Pad u završnici odnio sve

Ivor Krapac • petak, 29.01.2010.

Iako je dobrim dijelom utakmice izgledalo da se može do pobjede, loše minute u posljednjoj četvrtini odnijele su sve izglede košarkašima Cibone da se zadovoljni vrate iz Rusije. Himki se dugo mučio, Sergio Scariolo miksao je u obrani i time usporavao Cibose, no nije sve bilo u rukama domaćina...

Dobar posao u prve tri četvrtine i nekoliko minuta posljednje nije bio dovoljan za Cibonin gostujući skalp na početku Topa 16. Ako se izuzme završnica prvog poluvremena, kada su teško nalazili odgovor na Himkijev zonski presing i ispustili 10 poena prednosti, sve ostalo što su Cibosi napravili do vodstva od 56:52 rano u završnoj četvrtini obećavalo je puno više od onoga što se u nastavku dogodilo.

"Igrali smo dobro 32 minute", kazao je nakon poraza Velimir Perasović, dodajući da je za onih preostalih, slabih posljednjih osam glavni razlog fizički pad, nedostatak snage, gubitak ritma - drugim riječima, sve ono što će kvalitetan suparnik uvijek iskoristiti. Sergio Scariolo samo je ubrzao taj Cibonin raspad postavljanjem zone s kojom su se Cibosi mučili, pa je domaći zaostatak od četiri poena serijom 25:6 pretvoren u nedostižnih 15 poena plusa.

Bilo je stvari koje su se mogle napraviti bolje, primjerice, šteta je što se nije više iskoristio šuterski raspoloženi Bojan Bogdanović, šteta je što je Jamont Gordon u najvažnijim trenucima bio u kontraritmu i potvrdio da mu treba još puno, jako puno euroligaškog iskustva, šteta je i što se Lukša Andrić, za razliku od treće četvrtine, u završnici utakmice malo vidio... Marko Tomas se ponovno iscrpio preuzimajući većinu odgovornosti, ali naravno, ne može bez pomoći. Do svih svojih važnih pobjeda Cibona je, uz obranu, dolazila s većim brojem raspoloženih u napadu.

Nedostaje Marin Rozić, fale i minute Vedrana Princa, Samo Udrih ne može nadoknaditi obojicu, no s tim problemom Cibosi će se morati nositi i u nastavku sezone s obzirom da je teško očekivati dovođenje nekog novog tko bi mogao značajno pomoći u pokrivanju rupa. Rozićev izostanak je, dakako, u prvom planu. Otkako se ozlijedio, Cibona je nekako izvukla domaću pobjedu nad Asvelom koja je donijela Top 16, no u NLB ligi u međuvremenu više ne ide jednako kao dotad, uz poraze od FMP-a i Hemofarma u posljednja tri kola. Teško da je slučajno, način na koji bi se moglo nadomjestiti kapetanov učinak i ulogu još uvijek se traži.

Kako dolazi ključni dio sezone u kojem Cibosi mogu potvrditi ili poništiti sve dobro što su dosad napravili u NLB ligi, a u Topu 16 poremetiti planove nekoj od tri objektivno kvalitetnije momčadi, više nema vremena za lutanje. Prva prilika u Topu 16, koja nije izgledala loše, iskliznula je iz ruku, no nadajmo se da će sve izgledati puno bolje u Draženovom domu gdje će Perasovićeva momčad imati bolje izglede za poneku zvučnu pobjedu - možda već idućeg četvrtka protiv Caje Laboral, koja je u prvom kolu ostala razočarana domaćim porazom od Olmypiacosa.

Kako su se na HTV-u odlučili za još jedan potez iz kategorije "promovirajmo košarku" odustajući i od Ciboninih domaćih euroligaških utakmica, eto dodatnog poticaja da Draženov dom bude pun svaki put, a atmosfera na razini one nedavne protiv Asvela.