dbald je napisao/la:
provokator je napisao/la:
Da nije bilo Crkve kao institucije sve do 20. stoljeća, a u nekim područjima naše zemlje i kasnije ne bi bilo uopće pismenih ljudi.
Doduše možda bi se školovalo 0.1 % glembaja koji su imali para za gle čuda školovati se u "katoličkoj Italiji".
Najlakše je sve gledati kroz prizmu stanovnika Pariza i Londona, ali život je ipak negdje drugdje!
Vidi cijeli citat
http://www.hsmuzej.hr/hrv/izlozbe_arhiva_09.asp
nažalost, nigdje ne vidim da se spominje ijedna Crkvena ili vjerska organizacija; dobro, istina je da je naglasak na 20. stoljeću, međutim sami početni pokazatelj od:
77,9 % nepismenih odraslih ljudi u Kraljevinama Hrvatskoj i Slavoniji je poražavajući rezultat za Crkvu, ako je ikada ranije provodila ikakve organizirane napore u opismenjavanju. Ne sjećam se da sam ikad išta takvo čuo, ali dopuštam da je moglo biti. Još se spominje da su se nakon prvotnih napora na sjeveru proces opismenjavanja širio i na jug Hrvatske, pretpostavljam da je bilo išta više pismenosti dolje, proces bi se odvijao u suprotnom smjeru...
i btw. nisu se školovali u "katoličkoj" Italiji nego u renesansnoj Italiji, kao što danas imamo jednu Berlusconijevu i jednu ljevičarsku Italiju jednu u drugoj tako smo ih imali i tada.
p.s.
također...
hrcak.srce.hr/file/76378
ne znam hoće li raditi ali...
obrati pažnju na odlomak na stranici 49. i prateću tablicu.
Vidi cijeli citat
Pa nije temeljni nauk crkve da to radi, ali je Crkva to oduvijek radila. Da nije bilo Crkve onda bi tih 70% bilo puno poražavajuće a govorimo o vjerskoj instituciji, ne filozofskom fakultetu, osnovnoj školi ili akademiji znanosti. Kapiraš... Znači utapa se čovjek na plaži i ja skočim i spasim ga, a ti meni kažeš ma jebeš tog što si ga spasio, srami se provokativni, tsunami u Aziji ubio milijun ljudi.
Vrlo je jednostavno. Kreni samo od otkrića tiskarskog stroja i Gutenberga i koja se knjiga tiskala i prevodila od prvog dana? Da nije možda Politikin zabavnik?
Banalno možda zvuči ali to ti je činjenica koja je temelj daljneg opismenjavanja. Koja je knjiga najprevođenija na svijetu, koja je knjiga najviše puta izdavana od prvog dana do danas... Jedna i jedina Biblija. Uostalom, ja znam po svojim babama i didama da su se kao sirotinja mogli isključivo opismenjavati čitajući Bibliju. Najbolje da je 1905. u Kuli Norinskoj bilo New York Timesa ili Guardiana.
I mala digresija. Nedavno sam za potrebe znanstvenog rada tražio podatke o narodnosti prije drugog svjetskog rada u popisima stanovništva Jugoslavije i nigdje nisam našao pojam nacionalnosti već isključivo religijsku pripadnost. Znači li to prema tim arhivskim podacima da nisu postojali Srbi i Crnogorci jer ih se uopće ne spominje već su tamo svi skupa nekakvi pravoslavci? Hm, i opet religijsko određenje. Slučajnost? Čisto sumnjam.