Koliko ljudi radi u Hajduku svekupno ? Ovo pitam bez zezancije i ako netko tko ima neka saznanja o tome, zna otprilike koliko je nužno da bi klub funkcionira( treneri, skauti, zdravstveni timovi, čistaćice,...), a koliko je višak koji je na sisi kluba i siše život svim navijačima i klubu ?
Hajduk je jedna velika tvrtka pred raspad Ex-Jug. u vrijeme masovne inflacije koja umjesto da racionalizira poslovanje, posluje toliko da održi čitav kadar nakačen na klub od zaposlenih, onih vanjskih bilo igrača i menadžera do onih koji se guraju u NO, Uprave i gdje sve ne...Ne mislim nužno da je financijski rasulo kao nekad, ali da se poslovanje temelji više da se održi kasta unutar kluba i van koja ima koristi nego interes kluba u rezultatskom, profesionalnom i poslovnom smislu.
Kao da gledate film, mi vidimo ono pred ekranom, gajimo neku viziju kluba kakav bi željeli da jest, idealiziramo i uzore vidimo u nekadašnjoj povijesti koja je bila slavna, u klubovima vani, pa čak i ovdje sa jasnom strukturom. No, set u ovom slučaju je sasvim drugačija zbilja. Klub postoji da zadovolji uzak krug i po izjavama Gattusa, Leke, Dabrauskasa se vidi da ne postoji čista hijerarhija koja je nužna za organizaciju i uspjeh.
To se vidi po tome što neki igrači kontriraju javno treneru jer znadu da mogu i da imaju podršku čelnih ljudi, a onda ti nemaš disciplinu, kao klinci kad trče roditeljima jer mu nastavnik zada više zadaće i onda roditelji idu špotat nastavnike, pa se svi čude zašto nam je obrazovanje loše. Slično je i ovdje, često su razne spletke, kao sapunica gdje nogomet padne u drugi plan, kad čujete vani nogometaše njihov jedini zadatak je doći na trening i SLUŠATI upute trenera, kad igrač postane veći od kluba onda leti van, a veći si i kad nemaš poštovanje prema klubu na bilo koji način, uključujući i zalaganje...
Što sam stariji, to više mislim da se Hajduk namjerno sabotira iznutra. Neki žele da klub ostane na ovoj razini, dovoljno da bude krava muzara, a opet nedovoljno da bude išta više od toga, navijači i onako su se već privikli na ovakvo stanje. Često sam mislio da su to neki ispadi i bedastoće u potezima, no serija takvih stvari pokazuje da se radi o obrascu, svaki put kad klub uhvati neku iskru se dogodi neka neočekivana situacija, neki otkaz, intervju iz svlačionice, izvadi se neka stara izjava predsjednika ili traži neki kodeks...i onda stvari krenu nizbrdo...