Philadelphia Eagles sezona 2014, Chip Kelly team
Nakon dva drafta, i nakon upoznavanja s ekipom i prezentiranja svoje vizije footballa te nakon ovogodišnjeg drafta i angažmana/otpuštanja pojedinih igrača po svom izboru, može se reći da su ovogodišnji Eaglesi stvarno Chip Kelly team.
Što to znači? Znači da ako je Chip (kako ga pojedini nazivaju) ofans Bog i da je njegov napad nešto najatraktivnije i najbolje što se dogodilo u novijoj NFL povjesti i kao takav će dominirati po osvojenim yardima i poenima. Možda je to i istina, ali kao što smo vidjeli u prethodnim sezonama, obrana je ta koja uzima naslov uz dužno poštovanje svim napadima jer su postigli više od protivnika, pobjedila je ekipa koja je imala obranu koja je primila manje. Filozofiram, ali kužite poantu. Dakle, Chip naravno to zna pa je pojačao ekipu tamo gdje mu fali i nadogradio ono što je bilo odlično prošle sezone u kojoj su Eaglesi uvjerljivo (u zadnjoj tekmi, dva razlike) osvojili diviziju i plasirali se u PO.
Navijači su u globalu zadovoljni, mada stalno očekuju i nadaju se ponovnom ulasku u SB te konačno osvajanje prstena prvaka. Jel ovo konačno ta godina? Hm. Mislim da nije. Naravno, volio bi kao i svi fanovi, ali jednostavno nemam taj osjećaj. Znate ono, šampionska sezona, prvi favoriti .... ne, Eaglesi nisu još to, a nakon 'dream teama' više niko nije siguran da će i biti. Jednog dana valjda će se i nas pogoditi, možda i ove sezone, možda sljedeće, možda one nakon, ali bitno je da se igra kvalitetan i atraktivan footbal te da se osvoji divizija ispred Giantsa a onda u PO pa dokle ide ..
Nekako imam osjećaj da Eaglesi neće osvojiti naslov onak, bolji su, favoriti, mirno. To će biti neki dramatični preokret, blokirani fild gol pa TD, punt return u zadnjoj sekundi, QB run u produžetku od 40 yardi, hel Mary ... To će biti priča za neki novi film o jobovskom čekanju i dramatičnom osvajanju. Rekao sam jednom, do 2050 će valjda i to doći. Ovo je jedna u nizu sezona koja može biti TA ali i ne mora. Biti će dogodine. Ili one iza. Ili ... ma kužite već.
Što smo dobili odnosno izgubili za ovu sezonu i zašto se imamo pravo nadati nećem velikom.
obrana:
Jenkins, Maragos (S
) Nolan Carol i Cary Wiliams (CB) znaju igrati i žele igrati obranu i oni će nositi ovu sezonu prema višem standardu nego prošlogodišnji team uz sve one koji su malo popravili dojam najgore obrane lige i valjda imaju želje dokazati da je ta sezona bila splet okolnosti što su i nagovijestili prošle godine.
napad:
Eagles ofan je Chip ofans, znači trenutno najbolje i najatraktivnije u NFLu (e, sad jel to učinkovito i jel donosi naslov) i kao takav skoro pa garantira 30+ poena po tekmi, nebitno ko je protivnik.
Izgubili smo DJaxa, na prvi tren je bilo WTF, ali kad se sleglo možda i neće biti hendikep takve razine.
Maclin je očuvan, nije igrao prošlu sezonu i sad je zdrav. Sigurno je kvalitetna zamjena i kompenziranje na poziciji DJaxa, naravno ne u potpunosti ali više nego solidno. Kao zdrav je, al jbga ovo je rizik. Nikad (čast iznimkama) nije isti igrač prije i nakon ozljede. Bljesak tu i tamo, ali u većini situacija jok. Al tu je
Cooper, konstanta i kad god zatreba tu je.
Chip će igrati puno s brzim snapovima fejk rutama, eksplozijom akcija gdje će veliku ulogu igrati TE. A tu su
Celek,
Casey i vrlo dobri
Ertz ali najveća snaga će biti u
LeSean Mcoyu koji bi mogao do 2000+ yardi ove sezone. Ogromno pjačanje za ovaj napad je
Darren Sproles koji ima vrhunske reference i koristit će se u spešl timu ali uskakati često u formacije sa ili bez McCoya. Naravno tu je i
Polk koji s navedenim dvojcem čini jako opasnu poziciju RB za sve protivničke ekipe.
QB Foles je odigrao savršeni drugi dio sezone i očekivanja su najmanje ista za ovu. Vjerojatno nemoguće, ali mladi QB ima kvalitetu, dobru ruku, miran je, brze noge. Ima i sigurnost te iskustvo koje je stekao lani. Problem je hoće li imati hladnu i čistu glavu. Ali mislim da hoće, i da je svijestan da itn tu i tamo ne ugrožava njegovu poziciju te će igrati vrhunski. U pričuvi je osporavani
Mark Sanchez, akvizicija iz Jetsa (nakon odlaska Vicka). Kao back up QB je odlična zamjena za ovaj profil igre. Uvjeren sam da se neće zadovoljiti tim statusom već će napadati poziciju startnog QB, a po meni on ima i kvalitete, a s par dobrih akcija, izletjet će mu ti kondori iz glave. Kod njega kvaliteta nije bila upitna već glava, strah od greške, kalkulacije. Brz, šablonski napad može mu donijeti sigurnost a onda je i kvaliteta vidljiva.
Najveći konkurenti će biti Giantsi. Ipak su oni Giantsi i tamo je Eli, JPP, Amukamara, 'naš' Cromartie, Cruz i to je NY. Face su. Treba priznati. Respekt da ali razbiti ih u komadiće.
Skinsi s oporavljenim RGIII i DJaxom biti će bolji nego lani a tu su i Garcon, Morris, stari Santana (novi coach Gruden)
Dalas s Wittenom, ludim Dezom, Dumbarom je glupo podcjenjivati. Je da se uvijek možemo nadati Romo timeu, ali opet je to odličan tim koji ima želju za uzvratom.
Sve u svemu u sezoni 13-3 (ovo nakon 13-0 odmaramo ključne igrače) 40+ poena zabijamo, 15- primamo, osvajamo i diviziju i konferenciju i u spektakularnom SB dramatično McCoy s 3000tom sezon yardom donosi naslov.

Protiv Patriotsa naravno.
[uredio Joe Black - 02. rujna 2014. u 12:31]