johnny_m je napisao/la:
Teddy Riner je napisao/la:
Koeficijent tekuće likvidnosti je veći od 1 i to je najbitniji podatak za stabilno poslovanje.
Ipak, ako uzmemo u obzir samo unovčivu imovinu kratki smo nekih 2,5 do 3 milijuna eura za zdravu bilancu.
Realni gubitak prošle financijske godine je malo više od 2 milijuna eura jer 10 milijuna kuna je trošak amortizacije.
Posebna napomena za one koji se vole razbacivati pojmom "dug": Ako smo zadnje dvije godine poslovali s ukupnim gubitkom 55 milijuna kuna to ne znači da je dug 55 milijuna.
Dobra stvar je da teoretski možemo ove godine poslovati s ogromnim dobitkom i nećemo platiti ni lipe poreza na dobit.
Vidi cijeli citat
Teddy Riner je napisao/la:
Da dočaram još par stvari jer su ljudi ovdje ludi za pojmom "dug".
Uzmimo za primjer da poduzeće digne dugoročni kredit na 100 milijuna kuna. Kredit nije ni prihod ni rashod, ali je obaveza. Poduzeće dakle u trenutku dizanja kredita ima dug 100 milijuna kuna, no to ne utječe na financijski rezultat, on je na nuli, nema gubitka. Također, taj dug nije dospjeli dug jer je kredit dugoročan. Poduzeće dakle unatoč dugu od 100 milijuna kuna nema kratkoročnih problema, dapače opastat će bez problema jer ima 100 milijuna kuna keša na žiro-računu.
Ajmo reći da je to isto poduzeće zaključilo poslovnu godinu s dobitkom od 10 milijuna kuna. To je super za pohvaliti se na skupštini, ali poduzeće svejedno još ima 100 milijuna kuna duga za kredit. No i dalje nema problema s poslovanjem jer je izrazito likvidno.
Ili, uzmimo da neko poduzeće ima dosta dugotrajne imovine nabavljene u prethodnim razdobljima. Redovnim stopama trošak amortizacije na razini godine bi bio 8 milijuna kuna. Poduzeće ostvaruje dobit bez amortizacije 10 milijuna kuna, na što bi trebalo platiti 1,8 milijuna kuna poreza na dobit. No, da bi izbjeglo plaćanje poreza poduzeće se odlučuje koristiti udvostručene stope amortizacije te namjerno završava poslovnu godinu u gubitku od 6 milijuna kuna. "Dug" poduzeća na 31.12. je u obe situacije identičan, neovisno o tome je li završilo 10 milijuna kuna u dobiti ili 6 milijuna kuna u gubitku.
Ovo su naravno jako simplificirani primjeri čisto da pospiješe razumijevanje pri čitanju nekih stavki financijskih izvještaja.
Vidi cijeli citat
Kratki tečaj ekonomije za one koji žele znati više, a ne da im se
ulaziti dublje u materiju.
Bilanca je apsolutni must have ako želiš proučiti nečije poslovanje
i krvnu sliku iako se i ona da frizirati.
Napisa sam da su nam bolja izvješća ove godine sa većim minusom. Čovik je lipo gore pojasnija osnove osnova, a caka ovakvih ima milijun. Gubitak od 135milkn akumulirani praktički može se gledat na način da je od toga 70-80% stadion koji se amortizira, a nije u tvom vlasništvu. Onih godina stabilizacije smo poslovali u minusu jer nas je ta amortizacija bušila dobar niz godina.
Mene primjerice veseli koef tekuće likvidnosti. Mi smo smanjili kratkoroćne obveze masu(zaboravija sam od jučer), a dugoročne su se povecale minimalno. Prihod od registriranih igrača nam je trenutno nekih 35mil kn ove sezone i očito onaj dio od Pašalića šta smo dobili je uvelike pomoga u svemu ovome da strojimo stabilno. Način na koji smo to dobili je dokaz da je srića pokucala na naša vrata barem u jednom trenutku kad nam je to trebalo. U 2022. godini najveći potencijal di možemo dobit veliki iskorak su ulaznici i matchday. To je ono na čemu rezultatski možemo radit i to mislim na domaće prvenstvo. Na ono šta i drugi utjeću to je Europa. Nama je Europa prihoda sada sa ovim cijenama po mojoj procjeni nekih 10mil€. A ako prvesntvo već ne možemo mlatnit onda nam taj kup(kako stvari stoje EL) donosi iskorak u svemir šta se financija tiće. Ja bi čak reka da je preporučljivo poslovat na ovako 2-4 mil€ gubitka, ako likvidno nisi upitan.