Supersport premijer liga 26/27

Velbor
Velbor
Željan dokazivanja
Pristupio: 30.05.2024.
Poruka: 437
24. lipnja 2026. u 18:00

gogsi30 je napisao/la:

Velbor je napisao/la:

volin te Alkare je napisao/la:

Velbor je napisao/la:

Prvi i osnovni problem svega je sustav natjecanja premijer lige. Imati trokružni sistem u ligi od 12 klubova je suludo zato što te isti tjera na igranje više kola tokom sezone preko tjedna, nešto što nema niti jedna druga ozbiljna nacionalna liga u Europi. Zbog toga imamo redovno odlaganje utakmica koje onda poslije dolazi na naplatu.

Druga stvar je playoff od 8 klubova gdje imamo situacije da jedna pobjeda radi razliku između playoffa i razigravanja za ostanak u ligi što je isto suludo.

Stavi dvokružni sistem, skrati broj playoff ekipa i stavi polufinale na tri pobjede, dignut će se kvaliteta lige i dobit će se na neizvjesnosti te ćeš izbjeći slučajeve poput Kvarnera koji u playoff zaluta sa skorom 12-21 i unaprijed kupuje avionske karte Amerikancima dan nakon druge utakmice četvrtfinala. 

Vidi cijeli citat

Puno si ispisa, a većinon napamet. Prvo, duplo se kolo domaće lige odigra jednon u prva dva kruga i jednon u trećen krugu i toga ima u svakoj domaćoj ligi u Europi.

Drugo, kolizije u odigravanju utakmica su se događale Zadru i Splitu jer ABA liga stavlja utakmice za vikend, a svako normalno europsko natjecanje se igra priko tjedna. Klubovi sami biraju šta će igrat uz domaće prvenstvo i nisu 3 kruga domaće lige krivi šta se neki klub odlučia igrat jedino međunarodno natjecanje koje se igra vikendima.

Treće, skraćivanjen lige micanjen 3. kruga i s manje od 8 mista u playofu vodi tomu da pola lige u sezoni igra 22 utakmice ako se ne odlucu za dodatnu Europu. Nađi mi domaću ligu u Europi s manje utakmica.

Četvrto, da si reka da će se povećat kvaliteta lige ako se smanji broj klubova, to bi razumia. Ne razumim kako se poveća kvaliteta lige smanjivanjen broja utakmica.

Vidi cijeli citat


 

Prvo - Jednom u prvom krugu, jednom u drugom krugu, jednom u trećem krugu + kup koji se uvijek igra preko tjedna jer u kalendaru nema mjesta za normalno odigravanje istog za vikend. Bez pauze za Božić + NG. S tim da smo krenuli maltene najranije od svih u sezonu, još u 9. mjesecu. Meni to nije normalan kalendar za nivo lige kakva je naša. 

Malo li je to redovnih utakmica preko tjedna? U kojim je to ligama redovna praksa? Sigurno ne u onima gdje dobar dio ekipa igra europska natjecanja. 

 

Drugo - Nisam pričao o koliziji utakmica s aba ligom, to je stara stvar koju više nema ni smisla komentirati. Pričam o odgodi utakmica Cibone i Cedevite radi fiba utakmica. Enbl srećom nije imao fiksan raspored pa si tamo mogao slagati utakmice u odnosu na utakmice u domaćem prvenstvu, u fibinim natjecanjima to nije slučaj.

Što se broja utakmica tiče - Češka, Cipar, Makedonija, Danska, Portugal, Island. Sve nabrojano su lige od max 12 klubova s dvokružnim sustavom natjecanja + playoff. I ja bih rado da Hrvatska može imati kvalitetnu ligu sa 14 ili 16 klubova, ali to nije slučaj. 

Treće - Da, i? Zašto je to problem? S manje utakmica u domaćoj ligi ostaje ti više prostora za igrati međunarodna natjecanja. Zašto bi umjesto povećavali broj utakmica u ligi kad time samo liga samo bespotrebno produžuje i razvodnjava se kvaliteta da, zato što jedna pojedinačna utakmica manje znači u ukupnom plasmanu i u trećem krugu pogotovo imaš more utakmica koje se igraju reda radi jer su ekipe već zakucane u svojim pozicijama pa to onda ne liči na ništa.

Četvrto - manje klubova u playoffu (nek ih bude recimo 6) koji se igra na više pobjeda, veća kvaliteta i više neizvjesnosti. 

Vidi cijeli citat


Kako bi izgleda playoff sa 6 ekipa? Poludirigirano? Repasaž? 

Vidi cijeli citat


Prvi i drugi u polufinalu čekaju pobjednike duela 3.-6. i 4.-5. Tako se godinama igra playoff u NFL-u i MLB-u. 

volin te Alkare
volin te Alkare
Željan dokazivanja
Pristupio: 14.08.2025.
Poruka: 199
24. lipnja 2026. u 18:34

Velbor je napisao/la:

volin te Alkare je napisao/la:

Velbor je napisao/la:

Prvi i osnovni problem svega je sustav natjecanja premijer lige. Imati trokružni sistem u ligi od 12 klubova je suludo zato što te isti tjera na igranje više kola tokom sezone preko tjedna, nešto što nema niti jedna druga ozbiljna nacionalna liga u Europi. Zbog toga imamo redovno odlaganje utakmica koje onda poslije dolazi na naplatu.

Druga stvar je playoff od 8 klubova gdje imamo situacije da jedna pobjeda radi razliku između playoffa i razigravanja za ostanak u ligi što je isto suludo.

Stavi dvokružni sistem, skrati broj playoff ekipa i stavi polufinale na tri pobjede, dignut će se kvaliteta lige i dobit će se na neizvjesnosti te ćeš izbjeći slučajeve poput Kvarnera koji u playoff zaluta sa skorom 12-21 i unaprijed kupuje avionske karte Amerikancima dan nakon druge utakmice četvrtfinala. 

Vidi cijeli citat

Puno si ispisa, a većinon napamet. Prvo, duplo se kolo domaće lige odigra jednon u prva dva kruga i jednon u trećen krugu i toga ima u svakoj domaćoj ligi u Europi.

Drugo, kolizije u odigravanju utakmica su se događale Zadru i Splitu jer ABA liga stavlja utakmice za vikend, a svako normalno europsko natjecanje se igra priko tjedna. Klubovi sami biraju šta će igrat uz domaće prvenstvo i nisu 3 kruga domaće lige krivi šta se neki klub odlučia igrat jedino međunarodno natjecanje koje se igra vikendima.

Treće, skraćivanjen lige micanjen 3. kruga i s manje od 8 mista u playofu vodi tomu da pola lige u sezoni igra 22 utakmice ako se ne odlucu za dodatnu Europu. Nađi mi domaću ligu u Europi s manje utakmica.

Četvrto, da si reka da će se povećat kvaliteta lige ako se smanji broj klubova, to bi razumia. Ne razumim kako se poveća kvaliteta lige smanjivanjen broja utakmica.

Vidi cijeli citat


 

Prvo - Jednom u prvom krugu, jednom u drugom krugu, jednom u trećem krugu + kup koji se uvijek igra preko tjedna jer u kalendaru nema mjesta za normalno odigravanje istog za vikend. Bez pauze za Božić + NG. S tim da smo krenuli maltene najranije od svih u sezonu, još u 9. mjesecu. Meni to nije normalan kalendar za nivo lige kakva je naša. 

Malo li je to redovnih utakmica preko tjedna? U kojim je to ligama redovna praksa? Sigurno ne u onima gdje dobar dio ekipa igra europska natjecanja. 

 

Drugo - Nisam pričao o koliziji utakmica s aba ligom, to je stara stvar koju više nema ni smisla komentirati. Pričam o odgodi utakmica Cibone i Cedevite radi fiba utakmica. Enbl srećom nije imao fiksan raspored pa si tamo mogao slagati utakmice u odnosu na utakmice u domaćem prvenstvu, u fibinim natjecanjima to nije slučaj.

Što se broja utakmica tiče - Češka, Cipar, Makedonija, Danska, Portugal, Island. Sve nabrojano su lige od max 12 klubova s dvokružnim sustavom natjecanja + playoff. I ja bih rado da Hrvatska može imati kvalitetnu ligu sa 14 ili 16 klubova, ali to nije slučaj. 

Treće - Da, i? Zašto je to problem? S manje utakmica u domaćoj ligi ostaje ti više prostora za igrati međunarodna natjecanja. Zašto bi umjesto povećavali broj utakmica u ligi kad time samo liga samo bespotrebno produžuje i razvodnjava se kvaliteta da, zato što jedna pojedinačna utakmica manje znači u ukupnom plasmanu i u trećem krugu pogotovo imaš more utakmica koje se igraju reda radi jer su ekipe već zakucane u svojim pozicijama pa to onda ne liči na ništa.

Četvrto - manje klubova u playoffu (nek ih bude recimo 6) koji se igra na više pobjeda, veća kvaliteta i više neizvjesnosti. 

Vidi cijeli citat

Kup se igra i u drugin ligama ubačen u raspored... neki imaju i superkup prije sezone...

Pauze za blagdane od više dana nema nijedna domaća liga... pisa san ja osobno na forumu da bi se u nas tribalo uvest za Uskrs i neko mi je odgovoria da je to za iduću sezonu i izglasano. Viditi ćemo.

Liga počinje oko 1.10. ka i svuda...

Nabroja si dosta država sa domaćin ligama koje ja ne bi uzima za primjer kako bi nešta tribalo bit...

Odgode utakmice se nekad dogode u svakoj ligi, imaš li još primjera osib te između Cibone i Cedevite?

U predzadnjen kolu ove sezone samo su Zadar i Šibenka znali svoj plasman, a pričaš o predodređenin mistima.

Još bi uzeja playof sustav iz američkih sportova koji niko ne igra u Europi. Nisam Island provjeria pa me demantiraj ako oni igraju...

 

Ako ti se nešta ne sviđa, ne moraš gledat, a ako još iskrivljuješ činjenice, ne bi triba ni komentirat.

[uredio volin te Alkare - 24. lipnja 2026. u 18:36]
Dite časna roda
volin te Alkare
volin te Alkare
Željan dokazivanja
Pristupio: 14.08.2025.
Poruka: 199
24. lipnja 2026. u 18:41

gogsi30 je napisao/la:

To je zato šta svi gledaju samo sebe. I to je u redu. Dok svojim željama ili planovima ne diraš u druge klubove da bi tebi bilo dobro. 

Nije mi jasno zašto bi neko od najboljeg trojca triba reć ne igra mi se protiv nekoga tamo lošijeg 3 puta jer mi nije atraktivan protivnik. Zašto bi neko nauštrb tih manjih klubova bija povlašten? 

Tribali bi svi klubovi postići dogovor oko sustava natjecanja jer je to jedino ispravno, ali šta onda imaju manji klubovi ako se igra 22 kola. Koje to onda oni pravo imaju da igraju šta više jakih utakmica u sezoni, jer kako je nekima cilj igrat jake utakmice u abi, tako je nekima cilj igrat jake utakmice u premijerci. Pa makar to bija poraz od 30 razlike. 

Svako sam bira šta će igrat, ali pri tome ne bi smija drugima određivat šta će i kako će samo zato šta su u poziciji moći. Neka svako gleda sebe, ali ne nauštrb drugih koji su "manji". Jer i ti manji se bore za misto pod suncem i pokušavaju zaradit nešto za život. Koliko god to nekome sa strane izgledalo smišno ili nekvalitetno.

Da se dopunim - nemaju naši klubovi budžete za igrat 2 utakmice tjedno, ali to je onda njihova stvar, a ne stvar lige. To je njihova stvar treninga, logistike i menadžementa koji bi se triba dignit na veći nivo. Ako ne možeš pratit, jbga, doći će neko drugi ko može. Ali triba i njima dat za pravo da pokušaju, ako jedna ekipa nešto uspije više napravit, uspjeh je. 

Vidi cijeli citat

Sve si reka

Dite časna roda
Medvedenko14
Medvedenko14
Nedokazan i sumnjiv
Pristupio: 23.06.2023.
Poruka: 23
24. lipnja 2026. u 23:14

Kako bi se neznatno smanjio ukupan broj od 33 utakmice, moglo bi se postupiti na sljedeći način: Prvo, kružni format s domaćim i gostujućim utakmicama (22 utakmice), nakon čega slijedi podjela lige na tri tima: "prva skupina" (pozicije 1-4), kvalifikacijska skupina (5-8) i kolo ispadanja (9-12). Svaka skupina bi zatim odigrala još 6 utakmica (kod kuće i u gostima), što bi rezultiralo ukupno 28 utakmica po momčadi. Nakon toga bi uslijedilo doigravanje; ovdje bi se moglo razmotriti da se dvije najbolje momčadi izravno kvalificiraju za polufinale, dok se momčadi od 3. do 6. mjesta natječu u kolu doigravanja kako bi se odredili preostali polufinalisti.

Oprosti, hrvatski nije moj materinski jezik. - Sorry, Croatian is not my native language.
vakula
vakula
Mali dioničar
Pristupio: 23.06.2021.
Poruka: 5.612
25. lipnja 2026. u 00:31

za ovi sistem jos nisan nikad cuja... nasi najbolji klubovi ne bi trebali igrat prvi dio prvenstva. sve ostalo su prazne price.

mosa darza
mosa darza
Mali dioničar
Pristupio: 18.09.2013.
Poruka: 7.514
25. lipnja 2026. u 00:35

Dokle god HKS bude tvrdoglavo tražio da svi igraju sve od listopada, naši će klubovi u Europi služiti kao kanta za napucavanje jer na utakmice dolaze potpuno iscrpljeni.

Hks mora biti fleksibilniji prema abaligašima, kao što su ostali nacionalni savezi prema svojima.

Ili potpuno preskakanje prvog dijela sezone za one koji igraju eurokup/ligu prvaka uz aba ligu (kao npr cedevita, cluj), ili ako baš inzistiraju da igraju i domaće prvenstvo od starta, onda je potrebno smanjenje broja klubova u ligi i potpuna fleksibilnost i podređenost rasporedu tim klubovima koji državu predvode u Europi i regiji (iako to nema više veze s regijom samo)

Ako hks bude i dalje radio u inat abaligašima, nikad se naša košarka neće vratiti na stare staze slave.

[uredio mosa darza - 25. lipnja 2026. u 00:37]
gogsi30
gogsi30
Potencijal za velika djela
Pristupio: 09.11.2024.
Poruka: 1.757
25. lipnja 2026. u 00:38

vakula je napisao/la:

za ovi sistem jos nisan nikad cuja... nasi najbolji klubovi ne bi trebali igrat prvi dio prvenstva. sve ostalo su prazne price.

Vidi cijeli citat


Šta znači prvi dio prvenstva? I pretpostavljam da se podrazumijeva da su to Zd, St i Cib. A šta bi se dogodilo da npr Dubrovnik nađe privatnog sponzora i osvoji ligu za 2 sezone, jel onda Dubrovnik postaje jedan od tih najboljih? Ili je i dalje samo Dubrovnik? 

Anica11
Anica11
Željan dokazivanja
Pristupio: 27.05.2019.
Poruka: 307
25. lipnja 2026. u 07:32

Zna li netko s kojim igračima Dubrava raspolaže i koji su planovi?

Toni kukoč
Toni kukoč
Nedokazan i sumnjiv
Pristupio: 15.06.2026.
Poruka: 30
25. lipnja 2026. u 09:18

Pa ak zadar, cibona , Split,  ne žele igrati prvi dio prvenstva nek to ljepo javno vele  , nek ih hks izbaci i nek igraju privatnu ligu ad vardara pa do triglava . Ja ti velim da bi za 5 god. molili da se vrate. Jer bi tam bili zadnja rupa na svirali i brže bolje natrag. Pa kej vi stvarno mislite da recimo igraju finale alkar- Dubrovnik  da nebi bilo sve puno, da igraju na stadionu od 10.000 ljudi bilo bi se puno jer se igra za pehar .

JoeMazzulla
JoeMazzulla
Željan dokazivanja
Pristupio: 25.05.2025.
Poruka: 111
25. lipnja 2026. u 10:07

mosa darza je napisao/la:

Dokle god HKS bude tvrdoglavo tražio da svi igraju sve od listopada, naši će klubovi u Europi služiti kao kanta za napucavanje jer na utakmice dolaze potpuno iscrpljeni.

Hks mora biti fleksibilniji prema abaligašima, kao što su ostali nacionalni savezi prema svojima.

Ili potpuno preskakanje prvog dijela sezone za one koji igraju eurokup/ligu prvaka uz aba ligu (kao npr cedevita, cluj), ili ako baš inzistiraju da igraju i domaće prvenstvo od starta, onda je potrebno smanjenje broja klubova u ligi i potpuna fleksibilnost i podređenost rasporedu tim klubovima koji državu predvode u Europi i regiji (iako to nema više veze s regijom samo)

Ako hks bude i dalje radio u inat abaligašima, nikad se naša košarka neće vratiti na stare staze slave.

Vidi cijeli citat


ukratko, ovo je tvoje razmišljanje - dok god HKS želi da je liga, čija su oni krovna organizacija, bude glavna a ne privatna liga koju igraju 2 kluba iz HKS-a, mi nećemo ić naprid.


  • Najnovije
  • Najčitanije