U četvrtak ujutro planet nogomet lijepo je uzdrmala vijest da Zvonimir Boban napušta Uefu zbog strateškog razlaza sa šefom Aleksandrom Čeferinom, ali u našoj mikrogalaksiji bitno jače je odjeknula novost servirana nekoliko sati poslije: Boban je samo dan ranije posjetio Maksimir i započeo razgovore o povratku u Dinamo.
Naravno, u klub svoje mladosti ne misli se vraćati u savjetničkoj funkciji, niti političkim mačevanjem u Skupštini, kao nositelj neke od izbornih lista. Dogodi li se zaista comeback, koji mnogi dinamovci godinama zazivaju, Boban može doći samo kao predsjednik.
Prema izvorima Jutarnjeg, Boban je u srijedu stigao pod zapadnu tribinu na poziv Većeslava Bergmana, senatora u klupskom Izvršnom odboru, koji je tijekom klupskih previranja posljednjih godina lojalno držao stranu predsjedniku Mirku Barišiću. To u prijevodu može značiti samo jedno, da se 87-godišnji predsjednik ipak sprema na abdikaciju s prijestolja, i sada želi pripremiti teren za meku tranziciju vlasti.
Premda je nedavno prihvatio inicijativu Nikole Hanžela da se kandidira za još jedan četverogodišnji mandat, Barišić se u međuvremenu očito pokolebao pod pritiscima, ali ponosni predsjednički veteran ne misli tek tako kapitulirati pred naletima različitih interesnih koalicija. Ako silazi s vlasti, učinit će to pod vlastitim uvjetima, predajom štafete u ruke najboljem kandidatu.
Zahvalio na ponudi
Iako se zapravo dugo šulja oko stadiona, Boban je u Maksimiru osvanuo neočekivano, u trenutku kada se rasplamsava predizborna kampanja i nekoliko tabora slaže liste kucajući na vrata asova čija prezimena zvone među navijačima "plavih". Prije desetak dana kuloarima je tako prostrujala vijest kako su "boysi" upravo Bobana poželjeli vidjeti na vrhu svoje liste na izborima za Skupštinu, ali da se Zvone zahvalio na ponudi.
Velimir Zajec druga je karizmatična figura koje će se nekakav "dinamovac vulgaris" obično sjetiti kada se povedu razgovori o projektiranju buduće piramide vlasti, ali Bobana i Zajeca teško je vidjeti na istom plavom brodu.
Dragutin Kamenski treće je prepoznatljivo lice koje se proteklih tjedana pozicioniralo na toj sceni. Vlasnik Kamgrada, magnat iz građevinskog sektora, prihvatio je ideju nekih poslovno-političkih krugova da se kandidira za predsjednika, ali samo pod uvjetom da ne kvari planove Mirku Barišiću...
Ali vratimo se još malo Bobanovoj priči, njegovim motivima i ambicijama. Vijest prema kojoj u Uefi kuha od nezadovoljstva početkom prosinca objavilo je više engleskih medija. Kao kolovođa protesta prema Uefinu šefu Čeferinu predstavio se tada David Gill, nekadašnji istaknuti operativac Manchester Uniteda. Razlog pobune bila je Čeferinova želja da statutarnim driblingom sebi osigura mogućnost za četvrti predsjednički mandat (zanimljivo, istodobno je sličnu akciju u Fifi pokrenuo Gianni Infantino). Novost u ovoj priči jest ta sitnica da se Boban okrenuo protiv predsjednika koji ga je doveo u Uefu i nagradio ga mjestom šefa nogometa.
"Paradoksalno, ali Čeferin je bio taj koji je 2017. predložio paket reformi koje su trebale zaštititi Uefu i europski nogomet. Teško mi je shvatiti napuštanje tih vrijednosti, pogotovo u ovako delikatnom nogometnom trenutku. Ako bih okrenuo glavu i pristao na takve pogrešne odluke, išao bih protiv principa i onih općih vrijednosti u koje duboko vjerujem", objasnio je Boban svoju odluku u otvorenom pismu.
Silaskom s važne dužnosti Boban je praktično zaokružio osmogodišnji inozemni ciklus komponiran iz tri poglavlja. U travnju 2016. godine Boban je prihvatio poziv Fifina predsjednika Infantina da postane njegov osobni savjetnik za pitanja razvoja nogometa. Željan punokrvne nogometne akcije, tri godine poslije (lipanj 2019.) Boban je prihvatio poziv Milana da kao glavni strateg za nogometna pitanja osmisli kako bi trebala izgledati renesansa "rossonera". Odradio je odličan posao kada je u Stefanu Pioliju prepoznao trenera za budućnost (ubrzo isporučio "scudetto") te u Zlatanu Ibrahimoviću pronašao idealno "ljepilo" za svlačionicu, a nije loše prošao niti kada ga je CEO Ivan Gazidis najurio iz kluba. Nezakonit otkaz sudski je naplatio bogovskom odštetom (navodno 5,3 milijuna eura). I nije se dugo karizmatični kapetan "vatrenih" zadržao na ulici.
Nakon humanitarne utakmice Hrvatske i Slovenije, u ožujku 2021., Čeferin je pokleknuo pred naletom Bobanova šarma.
Nekoliko tjedana poslije 55-godišnjak je već imao ured u Uefinoj centrali u Nyonu. Kao šef nogometa, radio je, doznajemo, za mjesečnu plaću od 20 tisuća eura, zanimljiv novac, ali u top nogometnim ešalonima, objektivno - običan kikiriki. Mogao je Boban svoje znanje i iskustvo u međuvremenu daleko unosnije naplatiti na prestižnijim adresama. Dolazili su po njega iz Manchester Uniteda, ali planovi dviju strana nisu se poklopili...
A zašto bi se Boban vratio u Dinamo? Za početak, možda zato što duhom iz njega nije nikada niti otišao. Javna je tajna, recimo, da je proljetos savjetnički kumovao povratku Darija Šimića u klub. Boban je iskreni dinamovac, zaljubljen u plavi klub od malih nogu, navijačka ikona, a prema tumačenjima iz nogometnih krugova, on je i čovjek koji vjeruje da Dinamu nije vratio dovoljno. U plavom je dresu odigrao "samo" 109 utakmica i zamijenio ga za Milanov već prije 23. rođendana. Klubu bi se htio revanširati u svojim zrelim dužnosničkim godinama, u idealnom scenariju kao onaj koji će mu nakon sto godina obećanja isporučiti moderan stadion.