježena 24 poena, uglavnom s crte slobodnih (15/19).

Gosti iz Širokog Brijega utakmicu su otvorili bolje, vodili s 24:12 u prvoj četvrtini, 30:19 nakon 10 minuta i 42:33 na poluvremenu, no nakon što ih je Cedevita dostigla i poenima Thomasa Mobleyja izborila produžetak, osobnim pogreškama opterećena momčad Hrvoja Vlašića pala je u dodatnih pet minuta. Domaćima u tom razdoblju nije smetalo što niti oni nisu bili kompletni, izostao je Andrija Žižić, koji je morao na klupu zbog pet prekršaja.

Cedevita će u 12. kolu gostovati u beogradskom Pioniru, u subotu je dočekuje Partizan.

Momčad Duška Vujoševića je proteklog vikenda proslavila 73:67 protiv Radničkog u Kragujevcu, čime je popravila omjer pobjeda i poraza na 6-4, uz utakmicu manje. U još jednom ogledu klubova iz Srbije Hemofarm je s gostujućih 88:86 prekinuo četiri pobjede dugu regionalnu seriju pobjeda Crvene zvezde, dok je Bosna još u petak u Sarajevu ubilježila 68:66 protiv FMP-a, no to joj nije bilo dovoljno za pomak s dna ljestvice (2-9).