Sportnet forum

Dobrodošli na najbolji hrvatski sportski forum!

Pravila korištenja

OI 2016. - Odbojka

Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
03. kolovoza 2016. u 22:33
Minhen (Nemačka), 1972 - ženski turnir

Kao i u muškoj konkurenciji prvi put je primenjen sistem takmičenja po grupama. Na turniru je učestvovalo 8 timova podeljenih u dve grupe po 4 tima. Po dve prvoplasirane selekcije prolazile su u završnicu i borbu za medalje.

Grupu A činile su selekcije SSSR, Mađarske, J. Koreje i domaćina Zap. Nemačke, a grupu B selekcije Japana, Kube, Čehoslovačke i S. Koreje. 

Apsolutni favorit bile su odbojkašice SSSR, aktuelni olimpijski, svetski i evropski prvak. Najveće rivalke Japanke bile su olimpijske i svetske viceprvakinje, a Čehoslovačka viceprvak Evrope. Zapažen rezultat imala je i selekcija S. Koreje, koja je osvojila bronzu na SP '70 u Bugarskoj. Na igrama po prvi put nije bilo selekcije Poljske, koja je osvojila dve bronze na prethodna dva olimpijska turnira, a takođe i bronzu na poslednjem EP '71 u Italiji.

Osvajači medalja

1. SSSR

Vera Galushka, Tatyana Ponyayeva, Nina Smoleeva, Roza Salikhova, Lyudmila Buldakova, Tatyana Gonobobleva, Lyubov Turina, Galina Leontyeva, Inna Ryskal, Tatyana Sarycheva, Lyudmila Borozna, Nataliya Kudreva.

2. Japan

Sumie Oinuma, Noriko Yamashita, Seiko Shimakage, Makiko Furukawa, Takako Iida, Katsumi Matsumura, Michiko Shiokawa, Takako Shirai, Mariko Okamoto, Keiko Hama, Yaeko Yamazuki, Toyoko Iwahara.

3. S. Koreja

Ri Chun-Ok, Kim Myong-Suk, Kim Zung-Bok, Kang Ok-Sun, Kim Yeun-Ja, Hwang He-Suk, Jang Ok-Rim, Paek Myong-Suk, Ryom Chun-Ja, Kim Su-Dae, Jong Ok-Jin.

Iz grupe A dalje su prošli SSSR i J. Koreja sa 3-0, odnosno 2-1. SSSR je dobio međusobni duel sa 3-1. Iza su ostali polufinalista poslednjeg SP – Mađarska sa 1-2 i domaćin Zap. Nemačka sa 0-3. Iz grupe B dalje su prošli Japan sa 3-0 i S. Koreja sa 2-1. Japan je dobio međusobni duel sa 3-0 i završio grupnu fazu bez izgubljenog seta. Kuba je imala učinak 1-2, a Čehoslovačka kao aktuelni viceprvak Evrope je najviše razočarala sa 0-3. Osvojile su samo jedan set.

U polufinalu očekivano sigurne pobede Japana protiv J. Koreje sa 3-0 i SSSR protiv S. Koreje sa 3-1. U meču za bronzu S. Koreja je savladala J. Koreju sa 3-0 i posle bronze na SP '70, osvojila novu medalju na velikim takmičenjima. SSSR je u finalu posle velike borbe savladao Japan sa 3-2 i tako zadržao sve titule u svom vlasništvu.

Nakon meča za bronzu J. Koreja je uputila žalbu, jer je navodno najbolja igračica S. Koreje (Kim Zung-Bok) – muško. Izvršena su testiranja i žalba J. Koreje je odbijena. Iz J. Koreje su ponovo sumnjali da je Kim Zung-Bok na testiranjima zamenila Han Jong-Suk koja nije bila u sastavu za OI. Naravno, sve je ostalo na sumnjama

Detalj sa finalnog meča SSSR - Japan 3-2

Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
03. kolovoza 2016. u 22:35
Montreal (Kanada), 1976 - ženski turnir

Grupu A činile su selekcije domaćina Kanade, Japana, Perua i Mađarske. U grupi B igrali su SSSR, J. Koreja, Kuba i Ist. Nemačka koja se kvalifikovala sa posebnog kvalifikacionog turnira. Na igrama nije bilo S. Koreje i Poljske. 

Favoriti turnira bile su selekcije SSSR i Japana. Odbojkašice SSSR i dalje su bile aktuelne olimpijske i evropske (5 puta uzastopno, još dva puta u naredne 3 godine) prvakinje, dok su im titulu prvaka sveta ''preotele'' Japanke '74 u Meksiku. Na tom SP bronzu je osvojila J. Koreja, Mađarska je bila viceprvak Evrope, a Ist. Nemačka koja se kvalifikovala tek preko dodatnog turnira je osvojila bronzu na EP '75 u SFRJ.

Osvajači medalja

1. Japan

Shoko Takayanagi, Juri Yokoyama, Mariko Yoshida, Hiromi Yano, Takako Shirai, Mariko Okamoto, Echiko Maeda, Noriko Matsuda, Yuko Arakida, Kiyomi Kato, Katsuko Kanesaka, Takako Iida.

2. SSSR

Lyudmila Chernyshova, Larisa Bergen, Olga Kozakova, Natalya Kushnir, Nina Muradyan, Liliya Osadchaya, Nina Smoleeva, Lyudmila Shchetitina, Inna Ryskal, Anna Rostova, Lyubov Rudovskaya, Zoya Yusova.

3. J. Koreja

Yu Jung-Hue, Yu Kyung-Hwa, Jung Soon-Ok, Yoon Young-Nae, Park Mi-Kum, Ma Kum-Ja, Lee Soon-Ok, Lee Soon-Bok, Baik Myung-Sun, Jo Hea-Jung, Byon Kyung-Ja, Chang Hee-Sook.

Odbojkašice Japana osvojile su prvo mesto u grupi A sa 3-0 i bez izgubljenog seta. Dalje je prošla i Mađarska sa 2-1. Iz druge grupe prošli su SSSR sa 3-0 i J. Koreja sa 2-1. SSSR je dobio međusobni duel sa 3-1 kao i protiv Kube, dok im je Ist. Nemačka ''otkinula'' 2 seta.

U polufinalu sigurne pobede Japana i SSSR sa po 3-0 protiv J. Koreje i Mađarske. J. Koreja je ponovo igrala meč za bronzu i ovaj put slavila sa 3-1, dok je Japan u finalu bio ubedljiv protiv SSSR sa 3-0.

Japanke su, nakon Tokija '64, ponovo osvojile zlato ali ovaj put još dominantnije. Nisu izgubile nijedan set na turniru, što se nikada nije desilo u istoriji odbojke na OI. Ni pre toga, ni posle toga. I ne samo to, nego je samo J. Koreja u polufinalu uspela da osvoji dvocifren broj poena (15-13) u prvom setu. To je jedini set na turniru u kom je protivnik Japanki osvojio dvocifren broj poena.

Čak 9 odbojkašica kao i selektor Shigeo Yamada bili su članovi domaćeg kluba Hitachi. Bile su to poslednje igre za Innu Ryskal, odbojkašicu sa najviše medalja (4) u istoriji ženske odbojke na OI.

Detalj sa finalnog meča Japan - SSSR 3-0

Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
03. kolovoza 2016. u 22:36
Moskva (SSSR), 1980 - ženski turnir

Grupu A činili su domaćin SSSR, Peru, Kuba i Ist. Nemačka. U grupi B bili su Mađarska, Bugarska, Brazil i Rumunija. Zbog bojkota na igrama nije bilo Japana, SAD, J. Koreje i Kine. To su 4 od 6 najboljih selekcija sa SP '78 održanog takođe u SSSR. Preostale dve selekcije su SSSR i Kuba.

SSSR i Kuba su bile i najveći favoriti poprilično oslabljenog turnira. SSSR kao sedmostruki uzastopni prvak Evrope, a Kuba kao aktuelni svetski prvak. Zanimljivo, na SP '78 održanom u SSSR finale su igrali Kuba i Japan. Jedno od retkih finala u ženskoj odbojci bez SSSR. 

Osvajači medalja

1. SSSR

Nadezhda Radzevich, Nataliya Razumova, Olga Solovova, Yelena Akhaminova, Yelena Andreyuk, Irina Makogonova, Lyubov Kozyreva, Svetlana Nikishina, Lyudmila Chernyshova, Svetlana Badulina, Lidiya Loginova.

2. Ist. Nemačka

Ute Kostrzewa, Andrea Heim, Annette Schultz, Christine Walther-Mummhardt, Heike Lehmann, Barbara Czekalla, Karla Roffeis, Martina Schmidt, Anke Westendorf, Karin Puschel, Brigitte Fetzer, Katharina Bullin. 

3. Bugarska

Tanya Dimitrova, Valentina Ilieva, Silviya Petrunova, Anka Khristolova, Verka Borisova, Rumyana Kaisheva, Maya Georgieva, Tanya Gogova, Tsvetana Bozhurina, Rositsa Dimitrova.

Iz grupe A dalje su prošli SSSR sa 3-0 i Ist. Nemačka sa 2-1. SSSR je dobio međusobni duel sa 3-1. Najviše je razočarala Kuba koja nije prošla grupnu fazu nakon poraza od Nemačke 1-3 i SSSR 0-3. U drugoj grupi je bilo mnogo zanimljivije, jer su Bugarska, Mađarska i Rumunija imale skor 2-1. Bugarska je savladala Rumuniju 3-1, Mađarska istim rezultatom Bugarsku, a Rumunija je slavila 3-2 protiv Mađarske, izgubivši i 2 seta u poslednjem kolu protiv Brazila. Dalje su prošle Bugarska i Mađarska.

U polufinalu pobede SSSR protiv Mađarske 3-0 i Ist. Nemačke 3-2 protiv Bugarske. U meču za bronzu Bugarska je slavila protiv Mađarske sa 3-2, a SSSR u finalu protiv Ist. Nemačke sa 3-1. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Igre ostaju upamćene jer je na njima nastupila Vera ''Helena Mossa'' Leme, najmlađa odbojkašica koja je ikada zaigrala na OI. Reprezentativka Brazila imala je samo 15 godina na tim igrama. Inače, radi se o bivšoj supruzi selektora muške selekcije Brazila – Bernarda Rezendea i majci tehničara Bruna Rezendea.

Finale SSSR - Ist. Nemačka 3-1

https://www.youtube.com/watch?v=H1xgIdV9QqI
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
03. kolovoza 2016. u 22:38
Los Anđeles (SAD), 1984 - muški turnir

Na igrama je učestvovalo 10 reprezentacija podeljenih u dve grupe po 5 timova. Zbog bojkota igre su propustili osvajači medalja sa poslednjeg EP '83 (SSSR, Poljska, Bugarska) i reprezentacija Kube koja je osvojila srebro na poslednjem Svetskom kupu '81. Sovjeti su u tom trenutku bili apsolutni vladari jer su držali sve titule u svom vlasništvu. Bili su aktuelni olimpijski prvaci, sedmostruki uzastopni prvaci Evrope i dvostruki uzastopni prvaci sveta i pobednici Svetskog kupa. Njihovim neigranjem turnir je bio poprilično oslabljen, ali istovremeno i izjednačen, jer se ukazala šansa za Amere, Brazilce, Italijane i Argentince pre ostalih. Mada, nisu svi opravdali očekivanja. Kina, Tunis, Italija i J. Koreja su zamenili Sovjete, Poljake, Bugare i Kubance.

Osvajači medalja

1. SAD

Dusty Dvorak, Dave Saunders, Steven Salmons, Paul Sunderland, Rich Duwelius, Steve Timmons, Craig Buck, Marc Waldie, Chris Marlowe, Aldis Berzins, Patrick Powers, Karch Kiraly.

2. Brazil

Bernardo Rezende, Mario Oliveira, Antonio Ribeiro, Jose Montanaro, Rui Nascimento, Renan Dal Zotto, William Silva, Amauri Ribeiro, Marcus Freire, Domingos Lampariello, Bernard Rajzman, Fernando Avila.

3. Italija

Marco Negri, Pier Paolo Lucchetta, Giancarlo Dametto, Franco Bertoli, Francesco Dall'Olio, Piero Rebaudengo, Giovanni Errichiello, Guido De Luigi, Fabio Vulio, Giovanni Lanfranco, Paolo Vecchi, Andrea Lucchetta.

Iz grupe A dalje su prošli domaćin SAD i Brazil sa 3-1. Isti učinak je imala i J. Koreja, ali i slabiji set količnik. Podbacila je Argentina sa 1-3, trećeplasirana reprezentacija sa SP '82. Tunis je završio na poslednjem mestu sa 0-4. Ameri su savladali J. Koreju sa 3-0 i izgubili od Brazila 0-3. Brazil je poražen od J. Koreje sa 1-3. Možda i ključnu ulogu su imala 2 seta koja je Koreja izgubila od Argentine. 

Iz grupe B dalje su prošli Kanada i Italija sa 3-1, a isti učinak je imao i Japan. Kina sa 1-3 i Egipat sa 0-4 su zauzeli poslednja dva mesta. Italija je savladala Kanadu 3-1, Japan 3-2 Italiju, a Kanada je bila bolja od Japana sa maksimalnih 3-0. 

U polufinalu sigurne i ubedljive pobede Brazila protiv Italije sa 3-1 i SAD protiv Kanade sa 3-0. U meču za bronzu Italija je savladala Kanadu 3-0, a istim rezultatom Ameri su bili bolji u finalu od Brazila. Ameri su se revanširali Brazilcima za poraz u grupi, dok je Italija po drugi put na turniru savladala Kanadu. 

MVP - Steve Timmons (SAD)
Poenter - Kang Man-Soo (J. Koreja)
Napadač - Jose Montanaro (Brazil)
Bloker - Hugo Conte (Argentina)
Server - Jose Montanaro (Brazil)
Primač - Aldis Berzins (SAD)

Najpoznatija imena turnira

Karch Kiraly, Steve Timmons (SAD), Bernardo Rezende (Brazil), Franco Bertoli, Fabio Vulio (Italija), Glenn Hoag (Kanada), Daniel Castellani, Hugo Conte, Raul Quiroga, Waldo Kantor (Argentina)...

Iako je ostvaren na domaćem terenu, uspeh Amera itekako dobija na značaju ako se uzme u obzir:

- Da nisu učestvovali na OI od Meksiko Sitija '68
- Da su u tom periodu njihovi odbojkaši uglavnom igrali poluprofesionalnu/amatersku ligu ili odbojku na pesku
- Da su vezali 24 pobede uključujući i 4 pobede nad, u to vreme, dominantnim Sovjetima

Finale SAD - Brazil 3-0

https://www.youtube.com/watch?v=AwBFbrQSUHo
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
03. kolovoza 2016. u 22:39
Seul (J. Koreja), 1988 - muški turnir

Na turniru je učestvovalo 12 timova podeljenih u dve grupe po 6. To je format takmičenja koji se zadržao do danas, uz neke manje izmene u eliminacionoj fazi takmičenja. Italijani su po drugi put uzastopno učestvovali kao zamena za neku od ekipa koje su odustale (u ovom slučaju ponovo Kuba), a nakon propuštenih igara u Los Anđelesu ponovo su učestvovali Sovjeti. Očekivalo se finale između Amera i Sovjeta, što se na kraju i desilo. Međutim, ovaj put su Ameri bili prvi favorit turnira. Nakon olimpijskog zlata '84 osvojili su i Svetski kup '85, svetsko zlato '86, a zatim i zlato na Pan-Američkim igrama '87. Sovjeti su i dalje bili neprikosnoveni u Evropi sa 9 uzastopnih zlatnih medalja. 

Pored Kube na igrama nije bilo ni Grčke koja je osvojila bronzu na EP '87, dok je učestvovala Švedska koja je bila četvrta u Evropi. Pored Švedske preko dodatnih kval. turnira plasman su izborile još Holandija i Argentina.

Osvajači medalja

1. SAD

Troy Tanner, Dave Saunders, Jon Root, Bob Ctvrtlik, Douglas Partie, Steve Timmons, Craig Buck, Scott Fortune, Ricci Luyties, Jeff Stork, Eric Sato, Karch Kiraly.

2. SSSR

Yuriy Panchenko, Andrei Kuznetsov, Vyacheslav Zaytsev, Igor Runov, Vladimir Shkurikhin, Evgeni Krasilnikov, Raimonds Vilde, Valeri Losev, Yuri Sapega, Oleksandr Sorokalet, Yaroslav Antonov, Yuri Cherednik. 

3. Argentina

Claudio Zulianello, Daniel Castellani, Esteban Martinez, Alejandro Diz, Daniel Colla, Javier Weber, Hugo Conte, Waldo Kantor, Raul Quiroga, Jon Uriarte, Esteban de Palma, Juan Cuminetti.

GRUPA A - SSSR, Brazil 4/1, Švedska, Bugarska, Italija 2/3, J. Koreja 1/4
GRUPA B - SAD 5/0, Argentina, Francuska, Holandija 3/2, Japan 1/4, Tunis 0/5

Sovjeti su jedini meč u grupi izgubili od Brazila u poslednjem kolu nakon 2-0 u setovima, dok je Brazil jedini poraz doživeo od domaćina J. Koreje sa 2-3. To je bila jedina pobeda Koreje. U drugoj grupi, Ameri su imali problema samo sa Argentinom koju su savladali sa 3-2 nakon 0-2. Jeff Stork je praktično sam smanjio na 1-2 sa 11 osvojenih poena u trećem setu. Podsećam, tada su se setovi još uvek igrali do 15. Argentina je prošla dalje zahvaljujući boljem set količniku od Francuske i Holandije. Holandija je savladala Francusku sa 3-1, Francuska sa 3-0 Argentinu, a Argentina sa 3-0 Holandiju. Francuska kao viceprvak Evrope '87 i donekle Italija su najviše razočarale. Ipak, kod Italijana je došlo do smene generacija, pa je donekle i razumljivo što nisu prošli grupnu fazu. 

Sigurne pobede SAD i SSSR sa po 3-0 protiv Brazila i Argentine za očekivano finale. U meču za bronzu pobeda Argentine posle 5 setova, dok su Ameri u finalu savladali Sovjete sa 3-1. Na taj način, Ameri su postali i do danas ostali, jedna od dve selekcije koje su uspele da odbrane zlato. Druga je upravo SSSR, na prva dva olimpijska turnira '64 i '68. 

MVP - Karch Kiraly (SAD)
Napadač - Andrea Gardini (Italija)
Bloker - Steve Timmons (SAD)
Server - Ron Zwerver (Holandija)
Tehničar - Ferdinando De Giorgi (Italija)
Primač - Bob Ctvrtlik (SAD)
U polju - Eizaburo Mitsuhashi (Japan)

Mnogo velikih igrača tog vremena i mnogo debitanata koji će kasnije postati veliki igrači, a neki od njih i veoma uspešni treneri/selektori - Karch Kiraly, Steve Timmons, Vyacheslav Zaytsev, Daniel Castellani, Javier Weber, Hugo Conte, Waldo Kantor, Raul Quiroga, Jose Montanaro, Mauricio Lima, Ron Zwerver, Avital Selinger, Peter Blange, Eric Ngapeth, Laurent Tillie, Philippe Blain, Andrea Giani, Andrea Gardini, Andrea Zorzi, Ferdinando De Giorgi, Lorenzo Bernardi, Marco Bracci...

Finale SAD - SSSR 3-1

https://www.youtube.com/watch?v=WzL0lBETKOs
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
03. kolovoza 2016. u 22:40
Barselona (Španija), 1992 - muški turnir

GRUPA A - SAD, Italija, Španija, Francuska, Kanada, Japan
GRUPA B - Holandija, Kuba, Brazil, J. Koreja, Alžir, Unified Team***

*** - sve republike bivšeg SSSR sem Litvanije, Letonije i Estonije

Italijani su na turnir došli kao aktuelni prvaci sveta i viceprvaci Evrope. Sovjeti koji su nastupali kao članovi Unified Team-a bili su aktuelni prvaci Evrope '91, nakon što im je Italija '89 prekinula niz od 9 uzastopnih titula. Kuba je bila viceprvak sveta, a Holandija je na poslednja dva EP '89 i '91 osvojila dve bronze. Sovjeti su '91 osvojili i zlato u Svetskom kupu, dok je Italija bila dvostruki uzastopni pobednik Svetske lige '90-'91. Finalni turnir Svetske lige za '92 godinu je održan nakon OI, a zlato su ponovo osvojili Italijani. 

Ameri su izborili plasman kao aktuelni olimpijski prvaci, Brazil kao prvak Južne Amerike, a Holandija i Francuska preko kvalifikacionih turnira. Na igrama nije bilo Argentine, koja je osvojila bronzu u Seulu. Promenjen je sistem takmičenja, pa su prve 4 ekipe prolazile dalje i po prvi put se igralo četvrtfinale. 

Osvajači medalja

1. Brazil

Marcelo Negrao, Jorge Brito, Giovane Gavio, Paulo Silva, Mauricio Lima, Janelson Carvalho, Douglas Chiarotti, Antonio Gouveia, Amauri Ribeiro, Andre Ferreira, Alexandre Samuel, Talmo Oliveira.

2. Holandija

Martin Teffer, Henk-Jan Held, Ron Boudrie, Marko Klok, Ron Zwerver, Avital Selinger, Edwin Benne, Olof van der Meulen, Peter Blange, Jan Posthuma, Martin van der Horst, Ronald Zoodsma.

3. SAD

Eric Sato, Jeff Stork, Steve Timmons, Bryan Ivie, Douglas Partie, Bob Samuelson, Scott Fortune, Dan Greenbaum, Brent Hilliard, Nick Becker, Carlos Briceno, Bob Ctvrtlik.

GRUPA A - Italija, SAD 4/1, Španija 3/2, Japan 2/3, Kanada, Francuska 1/4
GRUPA B - Brazil 5/0, Kuba 4/1, Unified Team 3/2, Holandija 2/3, J. Koreja 1/4, Alžir 0/5

Četvrtfinale

Holandija - Italija 3-2
Kuba - Španija 3-0
Brazil - Japan 3-0
SAD - Unified Team 3-1

Sjajan meč između Italijana i Holanđana i verovatno jedan od najtežih poraza Italijana u istoriji njihove odbojke. Teško je reći da li su bili jači '92 ili '96 (kada su takođe izgubili od Holanđana i to u finalu, posle 5 setova), ali je sigurno da su Holanđani bili slabiji '92 nego '96. Pored toga, Italijanima se ''otvorilo'' zbog situacije oko SSSR-a, a ni Karch Kiraly više nije igrao čime su SAD bile znatno slabije. Holandija je povela, Italija preokrenula na 2-1, Holanđani bili ubedljivi u četvrtom, a zatim dobili peti posle velike borbe. Italija je izgubila dva finala ('96 Holandija, '04 Brazil) i još uvek nema zlato sa OI. Iz moje perspektive, rekao bih da su '92 bili najbliži zlatu, iako su ispali u četvrtfinalu. Da su dobili taj meč, ne bi imao ko da ih zaustavi do kraja, dok su '96 i '04 tu bili zaista jaki Holanđani i Brazilci. Pa čak i ona sjajna generacija SRJ iz Sidneja koja je dominantno osvojila zlato.

Sigurne pobede Brazila, Kube i SAD u preostala 3 meča. U polufinalnim mečevima pobede Holandije 3-0 protiv Kube i Brazila 3-1 protiv SAD. U meču za bronzu SAD su savladale Kubu sa 3-1, dok je Brazil u finalu bio siguran protiv Holandije 3-0. 

MVP - Marcelo Negrao (Brazil)
Napadač - Marcelo Negrao (Brazil)
Bloker - Ruslan Olikhver (Unified Team)
Server - Ron Zwerver (Holandija)
Tehničar - Mauricio Lima (Brazil)
Primač - Bob Ctvrtlik (SAD)
U polju - Scott Fortune (SAD)

Po drugi put uzastopno Zwerver i Ctvrtlik su proglašeni za najboljeg servera i primača. 7. mesto u Barseloni bio je najgori plasman SSSR-a u istoriji olimpijskih turnira za odbojkaše. Holanđani su bili najviša ekipa na turniru sa prosečnom visinom preko 2 metra. 

Na turniru su igrali: Mauricio Lima, Marcelo Negrao, Giovane Gavio, Peter Blange, Ron Zwerver, Jan Posthuma, Avital Selinger, Bob Ctvrtlik, Steve Timmons, Rodolfo Sanchez, Raul Diago, Fabio Vulio, Andrea Giani, Andrea Gardini, Lorenzo Bernardi, Marco Bracci, Andrea Zorzi, Paolo Tofoli, Dmitry Fomin, Ruslan Olikhver, Konstantin Ushakov, Rafael Pascual, Laurent Tillie...

Finale, Brazil 3-0 Holandija

https://www.youtube.com/watch?v=TK-aus_1OY0
alkatraz
alkatraz
Većinski vlasnik Foruma
Pristupio: 26.08.2013.
Poruka: 27.339
04. kolovoza 2016. u 18:56
HRT svaki dan prenosi žensku odbojku, bit će dobar turnir, ali velika šteta da nisu odabrali muški turnir.
možda su ipak žene odabrali jer se prenosi muški rukomet, vaterpolo i košarka.
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
06. kolovoza 2016. u 02:52
Da završim sa istorijatom ženske odbojke na OI. Sutra ujutru najava za Rio. Muška odbojka sutra u toku dana, pošto startuje tek u nedelju posle podne.

Los Anđeles (SAD), 1984 - ženski turnir

Na turniru je učestvovalo 8 timova podeljenih u dve grupe po 4 tima. Grupu A činili su Kanada, Japan, Peru i J. Koreja, a u grupi B su igrali Brazil, Kina, SAD i Zap. Nemačka. Kina je bila prvi favorit turnira, kao aktuelni svetski prvak '82 i pobednik Svetskog kupa '81. Među ekipama koje su imale šanse za dobar plasman bili su još i Japan, Peru i SAD. Kasnije će se ispostaviti da su upravo te 4 ekipe ''podelile'' 3 medalje, sa nešto drugačijim redosledom u odnosu na SP '82 održanom u Peruu.

Na igrama zbog bojkota nije bilo olimpijskog prvaka SSSR i evropskog prvaka Ist. Nemačke. Treća kvalitetna reprezentacija koja je propustila turnir je Kuba. Zap. Nemačka, J. Koreja i Kanada zamenile su pomenute 3 reprezentacije. Pošto niko iz Afrike nije pokazao interesovanje za učešćem, nastupio je Brazil sa spec. pozivnicom. 

Osvajači medalja

1. Kina

Hou Yuzhu, Jiang Ying, Lang Ping, Li Yanjun, Liang Yan, Su Huijuan, Yang Xiaojun, Yang Xilan, Zhang Rongfang, Zheng Meizhu, Zhou Xiaolan, Zhu Ling.

2. SAD

Jeanne Beauprey, Carolyn Becker, Linda Chisholm, Rita Crockett, Laurie Flachmeier, Debbie Green, Flo Hyman, Rose Magers, Kimberly Ruddins, Julie Vollertsen, Paula Weishoff, Susan Woodstra.

3. Japan

Yumi Egami, Norie Hiro, Miyoko Hirose, Kyoko Ishida, Yoko Kagabu, Yuko Mitsuya, Keiko Miyajima, Kimie Morita, Kumi Nakada, Emiko Odaka, Sachiko Otani, Kayoko Sugiyama.

Po očekivanjima u polufinale su prošli Japan i Peru iz grupe A, odnosno SAD i Kina iz grupe B. Japan je u međusobnom duelu savladao Peru sa 3-0, dok je domaćin SAD savladao Kinu sa 3-1. Japan je izgubio samo jedan set od J. Koreje, dok su Amerikanke igrale meč u 5 setova sa Brazilom. 

Japan je osvojio bronzu pobedom nad Peruom sa 3-1 i tako po drugi put slavio u međusobnom duelu. Kina je u finalu savladala SAD sa 3-0, revanširala se za poraz u grupi i pokvarila planove domaćinu o ''duploj tituli'' (SAD osvojio zlato u muškoj konkurenciji). Najzaslužnija je bila današnja selektorka Lang Ping, koja je proglašena za MVP turnira.

Na kraju, nešto drugačiji poredak nego na SP '82, kada su medalje osvojile Kina, Peru i SAD, a Japan ostao bez medalje. 

Finale, Kina 3-0 SAD

https://www.youtube.com/watch?v=2A2noHCENAE
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
06. kolovoza 2016. u 02:54
Seul (J. Koreja), 1988 - ženski turnir

Grupu A činili su SSSR, Ist. Nemačka, J. Koreja i Japan, a u grupi B igrali su Kina, SAD, Brazil i Peru. Kina je ponovo bila prvi favorit, ovaj put čak apsolutni favorit. Radilo se o timu koji je bio dvostruki uzastopni svetski prvak i pobednik Svetskog kupa, a ujedno i aktuelni olimpijski prvak. Ist. Nemačka je bila aktuelni prvak Evrope i tim koji je osvojio 2 od poslednja 3 EP, i na taj način prekinuo dominaciju SSSR sa 7 uzastopnih zlata na EP. 

SSSR je nakon propuštenih igara u LA izborio plasman preko kval. turnira održanog u Italiji. Radilo se o viceprvaku Evrope, dok je viceprvak sveta Kuba ponovo propustila igre zbog bojkota. Jedna od boljih ekipa tog vremena bio je i Peru, predvođen Ceciliom Tait. Osvojile su srebro i bronzu na SP '82 i '86, a takođe igrale i polufinale OI '84. Olimpijski viceprvak SAD nije bio među favoritima turnira u Seulu. Njihova najbolja igračica Flo Hyman koja ih je vodila do srebra '84, preminula je početkom '86, tokom meča njene ekipe Daiei protiv tima Hitachi, o kojem je bilo reči nešto ranije.

Osvajači medalja

1. SSSR

Valentina Ogiyenko, Elena Volkova, Marina Kumysh, Irina Ilchenko, Tatyana Sidorenko, Irina Parkhomchuk, Tatyana Kraynova, Olga Shkurnova, Marina Nikulina, Elena Chebukina, Olga Krivosheyeva, Svetlana Korytova. 

2. Peru

Cenaida Uribe, Rosa Garcia, Gaby Perez, Sonia Heredia, Cecilia Tait, Luisa Cervera, Denise Fajardo, Alejandra de la Guerra, Gina Torrealva, Natalia Malaga, Miriam Gallardo, Kathy Horny.

3. Kina

Li Guojun, Hou Yuzhu, Yang Xilan, Su Huijuan, Jiang Ying, Cui Yongmei, Yang Xiaojun, Zheng Meizhu, Wu Dan, Li Yueming, Wang Yajun. 

GRUPA A - SSSR, Japan 2/1, J. Koreja, Ist. Nemačka 1/2
GRUPA B - Peru 3/0, Kina 2/1, SAD 1/2, Brazil 0/3

Japan je savladao SSSR 3-2, a jedini meč izgubio od Ist. Nemačke istim rezultatom. Upravo Nemačka je najviše razočarala na turniru. U drugoj grupi Peru je savladao Kinu i SAD posle 5 setova, dok je Kina savladala SAD sa 3-0. 

Japanke su uspele da se vrate nakon 0-2, ali su na kraju ipak izgubile polufinalni meč od Perua sa 2-3. SSSR je bukvalno pregazio Kinu sa 3-0, prvi set 15-0, a poslednji 15-2. Neverovatno, ako se uzme u obzir koliko je Kina bila uspešna i jaka u to vreme. Ipak, Kina je igrala bez Lang Ping, kao i SAD bez Flo Hyman. 

Kina je osvojila bronzu pobedom protiv Japana sa 3-0. U finalu pobeda SSSR protiv Perua sa 3-2, posle velikog preokreta i 0-2 za Peru. 

Na turniru su igrale: Elena Chebukina, Irina Parkhomchuk, Tatyana Sidorenko, Cecilia Tait, Gaby Perez, Denise Fajardo, Cenaida Uribe, Ana Moser, Vera Leme...

MVP turnira Cecilia Tait, kao i njene saigračice Gaby Perez i Cenaida Uribe kasnije su ''uplovile'' u političke vode, dok su Parkhomchuk i Sidorenko 90-ih igrale za Hrvatsku. SSSR je imao dosta sreće, jer su izborile učešće preko kval. turnira, a da prethodno po drugi put uzastopno niko iz Afrike nije želeo da učestvuje. 

Finale, SSSR 3-2 Peru

https://www.youtube.com/watch?v=cEFNdDCFm2M
Texi
Texi
Željan dokazivanja
Pristupio: 19.01.2012.
Poruka: 964
06. kolovoza 2016. u 02:56
Barselona (Španija), 1992 - ženski turnir

U grupi A igrali su pored domaćina Španije i SAD, Japan i Unified Team, dok su grupu B činile ekipe Kube, Brazila, Kine i Holandije. Za Unified Team igrale su odbojkašice bivših republika SSSR-a, ne računajući Litvaniju, Letoniju i Estoniju. SSSR je bio aktuelni olimpijski, svetski i evropski prvak, a Kuba dvostruki uzastopni pobednik Svetskog kupa. Holandija je bila viceprvak Evrope, a Kina viceprvak sveta. Treći put uzastopno nijedna ekipa iz Afrike nije učestvovala, pa je održan kval. turnir u Japanu koji je osvojio domaćin i izborio plasman na OI.

Osvajači medalja

1. Kuba

Tania Ortiz, Marlenys Costa, Mireya Luis, Lilia Izquierdo, Idalmis Gato, Raisa O'Farril, Regla Bell, Regla Torres, Norka Latamblet, Mercedes Calderon, Ana Ibis Fernandez, Magalys Carvajal.

2. Unified Team

Valentina Ogienko, Natalya Morozova, Marina Nikulina, Elena Batukhtina, Irina Smirnova, Tatyana Sidorenko, Tatyana Menshova, Yevgeniya Artamonova-Estes, Galina Lebedeva, Svetlana Vassilevskaya, Elena Chebukina, Svetlana Korytova.

3. SAD

Tonya Sanders, Yoko Zetterlund, Kim Oden, Lori Endicott, Paula Weishoff, Caren Kemner, Tammy Webb-Liley, Elaina Oden, Janet Cobbs, Tara Cross-Battle, Liane Sato, Ruth Lawanson.

GRUPA A – Unified Team, SAD, Japan 2/1, Španija 0/3
GRUPA B – Kuba 3/0, Brazil 2/1, Holandija 1/2, Kina 0/3

Unified Team je savladao Japan sa 3-0, Japan sa 3-2 SAD, a SAD je slavio sa 3-2 protiv Unified Team-a, što je na kraju značilo da Unified Team zbog najboljeg set količnika ide direktno u polufinale. Iz druge grupe Kuba je sa 3 pobede prošla direktno, dok su Brazil i Holandija igrali ''četvrtfinale''.

U ''četvrtfinalu'' pobede SAD protiv Holandije sa 3-1 i Brazila protiv Japana istim rezultatom. U polufinalnim mečevima Kuba je savladala SAD sa 3-2, a Unified Team sa 3-1 Brazil. Odbojkašice SAD su osvojile bronzu pobedom protiv Brazila sa 3-0, a Kuba je u finalu savladala Unified Team sa 3-1 i osvojila prvo od tri zlata u nizu.

MVP turnira bila je Motoko Obayashi iz Japana, a kineskinja Wu Dan je suspendovana jer je bila pozitivna na doping testu. Na turniru je sa samo 17 godina debitovala Yevgeniya Artamonova-Estes, kasnije kapitenka Rusije i rekorderka po broju nastupa (6) na OI.

Na turniru su još igrale i: Mireya Luis, Regla Bell, Regla Torres (takođe samo 17 godina), Elena Chebukina, Tammy Webb-Liley, Paula Weishoff, Ana Moser, Fofao (debitovala), Motoko Obayashi, Cintha Boersma...

Finale, Kuba 3-1 Unified Team

https://www.youtube.com/watch?v=wWIpADU0Dfg