o suđenju u lodonu, pazi ovi tekst:
CHELSEA – BARCELONA ; SUĐENJE
Tom Henning Ovrebo je sigurno najspominjaniji čovjek u Europi zadnja tri dana.
Norvežanin je imao jako neugodan posao u utakmici vrlo teškoj i nezgodnoj za suđenje.
Najgrlatiji u njegovi osporavanju su navijači Chelseaja, poradi mnogih, navodnih gresaka koje je počinio, naravno, na njihovu štetu. Navodi se čak šest situacija u kojima je mogao/trebao pokazati na bijelu točku u korist londonskoga sastava.
JEDANAESTERCI ?
Analizirajmo malo iste;
- kontakt Maloude i Alvesa definitivno jest u kaznenom prostoru i tu nema spora, ALI ja gledajuć' snimku toga događaja više puta naprosto ne vidim konkretan prekršaj- faula nogama nema, guranja tijelom nema, ostaju jedino ispružene ruke jednog i drugog igrača, koje Alves, što se lijepo vidi na snimci, ne koristi ni za povlačenje ni za guranje, fizički dodir svakako postoji, ali faul-ne. Ovo nije jedanaesterac;
- kontakt Anelke i Tourea je upravo smiješna stvar, te ga, za razliku od naših medija, ni Englezi ne uzimaju ozbiljno. Doista mislim da ovdje dalje analize nisu potrebne. Nije jedanaesterac;
- kontakt Tourea i Drogbe najbolje opisuje slika koju je postavio jedan od članova ovog portala- start na loptu. Jedanaesterca nema;
- kontakt Abidala i Drogbe je zapravo je najozbiljniji u cijeloj ovoj priči- postojao je kontakt Abidalove lijeve i Drogbine desne noge - ovo je jedanaesterac.
IGRANJE RUKOM
- igranje rukom Piquea je evidentno i stoga je jedanaesterac trebao biti dosuđen. Ili ipak nije? Pogledajmo na trenutak što kažu FIFINI Laws of the Game:
Direct Free Kick
A direct free kick is awarded to the opposing team if a player commits
any of the following seven offences in a manner considered by the
referee to be careless, reckless or using excessive force:
• kicks or attempts to kick an opponent
• trips or attempts to trip an opponent
• jumps at an opponent
• charges an opponent
• strikes or attempts to strike an opponent
• pushes an opponent
• tackles an opponent
A direct free kick is also awarded to the opposing team if a player
commits any of the following three offences:
• holds an opponent
• spits at an opponent
• handles the ball deliberately (except for the goalkeeper within his
own penalty area)
A direct free kick is taken from the place where the offence occurred
(see Law 13 – Position of Free Kick).
Penalty Kick
A penalty kick is awarded if any of the above ten offences is committed
by a player inside his own penalty area, irrespective of the position of
the ball, provided it is in play.
Obratite pažnju samo na posljednju, treću točku drugog pasusa pod DIRECT FREE KICK.:
Dakle, HANDLES THE BALL DELIBERATELY, ili u prijevodu IGRA RUKOM NAMJERNO.
Pique nije igrao rukom namjerno. Zapravo uopće nije igrao rukom po lopti već je lopta njega pogodila u ruku(obratite pažnju na to kako se ruka nakon dodira s loptom pomiče OD lopte, a ne prije dodira PREMA lopti).
Po pravilima nogometne igre- ovo nije jedanaesterac. NO, sude li se ovakvi slučajevi danas u nogometu kao jedanaesterci? U većini slučajeva- da. Zašto, ako pravila sugeriraju nešto drugo?
E to je već stvar za jednu drugu raspravu i nema veze s ovom temom.
- lopta pogađa Eto'oa u ruku, ne u rame ili pazuh, kako neki rekoše, već u ruku(istina Bog sam gornji dio ruke, ali i to je ruka). Slična stvar kao i u prethodnom slučaju, s tim da se Eto'o štiti, i uopće niti ne vidi loptu koja ga pogađa.
Da bih Vam još malo ilustrirao „nered“ koji vlada u shvaćanju igranja rukom u kaznenom prostoru, te posljedičnog dosuđivanja ili nedosuđivanja kaznenog udarca, evo što je napisao Michel Vautrot, sudačka legenda, danas član FIFINA sudačkog vijeća o danom problemu:
„Sudac ima za razmatranje samo jednu stvar brzo donoseći odluku kod igranja rukom: je li bilo namjere ili nije? Mora odlučiti da li je lopta išla prema ruci, možda prilikom odbijanja, ili je ruka išla prema lopti. Ne bi trebao intervenirati ako je lopta išla prema ruci, niti ako se igrač jasno štitio, a ne pokušavao ostvariti prednost(igranjem rukom- op.p.).“
Ono što bih svakako također naglasio je to da je prvi sumnjivi slučaj u šesnaestercu na ovoj utakmici uistinu zabilježen već u petoj minuti, i to kao igranje Ballacka rukom, ili ispravnije rečeno- i njega je lopta pogodila u ruku. Onda je i ovo Ovrebo mirne savjesti mogao procijeniti kao jedanaesterac.
CRVENI ABIDALU
Također krajnje dvojbena situacija je i dodijeljivanje crvenog kartona Abidalu.
Ponovo ni uz najbolju volju ne mogu sa sigurnošću ustanoviti je li doista sapleo Anelku, čak ni nakon opetovanog gledanja snimke događaja. Ako i jest, jasno je da nije bilo namjere, te nisam siguran u opravdanost pokazivanja crvenog kartona braniču Blaugrane.
STARI GRIJESI
I konačno, nikako ne bi trebalo zaboraviti arbitriranje Wolfganga Starka u prvoj utakmici ova dva tima.
Čovjek je oštetio Barcu za evidentan jedanaesterac nad Henryem prilikom faula Bosingwe, „zaboravio“ dodijeliti drugi žuti karton Balacku, ali bih ja skrenuo vašu pozornost na još dva detalja s te utakmice. Naime, u prvih petnaest minuta Ivanović i Bosingwa rade prekršaje s leđa nad Henryem i Messijem bez ikakve namjere da igraju loptom, i to u situacijama kad su im ova dvojica pobjegli i sručili se s krila prema Chelseajevu šesnaestercu, da bi, dakle, bili faulirani nadomak istoga. Potpuno drugačije bi Chelseajevi braniči bili prisiljeni igrati obranu na najopasnijem Barcinu dvojcu da su već u ranoj fazi susreta bili kažnjeni žutim kartonima.
Rezime: Barca bi u uzvratnu utakmicu vrlo vjerojatno ušla s jednim, a obzirom da su u uzvratu Chelsea i s deset igrača držali u njenom šesnaestercu, lako moguće i s dva razlike ako se uzme u obzir i eventualni igrač više.
Posljedica toga je da ni Chelsea nikako ne bi mogao igrati, pardon, ne igrati nogomet kako su uporno pokušavali u uzvratu na Stamfordu.