Prosinečki (72)
-
Igrač utakmice: Niko Kovač

Slika 1 od 1.

Uvijek je bilo teško igrati utakmice koje se moraju dobiti. Upravo takva bila je i ova u Rigi, protiv neugodne Latvije. Pokazalo se da se protiv tamnocrvenih neće moći kao protiv San Marina.

Počelo je dobro, u osmoj minuti Šarić je prodro kroz sredinu, plasirao desno prema usamljenom Šukeru, ovaj je lažnjakom izbacio latvijskog braniča, ubacio povratnu loptu ka Prosinečkom koji, međutim, nije pogodio cilj. Latvijci se nisu dali smesti, te su naši igrači morali ulagati maksimalne napore kako bi došli makar i do najmanje prilike. Sredinom prvog dijela zadesila je ih i manja kriza u igri. Astafjevs se probio dosta daleko, ali ne i najdalje, jer kraj Tudora nije danas bilo prolaza ni za koga. Iz slobodnog udarca, kojeg je skrivio Prosinečki okušao se i Laizans, ali nije bilo ni najmanjih teškoća za Stipe Pletikosu. Prosinečki je u 22. minuti i sam traljavo izveo slobodni udarac. Nekoliko minuta kasnije Šarić je kratko vratio Pletikosi, što je moglo biti opasno, no srećom nije bilo posljedica.

A tada smo uspjeli povesti. Rapaić se dobro zaletio na lijevoj strani, centrirao, a loptu je poluvolejem izvrsno zahvatio Boško Balaban i zabio je u mrežu. Hrvatska je povela 1:0!

Slika 2 od 2.

Vidjevši da će se loše provesti, domaći su dodatno zaoštrili već ionako prljavu igru. Laizans, koji se već do tada više puta "istaknuo" vrlo grubim prekršajima, "krvnički" starta na strijelca Balabana i tek tada dobiva žuti karton.

U drugom poluvremenu Latvija je došla do daha, ali nije izgubila na grubosti. Laizans je na sredini terena srušio Kovača, ali mu irski sudac McDermott ipak nije pokazao put u svlačionicu. Lakše ozlijeđenog Balabana u 61. minuti zamijenio je Vlaović, a i Latvijci su se osvježili Verpakovskisom, koji je zaista unio živosti i u samo pola sata igre zaslužio epitet najboljeg među Latvijcima na današnjem susretu. Ovaj mladac u 71. minuti efektno je pokušao "škaricama", gledateljima je zastao dah, ali za postizanje tako lijepih pogodaka, potrebno je ipak imati veću količinu preciznosti. Nakon što su se Latvijci izborili za slobodni udarac, zbog koškanja u šesnaestercu isključen je Andrejs Štolcers, ali ni s igračem više stanje na terenu nije se bitno promijenilo.

Utakmica je privedena kraju, najvažnije (tri boda) je ostvareno i sada možemo mirnije u daljnji nastavak kvalifikacija. Nadajmo se da ćemo u sljedećim susretima imati i više sreće, kada je riječ o fizičkoj spremnosti pojedinih igrača.

Mirko Jozić, izbornik Hrvatske: "Imali smo izuzetno mnogo problema i prije utakmice; zbog ozljeda je narušen koncept igre. Ipak, zaslužili smo pobjedu, a u jesenski dio valjda ćemo ući kompletniji i spremniji. Obrambena linija bila je koncentrirana i Latvijci nisu imali pravih prigoda. Najbitnija su bila tri boda, a sad moramo stvarati dobru atmosferu za nastavak."