Fizio je napisao/la:
Vanjsku politiku, pogotovo SAD pratim skoro pa isključivo putem ovog foruma, ekonomski nisam baš nešto školovan pa ako mi možete objasniti zašto je uvođenje carina problem za Ameriku?
Donedavno smo mi plaćali carine na robu iz EU i EU države na uvoz naše robe, uvoz/izvoz u Švicarsku iznad 65/150 CHF se carini, za Veliku Britaniju identično, mi na uvoz robe iz SAD-a plaćamo carinu, Kinu isto, dakle carine postoje i plaćaju se za dosta zemalja, zašto je sada za SAD toliko negativno osim što će biti dodatne inflacije, recesije koja će još malo pojačati?
Vidi cijeli citat
Iz moga kuta, ono što sam rekao i prije izbora da će nastojati zadržati američku hegemoniju ovo je rat protiv Kine, EU služi kao otirač...
POZITIVNO:
Dizanjem carina će nastojati vratiti proizvodnju u SAD, ako si još zabranio migracije ili smanjio, a dolaze generacije sa manje rođenih znači da ćeš imati više poslova na manje radnika čime će se stvoriti nešto slično kao u Hrvatskoj ulaskom u EU gdje su se plaće penjale.
Strane kompanije se ne mogu nositi sa američkim zbog visokih carina, a kako američke neće imati konkurenciju biti će dovoljno da budu nešto jeftinije nego uvozne.
Ako na to još doda neke porezne olakšice za te kompanije, onda će svakako im biti profitabilno se vratiti.
NEGATIVNO:
Samo računjanje carina je "bedasto" blago rečeno jer su udarili carine na suficit zemalja koje imaju + u trgovini robom sa SAD-om podjeljeno sa dva. Hrvatska je dio EU pa su uvedene zajedničke carine mislim od 10%, a on ih je nazvao recipročne jer te zemlje imaju "više" carine na robu iz SAD-a što je laž. Tipa, Švicarska ima na američku robu oko 1,5% carine, no ako imaju suficit u odnosu na SAD, onda im je lupio visoke carine iako je SAD imao veće carine na švicarsku robu...Isto vrijedii za brojne zemlje.
Ključ toga leži u tome što je dollar svjetska rezervna valuta te je sam po sebi jak jer svi trguju u njima(povećava potražnju dollara) i što je dollar jači to je teže izvesti robu na tržišta slabije kupovne moći jer je ta roba skupa za domaće kupce. One pak zemlje koje imaju slabiju valutu lakše izvoze na američko tržište.
Amerika ima deficit u trgovini robom, ali zato recimo u odnosu na EU je u plusu u trgovini uslugama i financijama često radi dollara kao rezervne valute. Znači SAD više uvozi robe nego izvozi što opet koristi američkim kupcima, ali zato u uslugama zarađuje daleko više financije( banke, osiguravajuće kuće, fondovi...), tehnologija ( IT kompanije, ..), mediji( filmovi, glazba,...).
Svaki put kada koristiš visa karticu oni na tome zarađuju, koliko samo su velike tehnološke kompanije Google, Facebook, ... dužne poreza u EU te im se gleda kroz prste.
Roba će svakako poskupjeti, napad na Kinu koja svojom proizvodnjom je uključena u dosta industrija i ne mogu nikako zamijeniti veći broj proizvoda. Poskupljenje će dovesti do pada standarda, možda i do nestašica pojedine robe. Tipa, uveden je porez na zemlje od kojih uvoze kavu, gdje su te plantaže u SAD-u ? Znači kava ide gore, a tako postoji niz sektora jer SAD nije dostatan baš za sve. Čak i da jesi, trebaju godine da neke pogone pokreneš, dobiju na kvaliteti itd.
Kažnjavaju se ostale zemlje jer imaju industriju koju su pohlepni milijarderi izvezli u te zemlje kako bi jeftino proizvodili i sad su te zemlje krive radi toga što opet nema smisla. Tko Amerikancima brani da imaju kvalitetnu robu koja će konkurirati na stranom tržištu, pa nije EU roba jeftina, ali je kvalitetna.
Na kraju, da bi ti prebacio toliku industriju trebati će jedan period, a mandat predsjednika traje 4 godine i opet se može politika okrenuti za 180 stupnjeva. Koliko je to isplativo...
Opet je nagazio najveće saveznike EU, Japan, Koreju, Australiju...
Za kraj vidjeti ćemo koliko su EU i Japan i dalje pod američkom čizmom jer osobno mislim da itekako jesu. Bilo kakve kontra mjere protiv američkih usluga i robe zajedno sa Kinom bi SAD trebale vratiti ne u izolaciju, ali svakako je jako destabilizirati. Ne znam koliko su eu političari u šaci SAD-a jer do sada sve što rade su radili u njihovim interesima, ne našim. Ono što mene brine da bi jeftina kineska roba mogla preplaviti sad EU tržište jer oni će novo morati pronaći, tu će se morati uključiti regulacije. Dio proizvodnje će prebaciti možda u Meksiko koji nije oporezovan kao ni Kanada.