Prema odredbama izmjena i dopuna Zakona o sportu (donesenih u Saboru 9. kolovoza 2015.) Hrvatski bi nogometni savez do 9. veljače trebao napraviti preustroj. Izvjesno je međutim kako se to neće dogoditi...
- Radi usklađivanja sa zakonskim obavezama prije Skupštine HNS-a trebale su se održati sjednice na županijskoj razini. Međutim, ni jedan Županijski nogometni savez nije održao skupštinu. Prema mojim saznanjima iz središnjice HNS-a poručili su županijskim tajnicima kako ne trebaju sazivati skupštine, jer će Ustavni sud ionako taj zakon ukinuti – tvrdi odvjetnik Ivan Brleković, nekadašnji dopredsjednik HNS-a i koautor Statuta nogometne organizacije.
U HNS-u usvojene zakonske odredbe drže spornima. Ustavnom sudu je HNS uputio zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o sportu. I to drugi put... Prvi je zahtjev, naime, povučen. Zašto?
- Dogodilo se nešto nepredviđeno. \'\'Pukla\'\' je afera. Istragom je utvrđeno da su Zdravko Mamić i sutkinja Ustavnog suda Slavica Banić bili u posrednom kontaktu. Ne bi li ublažio negativne posljedice afere, HNS je povukao zahtjev. Status quo je potrajao dok se nije formirala nova Vlada Republike Hrvatske. Sada je zahtjev ponovno aktiviran. Očigledno u HNS-u smatraju da će im sada zahtjev lakše proći. Osobno ne vjerujem u to. Nova se vlast tek konstituirala. De facto još nije profunkcionirala. U HNS-u žele to iskoristiti i zabiti gol iz zaleđa novoj Vladi. Meni se to čini kao diletantski potez. Pokušaj šamaranja vlasti od koje očekuješ pomoć.
Koja je suština zahtjeva HNS-a?
- Nema sumnje, intencija je HNS-a da od Ustavnog suda iskamči suspenziju izmjena i dopuna Zakona o sportu, odnosno odredaba koje im smetaju. Već smo doživjeli sličan primjer. Prošle je godine suspendiran cijeli Obiteljski zakon. Prošlo je 11 mjeseci do njegova konačnog usvajanja. Zakon o sportu mogao bi biti i duže \'\'na ledu\'\'.
Koje su točke prijepora u izmijenjenom Zakonu o sportu?
- Zahtjev HNS-a temelji se na povredi slobode udruživanja. No, ta je problematika propisana Ustavom i konvencijom zaštite ljudskih prava. Sloboda udruživanja ne podrazumijeva apsolutnu slobodu. To bi dovelo do anarhije. Eklatantan je primjer Lokomotiva. Zakonodavac ima pravo, ali i obvezu takve stvari ispravljati. Regule udruživanja postoje. Pogubno je ako se sloboda udruživanja tumači kao ograničavanje tuđih sloboda unutar sustava.
Očitovanje Ustavnog suda međutim ne odgađa primjenu usvojenih izmjena i dopuna Zakona o sportu. Zbog neizvršavanja zakonskih obveza HNS bi mogao biti izložen sankcijama.
- Nažalost, zakonske su izmjene pisane na brzinu i pod utjecajem interesnih skupina. Nositelj inicijative Srđan Gjurković, zbog svoje je dosljednosti i upornosti srozan na izbornoj listi i nije izborio novi zastupnički mandat. Temeljni je nedostatak zakona što praktički ne postoje sankcije za nepoštivanje zakonske regulative. Jedina kazna HNS-u bit će uskraćivanje sredstava iz Fonda za javne potrebe u sportu. S obzirom na sponzorske ugovore i sredstva od FIFA-e i UEFA-e, novac iz državnog proračuna u budžetu HNS-a predstavlja minornu stavku. Praktički, jedina sankcija HNS-u bila bi nekakva moralna osuda društva. Čak i da nije podnio zahtjev Ustavnom sudu, HNS bi nastavio s praksom nepoštivanja i izrugivanja sa zakonima RH. Gruba je pogreška zakonodavca što nije propisao privremenu ili trajnu suspenziju saveza. Ovako, HNS ostaje – država u državi.
Što u konkretnom slučaju može učiniti famozna sportska inspekcija, pompozna zamisao nekadašnjeg ministra Željka Jovanovića?
- Nota bene, sportska se inspekcija pokazala totalnim promašajem. Već 10. veljače sportska bi se inspekcija morala pojaviti na vratima HNS-a s pitanjem: Zašto niste proveli odredbe koje Zakon o sportu propisuje?
Međutim, čak i da se to dogodi, nema konkretnih sankcija za HNS. Sportska inspekcija može eventualno izdati naredbu da se u određenom roku HNS uskladi sa zakonom. Ako HNS to propusti učiniti, predviđena je smiješna novčana kazna od 10.000 do 50.000 kuna. Nažalost, i novi je ministar Predrag Šustar već u uvodnom obraćanju dao naslutiti kako u svom obuhvatnom resoru neće imati previše vremena baviti se sportom.
No, sportom kao ogrankom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, imao bi se baviti doministar (u medijima se kao kandidat najčešće spominje Dino Rađa).
- Hrvatski je sport u rasulu. Osnovni je razlog posvemašnja marginalizacija sporta i nezainteresiranost političkih struktura da se bavi problemima te društvene djelatnosti. Dodatni je problem što se doministrom najčešće imenuje bivši vrhunski sportaš, pozitivna osoba, ali nažalost bez znanja i kompetencija za taj posao. Otužno je vidjeti kako sportske legende bivaju bačene u bazen s aligatorima. U predizbornoj kampanji Most je obećavao reforme, red, rad, stručnost, poštenje... Sport im je krasna prilika za realizaciju tih obećanja.
Nezadovoljnim subjektima unutar HNS-a na raspolaganju je i Zakon o udrugama...
- Formalno, da. Zbog nepoštivanja zakonskih akata nezadovoljni član HNS-a može podnijeti tužbu Općinskom građanskom sudu u Zagrebu. Ako bi prvostupanjski sud udovoljio tužbi, HNS ima pravo žalbe i drugostupanjski postupak na Županijskom sudu u Zagrebu. No, poznata je činjenica da nekoliko sudaca s tog suda radi honorarno u tijelima HNS-a.
MLADEN BARIŠA
Dva 'sporna' članka
Koje članke Zakona o sportu HNS želi suspendirati? - Najviše ih žuljaju dva članka. Ponajprije onaj, koji iz sporta isključuje na tri godine svaku osobu s pravomoćnom presudom. Drugi je sporni članak onaj koji definira konstituiranje Skupštine HNS-a. Prema važećem zakonu Skupštinu čine po dva predstavnika deset prvoligaša te jedan zastupnik iz svakog Županijskog saveza. U Skupštini još mogu participirati predstavnici igrača i trenera. No, ne mislim da bi se sastavom Skupštine bitno promijenio i odnos snaga. Drukčiji bi jedino bio način lobiranja, ali sadašnja bi vlast ostala - smatra Brleković.
|
Izmanipulirana Jadranka Kosor
Ivan Brleković bio je stožerni suradnik Igora Štimca u kampanji za predsjednika HNS-a, u prosincu 2010. I danas smatra kako je pobjeda Vlatka Markovića bila politička, a ne sportska odluka. - Ona Skupština može se usporediti jedino sa 7. saborom HDZ-a, kad je Sanader, uz Glavaševu pomoć, pobijedio Pašalića. Nažalost, prevladala je odluka Predsjedništva HDZ-a kako neće poništiti neregularnu Skupštinu HNS-a. Presudnu je ulogu imala tada najmoćnija žena u državi, Jadranka Kosor. Međutim, ništa joj ne zamjeram. Znam da je bila izmanipulirana i prevarena od ljudi, koji su i nju kasnije izdali - tvrdi Brleković.
|