Josip Tolić • srijeda, 14.05.2014.

U finalu petog izdanja Europske lige Sevilla je svladala Benficu nakon izvođenja jedanaesteraca rezultatom 4:2. Bila je to utakmica u kojoj su vratari vodili glavnu riječ, posebice Sevillin Portugalac Beto koji se iskazao dvama obranama u raspucavanju.

Sevilla – Benfica 4:2** (0:0, 0:0*)

Europska liga, finale
Torino, Stadion Juventusa
Suci: Felix Brych, Mark Borsch, Stefan Lupp (svi Njemačka), Milorad Mažić (Srbija), Tobias Welz, Bastian Dankert (oba Njemačka)

Žuti kartoni: Fazio 11', Moreno 12'; Siqueira 30', André Almeida 100'

Sevilla: Beto, Fazio, Daniel Carriço, Moreno, Pareja, Coke, Mbia, Rakitić (kap.), Vitolo (od 110' Figueiras), Bacca, Reyes (od 78' Marin, od 104' Gameiro)
Trener: Unai Emery

Benfica: Oblak, Luisao, Maxi Pereira, Siqueira (od 99' Óscar Cardozo), Rúben Amorim, Sulejmani (od 25' Almeida), Gaitán, André Gomes, Lima, Rodrigo
Trener: Jorge Jesus

Od početnog zvižduka suca Felixa Brycha u nogama igrača obje momčadi osjetio se pritisak finalne utakmice, pa sve do 14. minute nije bilo konkretnije prilike. Tada je nakon slobodnog udarca Beto odbio loptu do Ezequiela Garaya koji sa svega nekoliko metara nije uspio reagirati na najbolji način.

Sevilla je potom preuzela dominaciju u posjedu lopte i u nekoliko navrata pokušala protunapadom slomiti Portugalce, prije svega preko kapetana Ivana Rakitića, no izražene prilike nije bilo. Zato je u samoj završnici frcalo na suprotnoj strani.

U prvoj minuti sudačke nadoknade Portugalci su izazvali seriju loših procjena u obrani Andalužana i propustili otići na odmor s vodstvom. Maxi Pereira s peterca je pucao ravno po sredini gola, a u nastavku akcije Rodrigo je natjerao 32-godišnjeg Portugalca na još jednu sjajnu intervenciju. Do predaha je Benfica imala i sumnjivu situaciju za jedanaesterac kada je Gaitán srušen u situaciji "jedan na jedan", ali sudac nije pokazao na bijelu točku.

Nastavak nije ponudio bitno drugačiju priču. Benfica je zaredala s prilikama u trećoj minuti nastavka. Bila je to stopostotna prilika za Limu koji je ostao zaboravljen na lijevoj strani kaznenog prostora, ali nije pogodio okvir, da bi u nastavku Rodrigo ubilježio novi promašaj. Sevilla je bila u problemima, ali sastav Jorgea Jesusa nije to znao iskoristiti.

Vrlo blizu pogotku bio je u 71. minuti kada je Lima promašio loptu u čistoj situaciji s desetak metara te 13 minuta poslije iz sjajnog dalekometnog šuta istog igrača. Beto je pokazao zašto se nalazi u kadru svoje reprezentacije za predstojeće Svjetsko prvenstvo. Finale je tako moralo otići u produžetke.

Dodatnih 30 minuta umrtvilo je ionako ne previše bogata događanja na travnjaku. Više je to odgovaralo Sevilli koja je kontrolirala posjed lopte i mogla zabiti preko Bacce kojeg je Rakitić sjajno uposlio, ali pogodak jednostavno nije bilo suđen. Odluka je donijeta u ruletu jedanaesteraca.

U drugoj seriji Beto je pokazao klasu obranivši udarac Cardozu, a u trećoj Rodrigu što se pokazalo odlučujućim trenutkom raspucavanja i Sevilla je došla do svog trećeg trofeja Kupa Uefe odnosno Europske lige u posljednjih osam godina, a Ivan Rakitić ponosno je uzdigao pokal namijenjen pobjedniku.