Neuspjelo iskupljenje i ispuštena vodstva

Ante Zovko • četvrtak, 13.10.2011.

Drugo kolo ABA lige bilo više neuspješno nego uspješno za zagrebačke klubove. Prvak i doprvak su poraženi na gostovanjima, a Cibona je dočekala drugu pobjedu u regionalnom natjecanju. Drama kola odigrana je u Širokom Brijegu gdje je domaćin, kao i Cedevita, ispustio lijepo vodstvo.

Zagreb je nakon katastrofe protiv Partizana u Draženovom domu produžio svoju crnu tradiciju poraza u Vršcu. Iskupljenje nije uspjelo, Mravi su se vratili s porazom 80:77, a u završnici susreta kapetanu Simonu loptu za izjednačenje ukrao je Šutalo i priči je bio kraj. Hoće li to biti kraj i trenera Ivice Burića vidjet će se idućih dana. "Radili smo početničke greške prilikom dodavanja i to je prelomilo, a domaćini su iskoristili i što smo došli psihološki uzdrmani", rekao je trener kasnije. U svakom slučaju, Mravi će se morati "prodrmati" jer uskoro počinje Euroliga.

Cedevita se nije uspjela nadovezati na fantastičnu partiju iz prvog kola protiv Budućnosti protiv Union Olimpije u Ljubljani. Da stvar bude gora, naš je predstavnik ispustio 16 poena prednosti. Mogla je Cedevita i do pobjede, ali tricu promašuje Owens. "Žao mi je što nismo pobijedili, ali s igrom koju smo prikazali u završnici nismo ni zaslužili slaviti", rezimirao je situaciju Dražen Anzulović.

Cibona je umalo doživjela Cedevitinu sudbinu, ali na domaćem parketu, protiv Krke. Slovenski prvak u posljednjoj je četvrtini bio u minusu (65:50), ali uspio se približiti i ugroziti prvu domaću pobjedu Cibosa. Srećom po njih, uspjeli su zadržati koncentraciju da na kraju prednost bude ipak plus deset (82:72).

Fantastični dvojac Radničkog iz drugog je pokušaja uspio izvojevati pobjedu, i to kakvu. Miljan Pavković tricom je potopio Široki na Pecari sa sirenom (93:92), a David Simon bio je svakako prvo ime susreta s obzirom na statistiku. Mlada momčad Širokog imala je 78:68 sedam minuta prije završetka, ali nije imala rješenja za vanjski šut gostiju iz Kragujevca.

Partizan je nakon demoliranja Zagreba rutinski upisao i drugu pobjedu. Helios nije predstavljao nikakvu opasnost pa je prednost opet otišla preko +20. (86:59). Budućnost je fantastičnom drugom četvrtinom (28:5) riješila sve dvojbe protiv ambiciozne Crvene zvezde u Morači (79:64).

Igrač kola

Iako mu je suigrač Simon bio nešto efikasniji, Miljan Pavković odigrao je fantastičnu utakmicu na Pecari. Imao je 25 poena i 12 asistencija, a u zadnjem je napadu donio pobjedu Radničkom protiv Širokog utrpavši tricu preko ruke sa sirenom.

Petorka kola

Miljan Pavković (Radnički) 25 poena, 12 asistencija, valorizacija 31

David Simon (Radnički) 33 poena, sedam skokova, valorizacija 38

Nikola Vučević (Budućnost) 16 poena, 18 skokova, valorizacija 27

Krunoslav Simon (Zagreb CO) 12 poena, šest skokova, osam asistencija, valorizacija 24

Mario Kasun (Zagreb CO) 16 poena, osam skokova, dvije ukradene lopte, valorizacija 23

Zanimljivost kola

Iako pobjedi ne treba gledati u zube, Ciboni je u Draženovom domu pomogao i sam protivnik, Krka. Igrači slovenskog prvaka s linije slobodnih bacanja gotovo da nisu mogli pogoditi ni bačvu u prvom poluvremenu. U prvoj četvrtini pucali su 3/10, u drugoj 2/9, a na kraju susreta zbroj je bio 13/27. Uz to su imali 20 izgubljenih lopti na cijeloj utakmici, što nešto govori i o igri Cibone.