HNK Rijeka 2013/2014

USF1926
USF1926
Mali dioničar
Pristupio: 06.03.2012.
Poruka: 6.359
24. kolovoza 2013. u 05:34
 
GABRIELE VOLPI TALIJANSKI BIZNISMEN KOJI 37 GODINA RADI NA CRNOM KONTINENTU ODUŠEVLJEN AMBIJENTOM NA UTAKMICI SA STUTTGARTOM
NAJPRIJE STADION PA... 
Sviđa mi se ideja o prostoru na Delti
Vidio sam stadion Juventusa, izvan grada je, veliki prostor za parking, mislim da bi se moglo tražiti takvo rješenje. Vidjet ćemo s Gradom. U svakom slučaju stadion mora i – zarađivati. Dućanima, trgovačkim centrom... Sviđa mi se ideja o prostoru na Delti. U centru je grada, puno prostora – kaže Gabriele Volpi 

Razgovarao Orlando RIVETTI
 
Gabriele Volpi * Foto: M. ANIČIĆNije došao jahtom Gi-Vi, doletio je zrakoplovom, u društvu Maurizija Settija, predsjednika Nogometnog kuba Verona (novog člana Serie A, u subotu otvara sezonu s Milanom), te švicarskog bankara Francesca Cuzzocree, direktora Social Sporta (predsjednika Nadzornog odbora HNK Rijeka), i odletio s Krka dan poslije fešte nogometa na Kantridi. Gabriele Volpi je već u osam bio svjež i spreman za razgovor kod Bevande, iako se od stola s ribljim specijalitetima rastao tek oko tri ujutro. Sedamdeset mu je godina...
    Ovog ga ljeta nije bilo u Kvarnerskom zaljevu.
    – Plovio sam po Siciliji, pa otišao u Barcelonu na vaterpolsko svjetsko prvenstvo, malo do Malte. Bilo je puno radnih sastanaka. Sat vremena leta i čarobna Opatija liječi dušu i tijelo. Nažalost, još moram raditi, obveza je puno. Letim za Speziju, počinje sezona Serie B pa u Napulj na sastanak s dopredsjednikom Angole... 
    Nogometaši Rijeke ponudili su u četvrtak predstavu za pamćenje, kao i navijači. Rijeka je slomila bundesligaša, publika je priredila festival navijanja? 
    – Zadovoljan sam i sretan. Uživao sam u igri i ambijentu. Drago mi je zbog Damira Mišković, veoma važnog čovjeka naše tvrtke, pokazao je da je sposoban i na sportskom polju, u nogometu, a ne samo u poslu. Čestitke sportskom direktoru Juričiću, treneru Keku koji me je oduševio svojim poimanjem nogometa. Srcem i mudrošću nadigrao je velikog suparnika. Dva sata sam na Kantridi živio kao u bajci. Ulaganje u HNK Rijeka, nakon La Spezije i Abuje u Nigeriji, bio je pun pogodak. Imamo dobru suradnju s Veronom.     
    
Na dobrom putu

    Sve je počelo u siječnju 2012. godine kada ste poručili da ste spremni ulagati u HNK Rijeka. Klub je spašen od bankrota. U sedamnaest mjeseci od olupine za rezalište postao je – ljepotica Jadrana? 
    – Nije novac formula uspjeha. Naša je filozofija stvaranje zdravog kolektiva, dobro organizirani klub. Razumljivo mora imati financijske uvjete za život. Dinamo je u HNL-u još uvijek neprikosnoven, pripremit ćemo se... 
    Za osvajanje naslova? 
    – Tu odlučuju i vanjski faktori, osim organizacije kluba. Bitno je da igrači napreduju do razine da svojim snagama Rijeka može u bitku za naslov. Izgradnju stadiona stavio bih ispred osvajanja naslova. Najprije uvjeti pa lov na Dinamo. 
    Stadion je, vidjelo se u susretu sa Stuttgartom, pretijesan za ovu novu Rijeku? 
    – Vjerojatno bi došlo i 20.000 ljudi da postoje uvjeti na stadionu. Osim stolica moramo ponuditi i komoditet, da se gledatelji osjećaju ugodno u natkrivenom prostoru. Napravili smo centar za mlade na Podmurvicama, počeli smo razgovore o novom stadionu. Moramo analizirati financijsku konstrukciju, amortizaciju... 
    Predsjednik Mišković rekao je da je projekt u naprednoj fazi...? 
    – Svakako. Mišković na tome radi nekoliko mjeseci. Nakon utakmice sa Stuttgartom razgovarali smo s gradonačelnikom Vojkom Obersnelom. Potvrdili smo interes zaklade Social Sport i HNK Rijeka. Klub je 70 posto u našim rukama, 30 posto u vlasništvu grada, koji mora znati koji su nam planovi i ciljevi. Obersnel je izuzetno zainteresiran, dakle na dobrom smo putu. 
    Mišković radi dobar posao na Kantridi, ali i u vašem Orlean Invest Holdingu je visoko pozicioniran? 
    – Moramo razdvojiti sport i tvrtku. Kod nas je nedvojbeno jedan od najvažnijih direktora, a u nogometu, manje važnom na profesionalnom planu, pokazuje odlike vrhunskog menadžera.     
    
Prvo lokacija pa projekt

    Koliko je uposlenika trenutačno u vašem holdingu? 
    – 20.000 ljudi. 
    Koliko je ove godine izdvojeno u zakladu Social Sport za sportske i socijalne projekte?
    – Imali smo promet od 2,5 milijarde dolara, a u Social Sport izdvojili smo 25.000.000 dolara. Za Rijeku, Speziju, Abuju i socijalne programe. Trust obitelji Volpi ušao je u korporaciju OANDO (5.000 uposlenika), kao drugi partner, bavi se plinom i drugim distribucijama nafte, a oni godišnje fakturiraju 4,3 milijardi dolara. Širimo svoju djelatnost i na Mozambik. Naša tvrtka raste, a Mišković je i u ovim projektima odgovorna osoba. 
    Po kojim se kriterijima dijeli novac? 
    – Cuzzocrea je naš »bankar«, obiteljski i zaklade Social Sport, kao i predsjednik Nadzornog odbora HNK Rijeka. Odbor analizira prijedloge i određuje kako podijeliti novac.
    Rijeka ima 1.800.000 eura godišnje? 
    – Više! To je samo za osnovnu djelatnost, funkcioniranje kluba. Tu treba dodati novac uložen u projelaznom roku, te odobrene investicije za radove na sportskim centrima. Dakle, za kupovinu igrača i izgradnju stadiona. 
    Vratimo se na temu stadion? 
    – Užurbano, nakon što sam doživio atmosferu u susretu sa Stuttgartom. Najprije moramo izabrati lokaciju, izabrati projekt, sigurno će biti natkriven, za 15.000 sjedećih mjesta. Grad nam mora ponuditi svoj prijedlog lokacije. 
    Kantrida je jedan od najljepših stadiona na svijetu, ali danas se traži funkcionalnost... ? 
    – Stručnjak sam za logistiku u naftnoj industriji, a ne za stadione... Šalim se, vidio sam stadion Juventusa, izvan grada je, veliki prostor za parking, mislim da bi se moglo tražiti takvo rješenje. Vidjet ćemo s Gradom. U svakom slučaju stadion mora i – zarađivati. Dućanima, trgovačkim centrom... Sviđa mi se ideja o prostoru na Delti. U centru je grada, puno prostora.     
    
Oglas istine

    AC Spezia kreće s velikim ambicijama u novu sezonu nakon krize...? 
    – Sve je idealno nakon što sam se maknuo, jer o nogometu ne razumijem ništa. Novi je predsjednik Lamberto Taccoli, izabrao je odličnog sportskog direktora, trenera... Šest igrača Verone na posudbi i dva Rijeke, Čulinu i Klapana. Dobili smo Genou u Kupu, sada napadamo Pescaru. Prijatelj sam sa Settijem, predsjednikom Verone, ali dva igrača dao nam je Milan, po jednog Juventus i Fiorentina. Sa svima smo u dobrim odnosima. 
    Osim s vašim sportom, odnosno vaterpolskim savezom, Italije i Europe? 
    – Dojadilo mi da me vuku za nos talijanski i europski savez. Povukao sam se, nije me bilo godinu dana, ali vratila me ljubav prema Reccu, gdje sam rođen i gdje sam igrao, za 100. godišnjcu kluba. Na nepravdu da Recco mora u kvalifikacije, a Brescia je dobila wild card za Ligu prvaka, reagirao sam plaćenim oglasom u svim talijanskim novinama. Brescia je triput bankrotila u deset godina, nikada nije osvojila Kup prvaka, ne plaća igrače, a mi smo osvojili osam prvenstva Italije zaredom, igrali sedam finala Lige prvaka. Apsurdno. Apel CONI-ju (talijanskom olimpijskom odboru), da pravila budu ista za sve. 
    Koliko ste potrošili za oglase istine
    – Zna moj tajnik. Bit će 30.000 eura. Ne žalim. 
    Prije godinu dana bili ste napustili vaterpolo, Pro Recco, ali i Primorje
    – Ne bi bilo korektno financirati Primorje nakon što sam napustio sve ostale talijanske klubove. Sada, za 100. godišnjicu angažirali smo Ivovića, Jokovića, Madarasa... Želimo europsku krunu. Primorje? Predrag Sloboda je sjajan i sposoban čovjek, uspjet će i bez naše pomoći. Susret ćemo se u europskom finalu. 
    Rukometni projekt Zamet nije uspio
    – Nisam detaljno upoznat s tom problematikom. Mišković je vodio računa o tome. Koliko znam, počeli su ispadati kosturi iz ormara. Platit će se stara potraživanja, a onda čekati bolja vremena. Da se, eventualno, klub organizira. Mišković kontrolira hrvatski sport kada je u pitanju Social Sport. Na njemu je vagati kome pomoći.     
    
Uvijek na dispoziciji

    Sport i biznis? 
    – Ne prihvaćam. Pomažemo razvoj sporta, naglasak je na mladima, tamo gdje smo rođeni. Spezia, Rijeka... Ne kupujem engleske klubove.
    Pozzo, gazda Udinesea, ima ekipu u Španjolskoj i Engleskoj? 
    – On je jedan od rijetkih koji stvara novac, zarađuje, s nogometom. Nema mu premca u Italiji. Dok Milan, Juventus, Inter... troše od 60 do 100 milijuna eura godišnje. 
    Interist ste? 
    – Oduvijek. A Moratti je predsjednik koji je potrošio brdo novaca, sada želi prodati klub, dojadilo mu je soliti more. 
    Juventus je opet favorit? 
    – Je, drago mi je zbog mog prijatelja, direktora Marotte, napravio je veliki posao. 
    Riječani imaju dvije želje, stadion i naslov prvaka? 
    – Lakše će biti sagraditi stadion. Upoznao sam Mamiće, Zdravka i Zorana, imaju znanja i iskustva. Mišković je predsjednik tek nešto više od godinu dana. Stvorio je ozbiljan klub, uložili smo u Pomorac, napravili teren za mlade. 
    Stuttgart je bio dar vama? 
    – Prije Miškoviću i njegovoj obitelji. Dokazao je da nije samo sjajan djelatnik naše tvrtke, već da uspješno vodi klub voljenog grada po novom konceptu. S obzirom na to da sam lider tvrtke, veliko je to zadovoljstvo. Uvijek ću mu biti na dispoziciji.
 
Si Spiritus pro nobis, quis contra nos?
USF1926
USF1926
Mali dioničar
Pristupio: 06.03.2012.
Poruka: 6.359
24. kolovoza 2013. u 05:35
 
SPEKTAKL NEZABORAVNA ATMOSFERA
Ni provokacije nisu pokvarile feštu

Snimili Silvano JEŽINA, Roni BRMALJ i Damir ŠKOMRLJ
 
RIJEKA » Lijepa slika na Kantridi uoči utakmice. Navijači u plavo-bijelim i crveno-bijelim obilježjima zajedno su iščekivali početak utakmice na šankovima podno istočne tribine krateći vrijeme ugostiteljskom ponudom i zajedničkim fotografiranjem. Nije bilo prijekih pogleda, kamoli nekih drugih nekontroliranih emocija koje bi mogle izazivati neki incident sve dok se stadionu nije približila skupina od nekoliko stotina »Stuttgartovih« ultrasa. Dio njih, očito dobro upoznat s prilikama na Balkanu (vjerojatno i korijenima s prostora bivše Jugoslavije), »pozdravljao« je navijače »Rijeke« s tri prsta, što nisu svi mogli mirno otrpjeti. Poletjele su plastične čaše pune piva, a brza reakcija policijskih snaga spriječila je eskalaciju sukoba. I bolje da je tako jer to bi definitivno bacilo mrlju na idilično ozračje koje je vladao na i oko stadiona zahvalju
Privedena 21 osoba 
    
    Utakmica Rijeke i Stuttgarta prošla je bez značajnijih sigurnosnih problema. Jedini manji incident zbio se prije početka utakmice s gostujućim navijačima. Radi uspostavljanja narušenog javnog reda i mira prema skupini navijača gostujuće momčadi prilikom dolaska na stadion policija je uporabila sredstva prisile, tjelesnu snagu i gumenu palicu. Tijekom ovog javnog okupljanja nije bilo ozlijeđenih navijača niti policijskih službenika. 
    Prije za vrijeme i nakon utakmice ukupno je privedena 21 osoba, i to 15 navijača domaće i 6 navijača gostujuće momčadi. Četrnaest domaćih navijača te 6 gostujućih bilo je pod utjecajem alkohola, jedan navijač domaće momčadi je narušavao javni red i mir. Kod 6 osoba policija je pronašla nedozvoljena pirotehnička sredstva (tzv. bengalke). (I. M.)
 jući primjerenom ponašanju većine domaćih i gostujućih navijača. Kantrida je prošloga četvrtka i u tom smislu odisala – europski. Sve je bilo na visokoj razini, a posebno će se pamtiti i Armadina koreografija, plavo bijela simfonija boja i zvukova na čemu bi riječkim navijačima mogli pozavidjeti i puno brojnije i poznatije navijačke skupine iz Europe. U nezaboravnu riječku nogometnu feštu uklopili su se i ostali navijači. Teško se sjetiti kada su se »istok« i »zapad« nadglasavali u bodrenju domaće momčadi i kada je jedna utakmica izazvala toliko emocija na tribinama. Neki nakon drugog Kvržićevog pogotka nisu mogli suspregnuti suze radosnice, a mnogi su neposredno nakon utakmice počeli planirati put u Stuttgart na uzvratni susret. Ako je suditi po raspoloženju nakon utakmice u Njemačku će barem deset posto razdraganog mnoštva koje se okupilo pod stijenama prošloga četvrtka i zajedno s igračima i trenerom Kekom ispisivalo jedno od najupečatljivijih poglavlja u povijesti kluba.

I. VOLARIĆ

 
Si Spiritus pro nobis, quis contra nos?
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 05.03.2013.
Poruka: 2.781
24. kolovoza 2013. u 07:56
Šta je sad ovo?! Šta nije riješena lokacija stadiona već?
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 25.06.2013.
Poruka: 610
24. kolovoza 2013. u 08:01
nemam običaj ići na topice drugih klubova (nisam nešto aktivan ni na svom :D ), ali sam morao doći da čestitam. Odlična izvedba, ali naivno primljen gol. Svejedno, čestitke, i samo hrabro u uzvratu i EL vam ne gine.

Sretno!
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 22.06.2013.
Poruka: 94
24. kolovoza 2013. u 10:34
Iz SN
Dobili su lijepu nagradu za trijumf nad bundesligašem.
Kek:Jesu.Trening nije bio u 10 nego u 11 !
RobiRi
RobiRi
Potencijal za velika djela
Pristupio: 19.04.2013.
Poruka: 2.916
24. kolovoza 2013. u 10:47
Red, rad i disciplina 
Tisuće želja, na svakoj isto piše - RIJEKA PRVAK - Za to cijeli Kvarner diše
nazgul1hr
nazgul1hr
Nedokazan i sumnjiv
Pristupio: 16.12.2010.
Poruka: 46
24. kolovoza 2013. u 11:27
"Sviđa mi se ideja o prostoru na Delti. U centru je grada, puno prostora."

Delta? Moram priznat da mi to zvuči interesantno.
Gdje bi to bilo, tamo gdje su sad ona skladišta Exportdrvo?
RobiRi
RobiRi
Potencijal za velika djela
Pristupio: 19.04.2013.
Poruka: 2.916
24. kolovoza 2013. u 11:57
Ne... To je bio jedan od planova i on je bio najizgledniji, ali nisu to levati, znas da imaju jos minimum 5 opcija
Tisuće želja, na svakoj isto piše - RIJEKA PRVAK - Za to cijeli Kvarner diše
RobiRi
RobiRi
Potencijal za velika djela
Pristupio: 19.04.2013.
Poruka: 2.916
24. kolovoza 2013. u 12:42

Dražen Pilčić  i Miha Blažić (Koper) ubuduće u istom dresu
 

Dražen Pilčić potpisao je dvogodišnji ugovor s Koperom! Sada već bivši napadač Rijeke sporazumno je raskinuo ugovor s riječkim prvoligašem i karijeru nastavlja u Koperu. Pilčić je u Koper otišao bez odštete, Rijeka potražuje određeni postotak od budućeg transfera.

Pilčić se početkom sezone vratio u Rijeku iz Pomorca kao najbolji strijelac i igrač Druge HNL. Prošao je uvodni dio priprema, odigrao nekoliko utakmica, ali nije zadovoljio kriterije Matjaža Keka.Rastanak je bio neminovan, a Koper se doima dovoljno izazovna sredina za Pilčića.

Tisuće želja, na svakoj isto piše - RIJEKA PRVAK - Za to cijeli Kvarner diše
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 14.12.2012.
Poruka: 206
24. kolovoza 2013. u 12:44

KEK LEGENDA! 

Dobili su lijepu nagradu za trijumf nad bundesligašem?

- Jesu. Trening nije bio u 10 nego u 11!

  • Najnovije
  • Najčitanije