Dinamo - Cibalia: Rapsodija u plavom

Hrvoje Niče • nedjelja, 30.07.2000.

Na otvaranju nove sezone, isto kao i protekle, gostovala je vinkovačka Cibalija pred oko 2.500 gledatelja. Oslabljena brojnim odlascima Cibalia je u ovaj susret ušla bez neke nade u osvajanje bodova što se na kraju susreta i pokazalo točnim. Vinkovčani su inkasirali čak šest pogodaka u svojoj mreži od čega čak četiri u drugom poluvremenu. Mogla je ova pobjeda Dinama biti uvjerljivija da su precizniji i prisebniji u prvom dijelu bili, prije svega, Balaban, Cvitanović i Bazina.

Početak susreta nagovjestio je Dinamovu želju za ranim vodstvom. Krenuli su modri silovito na Marićeva vrata, međutim u tim početnim minutama susreta bezuspješno. Već u trećoj minuti Balaban nakon duplog pasa s Cvitanovićem propušta idealnu priliku da se upiše u listu strijelaca. Vinkovčani su pokušali uzvratiti samo minutu kasnije, ali Butina je siguran. Bila je to i ujedno jedina prilika gostiju u prvom dijelu. Do kraja prvog dijela igra se isključivo odvijala na gostujućoj polovici.

Mario Bazina na pravom mjestu u pravo vrijeme (Snimio: Dražen Patarčić)

Redale su se prilike Dinama. Prvo je udarac Bazine u 10. minuti vratar Marić uspio zaustaviti, a odbijenu loptu Balaban nije ni uspio uputiti na vrata. Samo nekoliko minuta kasnije po desnoj strani probio se Bazina, proigrao Pavlovića koji je povratnom loptom uposlio u sredini slobodnog Agića, čiji udarac završava pokraj vratiju. Bišćan je nešto kasnije bio u prilici savladati Marića, međutim njegov udarac iskosa s desne strane Marić brani, a odbijenu loptu Bazina šalje kraj vratiju. Dinamova terenska nadmoć i dalje je rezultirala brojnim, ali i neiskorištenim prilikama. Agić se nije najbolje snašao nakon ubačene Pavlovićeve lopte nekoliko minuta kasnije. U 27. minuti Bišćan i Bazina odigrali su dupli pas, da bi nakon toga Bišćan odlično uposlio Balabana koji još jednom ne uspijeva savladati Marića s nekoliko metara.

Šest minuta prije kraja prvog dijela Dinamo je ipak uspio realizirati jednu od svojih brojnih prilika. Modri su akciju počeli na svojoj polovici, Tokić i Čutura izigrali su pokušaj vinkovačkog presinga dok je loptu na gostujuću polovicu prenio Mujčin. Balaban je primljenu loptu u sredini samo proslijedio na desnu stranu do Pavlovića koji je snažnim udarcem savladao Marića. Nakon vodećeg pogotka pritisak Dinama nije jenjavao te je samo minutu nakon vodećeg pogotka Bazina pogodio stativu. Da nešto kasnije Balaban nije bio toliko sebičan i uposlio potpuno samog Cvitanovića vodstvo je moglo biti i veće. Za to se pobrinuo Bazina minutu prije kraja prvog dijela kada je nakon neuspješnih pokušaja Cvitanovića i Balabana uspio loptu spremiti iza Marićevih leđa za 2:0. Vinkovčani su u posljednjim trenucima mogli i smanjiti rezultat, ali je Butina uspio "skinuti" odlično izvedeni slobodni udarac Pavličića.

Najbolji na terenu, neprolazan, razigran, strijelac i organizator igre- Igor Bišćan. (Snimio: Dražen Patarčić)

Drugo poluvrijeme prikazalo je u potpunosti drugačiju igru, prvenstveno gostiju. Uspjeli su gosti srediti svoje redove i u početnim treucima drugog dijela parirati Dinamo. U 47. minuti nakon greške Dinamove obrane Pavličić je uz više prisebnosti mogao smanjiti rezultat, međutim Sedloski je u poslednji tren loptu skrenuo u korner. Uspostavivši ravnotežu na terenu Cibalia je u nekoliko navrata dolazila u priliku za smanjenje rezultata. Tako je u 55. minuti Pavičić još jednom bio u prilici za pogdak, ali još je jednom Sedloski uspio blokirati udarac i time spriječiti pogodak.

Neiskorištene prilike gostiju kažnjavaju modri. U 65. minuti Bišćan vara nekoliko Cibalijinih igrača, upošljava Polovaneca na lijevoj strani, a njegovu povratnu loptu u sredinu neometan šalje u gol kraj nemoćnog Marića. Sredinom drugog dijela Vlak priliku daje mladim Dinamovim nadama, Abramoviću, Gondžiću i Polovanecu. Sva trojica tu pruženu su priliku iskoristili u potpunosti. Polovanec je bio pravo osvježenje na lijevom boku, dok su se Gondžić i Abramović upisali u listu strijalaca. U samo trinaest minuta Abramović u dva navrata, a Gondžić jednom postižu pogotke za Dinamo. U 77. minuti Abramovićev udarac Marić je krivo procijenio i bilo je to već velikih 4:0. Pet minuta kasnije Sedloski se našao u izglednoj prilici, međutim njegov udarac Marić brani, a Gondžić odbijenu loptu šalje u gol.

Abramović je osim dva zgoditka, imao ješ neke izgledne prilike poput ove. (Snimio: Dražen Patarčić)

Dvije minute kasnije Abramović se još jednom upisao u strijelce. Nakon kornera loptu je glavom neobranjivo poslao pod prečku Marićev vratiju, a do kraja susreta u dva je navrata propustio priliku za hat-tricokm.

Minutu prije kraja Tokić u svom kazenom prostoru bespotrebno ruši Antića, a najstrožu kaznu sigurno izvodi Meštrović i postiže počasni pogodak za Cibaliju.

Iako su obje momčadi ušle u novu sezonu oslabljene u odnosu na proteklu, Cibalia je u ovom susretu pokazala da ipak nije uspjela odlazak standardnih prvotimaca adekvatno pokriti. Dok su kod Dinama uz riječka pojačanja, danas nesigurnog Balabana i solidnog Agića, borbu za mjesto u momčadi najavili su i mlade Dinamove nade Abramović, Gondžić i Polovanec.