Bayern brani svoj teritorij i povijest pisanu na njemu

Piše:Igor Šestak • četvrtak, 17.05.2012.

Subotnje finale Lige prvaka između Bayerna i Chelseaja biti će šesto u povijesti između engleskog i njemačkog kluba i donijet će nastavak ili prekid određenih tradicija. Uoči velikog okršaja na Allianz Areni, svaka momčad može pronaći nekoliko povijesnih i statističkih podataka koji joj idu u prilog.

Na prvi pogled, Bayern je u velikoj prednosti zbog znatno bogatije klupske povijesti i zbog prednosti igranja finala na domaćem terenu, gdje je kroz povijest protiv Engleza vrlo uvjerljiv. Za Chelsea najčešće kreću nevolje čim prijeđe njemačku granicu, ali postoje tradicije na kojima i Londončani mogu graditi svoj optimizam. Tu je prije svega jedini dosadašnji dvoboj ovih klubova, ali i činjenica da Bayern u europskim finalima ima negativan omjer s engleskim klubovima.

U dosadašnjih pet finalnih susreta u kojima su igrali engleski i njemački predstavnik, čak četiri pobjede imaju Englezi, dok je jedino njemačko slavlje osigurao Bayern davne 1974. godine.

Chelsea slavio u jedinom dosadašnjem dvoboju

Chelsea i Bayern odigrali su u povijesti tek dvije međusobne utakmice, u četvrtfinalu Lige prvaka 2005. godine. Nakon dvije vrlo sadržajne i efikasne utakmice, s ukupnih 6:5 u polufinale je prošao Chelsea, ali je tamo zaustavljen od kasnijeg prvaka Liverpoola. Od igrača koji su danas u Chelseaju i Bayernu, tada su nastupila petorica. Bastian Schweinsteiger, Frank Lampard, John Terry, Didier Drogba i Peter Čech.

Chelsea – Bayern München 4:2
(J. Cole 4', Lampard 60', 70', Drogba 81'/ Schweinsteiger 52', Ballack 90+3')

Chelsea je do susreta s Bayernom stigao preko Barcelone, baš kao i ove godine, a Bavarci su prolazak u četvrtfinale izborili kroz utakmice s Arsenalom. Chelsea je odlično otvorio utakmicu i poveo već u četvrtoj minuti pogotkom Joea Colea. Mreže su do kraja prvog poluvremena mirovale, a onda – vatromet. Bastian Schweinsteiger je u igru ušao na poluvremenu i nakon samo sedam minuta na terenu izjednačio rezultat. Tada je na scenu stupio Frank Lampard koji je s dva pogotka donio veliku prednost Englezima, a na 4:1 je povisio Didier Drogba. Pogodak nade uoči uzvrata za Bayern je zabio Michael Ballack duboko u sudačkoj nadoknadi.

Bayern München – Chelsea 3:2
(Pizarro 65', Guerrero 90', Scholl 90+5'/ Lampard 30', Drogba 80')

Vjeru u prolaz Bayerna prilično je umanjio Frank Lampard nakon pola sata igre, svojim trećim pogotkom u tom četvrtfinalu. Bayern je uspio izjednačiti preko Claudija Pizarra sredinom drugog poluvremena, ali je Drogba donio novu prednost Englezima. Bayern je s dva kasna pogotka stigao do pobjede, ali mu ona u konačnici nije ništa donijela.

Važni igrači Chelseaja tada su bili Makelele, Duff, Gudjohnsen, Gallas, a na klupi je bio Jose Mourinho. Bayern je tada trenirao Felix Magath, a u momčadi su bili Lucio, Ze Roberto, Roy Makaay i hrvatski stoper Robert Kovač, koji je odigrao svih 180 minuta ovog dvoboja.

Povijest na strani Bavaraca

Bayernova povijest u europskim natjecanjima daleko je bogatija od Chelseajeve. Bavarci su do sada osam puta igrali u finalu Lige prvaka i imaju četiri naslova. Bayernovo zlatno doba bile su 70-godine prošlog stoljeća kada su tri puta zaredom osvajali tadašnji Kup prvaka.

U finalu 1974. godine na Heyselu, Bayern i Atletico Madrid su odigrali 1:1, a u ponovljenoj utakmici dva dana kasnije Bavarci su slavili 4:0 pogocima Ulija Hoenessa i Gerda Müllera. Godinu kasnije s 2:0 su na Parku prinčeva pobijedili Leeds. Strijelci su bili Franz Roth i ponovno Müller. Treći naslov u nizu Bayern je osvojio preko St. Etiennea na Hampden Parku u Glasgowu, a jedini pogodak zabio je Roth.

Za Bayern su tada uslijedila tri neuspješna nastupa u finalima. 1982. godine uspješnija je bila Aston Villa, 1987. Porto, a 1999. u finalu s nevjerojatnom završnicom Manchester United. Do svog četvrtog naslova prvaka Europe Bayern je stigao 2001. na San Siru boljim izvođenjem jedanaesteraca od španjolske Valencije. U regularnom dijelu utakmice bilo je 1:1, a oba su pogotka postignuta iz kaznenih udaraca. Nakon izvođenja jedanaesteraca junak tog finala postao je Oliver Kahn s tri obranjena jedanaesterca.

Posljednji nastup u finalu Bayern je imao prije dvije godine kada je Santiago Bernabeu poražen od Intera s 2:0. Osim u Ligi prvaka, Bayern ima još dva europska trofeja. Kup Uefa 1996. godine i Kup pobjednika kupova 1967. godine.

Svoj jedini nastup u finalima Lige prvaka Chelsea je imao 2008. godine kada je poražen od Manchester Uniteda. Crveni vragovi su poveli preko Cristiana Ronalda, a za Bluese je izjednačio Lampard. Utakmica je otišla sve do izvođenja jedanaesteraca u kojem su se u tragičare prometnuli John Terry i Nicholas Anelka, promašivši odlučujuće udarce s bijele točke.

U riznici londonskog kluba nalaze se tri europska trofeja. Chelsea je osvajao Kup pobjednika kupova 1971. i 1998., a iste je godine osvojio i europski Superkup pobjedom protiv tadašnjeg prvaka Europe, Reala iz Madrida.

Bayern muče finala protiv Engleza, a Chelsea gostovanja u Njemačkoj

Bayern se do sada 35 puta susreo s engleskim klubovima i ima pozitivan omjer od 13 pobjeda, 12 remija i deset poraza. Bavarcima u prilog ide činjenica da su u Münchenu poraženi samo jednom u 16 utakmica, od Norwich Cityja 1993. godine. Na domaćem su terenu slavili u četiri od posljednjih pet dvoboja s Englezima.

Nijemcima ne ide u prilog statistika u finalima protiv engleskih klubova jer su u tri finala slavili tek jednom. Osim poraza od Aston Ville i Manchester Uniteda u finalima Lige prvaka, izgubili su i u europskom Superkupu od Liverpoola 2001. godine.

Posljednji okršaj Bayerna i Engleza dogodio se grupnoj fazi ovogodišnjeg natjecanja kada su igrali protiv Manchester Cityja. U Münchenu su slavili Bavarci s 2:0 pogocima Marija Gomeza, a City je uzvratio istom mjerom u uzvratu.

Bluesi su protiv njemačkih protivnika igrali 13 puta i upisali sedam pobjeda, dva remija i četiri poraza. Svi porazi su im se dogodili na gostovanjima, a u Njemačkoj su do sada slavili tek jednom, protiv Stuttgarta 2004. godine. Isti je klub bio sretan za Londončane u finalu Kupa pobjednika kupova 1998., kada je Chelsea slavio u svom jedinom europskom finalu protiv njemačke momčadi. Jedini pogodak na toj utakmici djelo je Gianfranca Zole.

I Chelsea se s Nijemcima susreo ove godine u grupnoj fazi natjecanja. Na domaćem su terenu pobijedili Bayer 2:0 pogocima Davida Luiza i Juana Mate, a u Leverkusenu su poraženi s 2:1. Jedini gol za Engleze zabio je Drogba.

Povijest i statistika u svakom slučaju neće odlučiti subotnju utakmicu, ali će biti zanimljivo vidjeti koje će se tradicije održati, a koje srušiti. Odgovor na to pitanje dat će 90 ili više minuta na Allianz Areni.

• Obrisan korisnik18.05.2012. u 15:05
    velika utakmica veliki klubovi, bayern bi po raznim faktorima (domaćinstvo) ipak trebao biti favorit, ali to su za finale lige prvaka (i protiv momčadi kojoj je barcelona u dvije utakmice zabila dva gola (!) a oni njima tri), argumenti koji su stvarno potencijalno posve nebitni a čak i opasni za... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik18.05.2012. u 12:55
    treće finale unazad 20godina na njihovom stadionu, hm...favoriziranje?
  • Obrisan korisnik18.05.2012. u 11:40
    samo ja patmim koliko je finala LP bayern izgubio sad u daleku povjest necu ic,nadam se da ce ovoga puta uspiti iako im sreca nije jaca strana ocigledno
  • Obrisan korisnik17.05.2012. u 19:10
    Ovo Bayern dobiva... Doma se rijetko igra finale lige prvaka i tu jednostavno Bayern nemre izgubit...