Rakitić drugi Hrvat koji je kao kapetan dignuo europski trofej

Sportnet • četvrtak, 15.05.2014.

Ako se u ovu brojidbu ne uračuna veličanstvena Dinamova generacija iz 1967., koja je osvojila tada prestižni Kup velesajamskih gradova (prethodnik Kupa Uefe) koji nije bio pod ingerencijom krovne europske nogometne organizacije, Ivan Rakitić je 14. Hrvat koji je osvojio jedno od dva najjača europska klupska natjecanja i tek drugi koji je pred cijelim svijetom, kao kapetan, podignuo trofej namijenjen pobjedniku.

Prema službenim podacima Uefe, finale Lige prvaka 2013., koje je osvojio Mario Mandžukić s minhenskim Bayernom, pratilo je 360 milijuna ljudi diljem svijeta. Finale Europske lige svake godine prati više od 150 milijuna gledatelja širom svijeta. Kakvu li samo veliku promociju hrvatski nogometaši rade našoj maloj državi, kada u tako gledanim i prepoznatljivim događajima trče počasni krug s peharom u ruci i hrvatskom zastavom oko struka? Hrvatski nogometaši su kroz povijest, ako ne računamo Dinamov uspjeh 1967., 14 puta osvajali jedno od dva najjača europska natjecanja, od čega čak 12 puta od državne samostalnosti.

Najprestižnije nogometno klupsko natjecanje na svijetu, Kup, odnosno, Ligu prvaka do sada je osvojilo sedam hrvatskih nogometaša, od kojih su većina članovi legendarne vatrene generacije. Jedini hrvatski osvajač „ugašenog“ Kupa prvaka bio je Robert Prosinečki koji je 1991. u Bariju, nakon 120. minuta igre bez postignutog pogotka i ruleta izvođenja jedanaesteraca (zabio je prvi pogodak), Crvenoj zvezdi donio jedini naslov prvaka Europe kluba iz bivše Jugoslavije.

Poraženi u tom finalu, Olympique iz Marseillea, dvije godine kasnije (1993.) osvojio je prvo izdanje Lige prvaka. U finalu su pobijedili Milan 1:0, a prvi centarfor francuskog kluba bio je Hrvat – Alen Bokšić.

Legendarni kapetan vatrenih, Zvonimir Boban, godinu dana kasnije sudjelovao je svih 90 minuta u Milanovom deklasiranju Barcelone (4:0) u Ateni, a Davor Šuker je 1998. na nezaboravno Svjetsko prvenstvo, koje ga je proslavilo u svijetu, otišao kao osvajač Lige prvaka s Realom iz Madrida. Šuker je u pobjedi nad Juventusom (1:0) u igru ušao u 89. minuti utakmice.

Iako nisu zaigrali u finalu, Dario Šimić i Igor Bišćan osvojili su Ligu prvaka 2003., odnosno, 2005. godine. Dario Šimić je 2003. tvrdu i neefikasnu utakmicu između svojeg Milana i Juventusa (pobjeda Milana 3:2 nakon ispucavanja jedanaesteraca) popratio s tribine Old Trafforda, dok je Igor Bišćan 2005. jednu od najdramatičnijih utakmica ovog natjecanja svih vremena, između Liverpoola i Milana (Liverpool je u drugom poluvremenu preokrenuo 0:3 i slavio nakon raspucavanja jedanaesteraca) proveo čekajući svoju priliku na klupi za pričuve. Prošle godine Mario Mandžukić postao je prvi Hrvat koji je zabio pogodak u finalu Lige prvaka – prvi u 2:1 pobjedi svojeg Bayerna nad Borussijom iz Dortmunda.

Prvi hrvatski osvajač europskog trofeja bio je Mladen Ramljak koji je sada već daleke 1974. s nizozemskim Feyenoordom osvojio Kup Uefa protiv engleskog Tottenhama. Luka Peruzović 1983. s Anderlechtom je u finalu Kupa Uefe porazio „prokletu“ Benficu. Treći hrvatski nogometaš koji je osvojio Kup Uefe bio je Mario Stanić 1999. Iako nije sudjelovao u visokoj 3:0 pobjedi svoje momčadi nad Olympiqueom iz Marseillea.

Ivica Olić 2005. godine osvojio je drugo najjače europsko natjecanje s ruskim klubom CSKA iz Moskve, dok je 2008. bivši hrvatski reprezentativac, Ivica Križanac, ponovio Olićev uspjeh sa Zenitom iz St. Petersburga. Prvi Hrvat koji je kao kapetan podignuo trofej namijenjen pobjedniku europskog kupa, bio je Darijo Srna 2009. On je s ukrajinskim Šahtarom nakon 120 minuta igre porazio njemački Werder rezultatom 2:1.

Ivan Rakitić posljednji je u nizu hrvatskih osvajača europskih trofeja i tek drugi koji je kao kapetan podignuo isti. Sljedeće subote, 24. svibnja, Luka Modrić imat će priliku postati jubilarni 15 Hrvat koji je osvojio europski trofej i osmi koji je osvojio Ligu prvaka. Ukoliko, dakako, njegov Real Madrid u finalu pobijedi gradske rivale.