Hrvatska politička scena

Vilenjak
Vilenjak
Moderator
Pristupio: 10.11.2003.
Poruka: 93.749
04. siječnja 2015. u 13:32
jel istina da je Milanović na RTL-u izjavil da one nejde na jednodnevno skijanje jer je praznik 7.1. i da treba poštivati praznike manjina,s čim se slažem,izostavivši da su 3 Kralja dan prije??
Domovine sin
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 27.03.2012.
Poruka: 13.021
04. siječnja 2015. u 13:51
mljeveni djetic je napisao/la:


Dok vladaju drugovi i drugarice, hrvatska vojska nikome ne treba.

Nego, neda mi se citati Denisove mentalne proljeve iz Banjaluke, spomenu li Dodikov novinar Stipicu Mesica i njegovu ulogu u razbijanju hrvatske vojske, makar afirmativno

Vidi cijeli citat

ako ti je kuljiš dodikov novinar onda je bome i nino raspudić jer pišu kolumne za iste novine. i spomenuo je btw
Vilenjak
Vilenjak
Moderator
Pristupio: 10.11.2003.
Poruka: 93.749
04. siječnja 2015. u 14:27

PRESUDA IZ BRUXELLESA 'Najgori ste u EU, otkad ste postali članica niste se s mjesta maknuli'

  •  

    JOHN THYS

     

Autor: Ines Sabalić

Objavljeno: prije 1 h i 29 min

 
 
 
 
 
 
Share

Dopisnica Nedjeljnoga iz Bruxellesa doznaje kako nova, Junckerova, administracija ocjenjuje napore hrvatske Vlade da uhvati korak s njezinim programom

 

Europska unija ulazi u novu fazu, novi stil, Junckerov, Timmermansov i Tuskovnazire se u Bruxellesu, nove su ideje o rastu i o energiji, nova je pojava Hladnog rata, a malo tko, osim uskog sloja hrvatskih elita koje su vezane uz Bruxelles o tome nešto zna. Ne trebaju nam ankete javnoga mnijenja.

Javnost je razočarana i u Europsku uniju i u hrvatske elite koje su vodile projekt pristupanja.

Izgubljeno vrijeme

Fatalan propust, velika pogreška, bila je nespremnost SDP-ovih ministara Zorana Milanovića za svakodnevni, dosadni posao koji je tražio zadatak članstva. Početni moment bio je izgubljen, a kasnije jako pokvaren premijerovim iracionalnim i štetnim inzistiranjem na „lex Perković“, čime je demonstrirao da vrh države ne razumije duh zajedničkog uhidbenog naloga.

 

Duh, smisao jest u tome da EU kao organizacija ovisi o poštivanju dogovora. Dok se dogovor sklapa, svatko se može prenemagati, kad se sklopi, onda je zaključano. To je u EU tako od pamtivijeka, i tako će i ostati. Nema durenja. Nema pokušaja da se sistem i dogovor kreativno izigra u posljednjem momentu. Odnosno ima, ali treba znati gdje se smije i može, a gdje ćeš se sklizati na guzi na ulaštenom briselskom parketu. Prva lekcija: ugovori i dogovori se poštuju, a također se poštuje i politička realnost. U ovom trenutku, mi smo najlošija zemlja u Europskoj uniji. Zar nam to treba? Jesmo li ušli zato da budemo najgori?

Kad je Grčka bila kandidat, gotovo se vrijeđala što se od nje traže proeuropske reforme, makar su u ono doba bile rudimetnarne, a argumentirala je da je kolijevka europske demokracije. Isto tako i Hrvatska se opirala reformama, i smatrala da Bruxelles pretjeruje, jer smo mi oduvijek bili europsko društvo.

Stara Grčka bila je kolijevka demokracije, ali danas Grci jedva razumiju što netko kaže u Bruxellesu, kao da se radi o dva svijeta, a ne o jednoj uniji.

Grčki poučak

Elite to znanje nisu prenijele na narod. Europska unija povezanija je i međuovisnija nego što prosječni Grk misli.

Ako izaberu Aleksisa Ciprasa, te ako u tom slučaju Cipras ostane isti ovakav kakav je sad, njih će EU pustiti niz vodu. Eurozona je sad dovoljno jaka da može izdržati bankrot Grčke, i da je može torpedirati iz sustava zajedničke valute. Jedini koji će patiti bit će Grci. Dakle, iluzija je da Grci ili neki drugi u EU mogu izabrati koga god žele.

Politički izbor mora se odvijati unutar velikih stranaka koje su prihvatile osnovne postavke, osnovne vrijednosti EU. Ako se ispada izvan srednjostrujaštva, onda su posljedice ozbiljne. To je sigurno nešto što mnogi u Grčkoj neće razumjeti, jer će si reći - pa valjda možemo izabrati za vođu onoga koga mi hoćemo. Možete, ali ne u EU.

Slično je prošao i mađarski premijer Viktor Orban. I on je nekoliko mjeseci nastojao nametnuti svoja financijska i pravosudna rješenja koja su bila drugačija od dogovora i ugovora koji su postojali u EU-u.

Ali, Orban je pametan - sve što mu je bilo prigovoreno je nakon kraće i uzaludne borbe povukao i jedino gdje još gazi, to su mediji. Dakle, u EU postoji dosta široka margina djelovanja, ali se ne izlazi izvan nje. Viktor Orban je relativno brzo shvatio što mu se poručuje iz Bruxellesa, za razliku od Grka.

I Mađari i Grci razočarani su Europskom unijom. Grci zato jer misle da se suviše miješala u njihov život i jer im je nastojala iskorijeniti klijentističku demokraciju koja im se sviđala, i na kojoj su, dok je bilo slobodnog posuđivanja, živjeli.

Iznevjerana očekivanja

Mađari su razočarani zato jer se Bruxelles ne miješa dovoljno, jer misle da je Orbanu ostavljeno previše na volju. U Grčkoj, EU se prihvaćala kao poželjna dok je bila, plaćanjima, suučesnik u održavanju klijentizma. Kad se u Bruxellesu, zbog opće krize, promijenila filozofija, onda su Grci zamrzili simbol te promjene, Angelu Merkel.

U svakom slučaju, grčke elite nisu uspjele objasniti Grcima bit pristupanja Uniji, a niti promjenu kursa. Sad Grci mrze sve oko EU, ali ipak ih većina zna da im je bolje unutra, nego vani, na pustopoljini.

S druge strane europske granice i za Grčku i za Hrvatsku i za Bugarsku i Rumunjsku je Balkan, koji je u zapadnoeuropskoj fantaziji mračno, neuređeno, divlje mjesto, neka vrst tamnog kolektivnog nesvjesnog Europe, poprište zadnjog velikog sukoba, lokacija koju EU usprkos velikim ambicijama nije uspjela „urediti“, tj. europeizirati.

Najviše nade polagane su upravo u Hrvatsku, za koju se smatralo da će se bez ikakvog problema, glatko, kao podmazana, uklopiti u ostatak Unije. No, to se nije dogodilo. Mnogi su pet puta zbunjeniji danas oko Europske unije nego za vrijeme pregovora. Sad je pitanje jesu li hrvatske elite uspjele objasniti javnosti da je EU projekt dobar za sve. Da je onog trena kad je Hrvatska pristupila GrčićevoMinistarstvo bilo spremno, projekti bi već bili u realizaciji, ali kako su oni kasnili, posljedični su kasnili svi drugi u zemlji

Domovine sin
nikoništ
nikoništ
Dokazano ovisan
Pristupio: 06.06.2013.
Poruka: 17.023
04. siječnja 2015. u 14:35
Kontroler je napisao/la:
ne znam točno gdje bi s ovim pa evo tu.

kuljišev mini roman o trenutnom stanju hrvatske vojske, pa kome se da.. 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sve-sto-ste-htjeli-znati-o-tome-kako-se-raspala-hrvatska-oruzana-sila-a-niste-se-usudili-procitati-/793204.aspx
Vidi cijeli citat


Najtragicnije je kaj je to istina. Našli su 2200 casnika i docasnika još iz jugovojske koji imaju jedva 50 godina i isto tolko radnog staža. Konacno su ustrojili službu koja ima sve radne knjižice pa se otkrilo. Majstori su pricali da su im radne knjižice ko zna gdje. sad kad je došao maher i sve složio ispostavilo se to kaj je. Cak visoko pozicionirani generali koji imaju pedeset i kusur imaju 50 godina radnog staža.Nas su umirovljavali sa 40 i kusur godina a oni su radili i dalje rade.
Samo je stvar kaj to nisu nigdje objavili. 
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.05.2008.
Poruka: 50.334
04. siječnja 2015. u 15:12
Vilenjak je napisao/la:
jel istina da je Milanović na RTL-u izjavil da one nejde na jednodnevno skijanje jer je praznik 7.1. i da treba poštivati praznike manjina,s čim se slažem,izostavivši da su 3 Kralja dan prije??
Vidi cijeli citat

meni se čini da su ta tri kralja udbaško-srpska podvala, zakaj baš TRI kralja? zakaj ne 2 ili 4? nego tri kak četniki držiju prste? a ko prati Bibliju zna da su originalno 4 krenula a jen se putom zgubil, a znamo da udbaši i Srbi nigdar ne spiju!


Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.05.2008.
Poruka: 50.334
04. siječnja 2015. u 15:14
ovog četvrtog je Josip Perković na nagovor Rankovića likvidiral!
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 13.01.2010.
Poruka: 5.257
04. siječnja 2015. u 17:17
Pa ti si stvarno idiot
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.05.2008.
Poruka: 50.334
04. siječnja 2015. u 17:40
koristim taktike Dimnjačara i dnevno.hr, zašto se nisi javio kad Dimnjačar takve stvari piše? nego si se sad javio, sad ti smeta jel da? kad oni sipaju takve stvari onda šutimo, tipično licemjerje rvackih wannabe domoljuba

pozdrav, ugodan ostatak dana želim
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.05.2008.
Poruka: 50.334
04. siječnja 2015. u 18:40
samo da kažem da jebem forum na kojem ne mogu ni pošteni ban zaradit, ali smislit ću ja već neko sranje u inat onom mađarskom homiću koji se prehranjuje kod komunista iz Jalkovca
[uredio Eric Delko - 04. siječnja 2015. u 18:40]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 24.06.2008.
Poruka: 7.381
04. siječnja 2015. u 20:07
Vilenjak je napisao/la:

PRESUDA IZ BRUXELLESA 'Najgori ste u EU, otkad ste postali članica niste se s mjesta maknuli'

  •  

    JOHN THYS

     

Autor: Ines Sabalić

Objavljeno: prije 1 h i 29 min

 
 
 
 
 
 
Share

Dopisnica Nedjeljnoga iz Bruxellesa doznaje kako nova, Junckerova, administracija ocjenjuje napore hrvatske Vlade da uhvati korak s njezinim programom

 

Europska unija ulazi u novu fazu, novi stil, Junckerov, Timmermansov i Tuskovnazire se u Bruxellesu, nove su ideje o rastu i o energiji, nova je pojava Hladnog rata, a malo tko, osim uskog sloja hrvatskih elita koje su vezane uz Bruxelles o tome nešto zna. Ne trebaju nam ankete javnoga mnijenja.

Javnost je razočarana i u Europsku uniju i u hrvatske elite koje su vodile projekt pristupanja.

Izgubljeno vrijeme

Fatalan propust, velika pogreška, bila je nespremnost SDP-ovih ministara Zorana Milanovića za svakodnevni, dosadni posao koji je tražio zadatak članstva. Početni moment bio je izgubljen, a kasnije jako pokvaren premijerovim iracionalnim i štetnim inzistiranjem na „lex Perković“, čime je demonstrirao da vrh države ne razumije duh zajedničkog uhidbenog naloga.

 

Duh, smisao jest u tome da EU kao organizacija ovisi o poštivanju dogovora. Dok se dogovor sklapa, svatko se može prenemagati, kad se sklopi, onda je zaključano. To je u EU tako od pamtivijeka, i tako će i ostati. Nema durenja. Nema pokušaja da se sistem i dogovor kreativno izigra u posljednjem momentu. Odnosno ima, ali treba znati gdje se smije i može, a gdje ćeš se sklizati na guzi na ulaštenom briselskom parketu. Prva lekcija: ugovori i dogovori se poštuju, a također se poštuje i politička realnost. U ovom trenutku, mi smo najlošija zemlja u Europskoj uniji. Zar nam to treba? Jesmo li ušli zato da budemo najgori?

Kad je Grčka bila kandidat, gotovo se vrijeđala što se od nje traže proeuropske reforme, makar su u ono doba bile rudimetnarne, a argumentirala je da je kolijevka europske demokracije. Isto tako i Hrvatska se opirala reformama, i smatrala da Bruxelles pretjeruje, jer smo mi oduvijek bili europsko društvo.

Stara Grčka bila je kolijevka demokracije, ali danas Grci jedva razumiju što netko kaže u Bruxellesu, kao da se radi o dva svijeta, a ne o jednoj uniji.

Grčki poučak

Elite to znanje nisu prenijele na narod. Europska unija povezanija je i međuovisnija nego što prosječni Grk misli.

Ako izaberu Aleksisa Ciprasa, te ako u tom slučaju Cipras ostane isti ovakav kakav je sad, njih će EU pustiti niz vodu. Eurozona je sad dovoljno jaka da može izdržati bankrot Grčke, i da je može torpedirati iz sustava zajedničke valute. Jedini koji će patiti bit će Grci. Dakle, iluzija je da Grci ili neki drugi u EU mogu izabrati koga god žele.

Politički izbor mora se odvijati unutar velikih stranaka koje su prihvatile osnovne postavke, osnovne vrijednosti EU. Ako se ispada izvan srednjostrujaštva, onda su posljedice ozbiljne. To je sigurno nešto što mnogi u Grčkoj neće razumjeti, jer će si reći - pa valjda možemo izabrati za vođu onoga koga mi hoćemo. Možete, ali ne u EU.

Slično je prošao i mađarski premijer Viktor Orban. I on je nekoliko mjeseci nastojao nametnuti svoja financijska i pravosudna rješenja koja su bila drugačija od dogovora i ugovora koji su postojali u EU-u.

Ali, Orban je pametan - sve što mu je bilo prigovoreno je nakon kraće i uzaludne borbe povukao i jedino gdje još gazi, to su mediji. Dakle, u EU postoji dosta široka margina djelovanja, ali se ne izlazi izvan nje. Viktor Orban je relativno brzo shvatio što mu se poručuje iz Bruxellesa, za razliku od Grka.

I Mađari i Grci razočarani su Europskom unijom. Grci zato jer misle da se suviše miješala u njihov život i jer im je nastojala iskorijeniti klijentističku demokraciju koja im se sviđala, i na kojoj su, dok je bilo slobodnog posuđivanja, živjeli.

Iznevjerana očekivanja

Mađari su razočarani zato jer se Bruxelles ne miješa dovoljno, jer misle da je Orbanu ostavljeno previše na volju. U Grčkoj, EU se prihvaćala kao poželjna dok je bila, plaćanjima, suučesnik u održavanju klijentizma. Kad se u Bruxellesu, zbog opće krize, promijenila filozofija, onda su Grci zamrzili simbol te promjene, Angelu Merkel.

U svakom slučaju, grčke elite nisu uspjele objasniti Grcima bit pristupanja Uniji, a niti promjenu kursa. Sad Grci mrze sve oko EU, ali ipak ih većina zna da im je bolje unutra, nego vani, na pustopoljini.

S druge strane europske granice i za Grčku i za Hrvatsku i za Bugarsku i Rumunjsku je Balkan, koji je u zapadnoeuropskoj fantaziji mračno, neuređeno, divlje mjesto, neka vrst tamnog kolektivnog nesvjesnog Europe, poprište zadnjog velikog sukoba, lokacija koju EU usprkos velikim ambicijama nije uspjela „urediti“, tj. europeizirati.

Najviše nade polagane su upravo u Hrvatsku, za koju se smatralo da će se bez ikakvog problema, glatko, kao podmazana, uklopiti u ostatak Unije. No, to se nije dogodilo. Mnogi su pet puta zbunjeniji danas oko Europske unije nego za vrijeme pregovora. Sad je pitanje jesu li hrvatske elite uspjele objasniti javnosti da je EU projekt dobar za sve. Da je onog trena kad je Hrvatska pristupila GrčićevoMinistarstvo bilo spremno, projekti bi već bili u realizaciji, ali kako su oni kasnili, posljedični su kasnili svi drugi u zemlji

Vidi cijeli citat


pjevao je nekad davno tomislav ivičić.''.we want DEMOCRACY and peace''..
kakva šala zapravo..demos&kratos..vladavina naroda
možete vi odlučiti koga hoćete, ali nećete s nama..jako zanimljiv koncept demokracije..
mislim na takav način je jedino moguće funkcioniranje EU..zapravo jednog velikog imperija..gdje najjači igrači postavljaju svoja pravila igre..il igraš kako oni kažu..il možeš van..al predstavljati se onda kao da je sa ovakvom EU dostignut najveći doesg u povijesti starog kontinenta..je u najmanju ruku licemjerno..
za ovakvo funkcioniranje EU bitno je da najprije svi postanemo građani Evrope..da se izgubi nacionalna pripadnost i nacionalni osjećaji..
nekako mislim da je to zapravo nemoguće..pa i sama povijest je pokazala kako su prolazila multinacionalna carstva

  • Najnovije
  • Najčitanije